Bithumb'a İkinci Saldırı: Kayıp 20 Milyon Dolar ! - BTC MAGAZİN

Bithumb’a İkinci Saldırı: Kayıp 20 Milyon Dolar !

Güney Kore kripto borsası Bithumb’a 29 Mart tarihinde bir saldırı daha düzenlendi. Son iki yılda üçüncü kez olan bu siber saldırıda bu sefer 20 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Saldırı bir blog yazısı ile Bithumb üzerinden İngilizce ve Korece kamuoyuyla paylaşıldı.

Blok yazısına göre dış saldırılara odaklanan yetkililerin, içerden gelen saldırılara karşı ise yeterince hazırlıklı olmadıklarını itiraf etmeleri ise dikkat çekiciydi. Açıklanan bir veri olmamasına rağmen uzmanların tahminlerine göre 13.4 milyon dolar değerinde Eos ve 6 milyon dolar değerinde Ripple çalındığı düşünülüyor.

Önceki saldırılardan ikincisinin yani 2018 haziran ayındaki eylemin sorumlusu olarak bilinen Lazarus Group (Kuzey Kore hükümetinin siber saldırı timi olarak bilinmektedir) ise bu saldırıyı üstlenmedi. Saldırıların faillerinin bilinmemesine rağmen bu saldırı ile birlikte gözler Bithumb içindeki Eos ve Ripple cüzdanlarından sorumlu developerlara çevrildi.

Çalınan kripto varlıkların ise HitBTC, WB, Huobi, EXmo gibi borsalardaki hesaplara dağıtıldığı yapılan incelemelerle anlaşıldı. Konuyla alakalı Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından paylaşılan bu resme göre ise hackerler elde ettikleri varlıkları bu şekilde dağıtmışlar.

Çalınan kripto varlıkların dağıtıldığı borsalar

Önceki saldırılarda kaybedilen fonların çoğunu geri kazanabilen Bithumb’ın bu sefer ne yapabileceği ise merak konusu. 

Nasıl Korunacağız?

Teknolojinin içinde bulunduğu her platformda bu tarz risklerin mevcut olduğunu bilen yatırımcılar ise bu tarz haberler sayesinde “private wallet”ların önemini tekrar hatırlıyorlar. “Private Wallet“ların public key (halka açık anahtar) dışında var olan private keyleri ( kişiye özel anahtar/şifre) sayesinde güvenliklerinin daha üst seviyede olması kullanıcılarına ise güven veriyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu