Bitcoin Karşıtı ECB Başkanı Lagarde: Dijital Euro, Ödeme Özerkliği İçin Çok Önemli!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ye göre, dijital bir euro, Avrupa ödeme özerkliğini korumak için çok önemli.

Lagarde, dijital ödemelere yönelik artan eğilimin ve güvenli, egemen ve evrensel olarak kullanılabilir bir dijital para birimine olan ihtiyacın altını çizdi. Ancak Lagarde, dijital bir euro’nun nakit parayla aynı düzeyde gizlilik sağlayamayacağını kabul etti.

Lagarde, kripto para birimlerini defalarca eleştirerek, bunların hiçbir değeri olmadığını ve spekülasyona ve riske eğilimli olduklarını belirtti.

Ayrıca AB içinde daha katı kripto para birimi düzenlemeleri için çağrıda bulundu ve Bitcoin‘in enerji tüketimiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Lagarde, merkezi olmayan finans (DeFi) ve kripto para varlıklarının finansal istikrara yönelik potansiyel riskleri hakkındaki endişelerini de dile getirdi.

Aynı zamanda, daha önce ECB’nin ödemelerin yenilenmesinde aktif rol oynamak istediğini belirtmişti. ECB şu anda fiziksel nakit kademeli olarak ortadan kalksa da merkez bankası parasının kullanımda kalmasını sağlamak için kendi CBDC’sini oluşturmanın maliyet ve faydalarını değerlendiriyor. Şu an itibariyle, birçok ülke kendi CBDC’lerini başlattı ve dünya çapındaki ülkelerin %90’ı kendi dijital para birimleri üzerinde çalışıyor.

Dijital bir euronun geliştirilmesi, Avrupa ödeme özerkliğini ve esnekliğini sağlamaya yönelik çok önemli bir adım olarak görülüyor. Gizlilik ve kripto para birimleri ile DeFi’nin oluşturduğu potansiyel risklerle ilgili endişeler devam ederken, ECB, artan dijital ödeme talebini karşılamak için bir CBDC’nin olanaklarını aktif olarak araştırıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance'ın Ardından OKX de Kripto Piyasası Kurtarma Fonunu Duyurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu