Bitcoin Cüzdan Çeşitleri Nelerdir ? Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Saklama Yöntemleri - BTC MAGAZİN

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri Nelerdir ? Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Saklama Yöntemleri

Bitcoin cüzdan çeşitleri nelerdir? Hangi Bitcoin cüzdanı daha güvenlidir? Bitcoin cüzdanına sahip olmanın yolları nelerdir? Bu soruların yanıtı için sizlere küçük ve başlangıç seviyesinde bir rehber hazırladık.

Bitcoin’i güvenli bir yerde saklamak zordur. Bunun nedeni, Bitcoin fiziksel bir varlık değildir ve fiziksel olarak depolanamaz. Bitcoin’e erişim sağlamak için özel anahtarlar gereklidir. Bu yüzden, Bitcoin’i nasıl güvenli bir şekilde saklayacağımız sorusu bu anahtarların güvenliğine bağlıdır.

Her Bitcoin adresinin iki anahtarı vardır: “genel anahtar” ve “özel anahtar(private key)’’. Bitcoin adresleri genel anahtarlardan türetilir. Bunu e-posta adresiniz gibi düşünebilirsiniz. E-posta adresinizi herkese verebilirsiniz fakat sizden başka kimse adresinize giremez. Bunun için şifre gereklidir. Özel anahtar(private key) ise sizin şifrenizdir. Bitcoin adresinize erişmenize olanak sağlayan özel anahtarınızı emniyete almalı ve kimseyle paylaşmamalısınız.

Bir Bitcoin borsasında hesap açtığınızda ise özel anahtara ihtiyacınız yoktur. Tasarım gereği çoğu borsada, farklı varlıkların yatırılması ve çekilmesi için gerekli cüzdanlar bulunur. Bir kullanıcı bir borsa cüzdanına Bitcoin bırakarak, kendi Bitcoin’lerinin kontrolünü de borsaya devretmektedir.

Bunu yapmak belli bir riskle birlikte gelir. Yıllar boyunca küçük borsalar hacklere karşı savunmasız kaldılar ve birçok yatırımcıları mağdur ettiler.Bazı küçük ve orta ölçekli borsalar ise kullanıcılarının hesaplarından kripto varlık götürdüler. Binance ve Coinbase gibi tanınmış borsalar, kripto alışverişi için daha güvenli olan değişimlerdir. Yatırımcı sayıları fazladır ve teknik altyapıları hackleme olaylarına karşı daha sağlamdır.

Yinede yatırımlarını -günlük al-sat ile uğraşmıyorsanız- birincil depolama sistemi olarak bir borsada tutmak genellikle tavsiye edilmez. Sonuçta, Bitcoin’in kendisini yaratmasına yol açan ilkeler, finansal özgürlük ve kişisel sorumluluk ilkelerine dayanır. 

Donanım Cüzdanları

Birçoğu donanım cüzdanlarını Bitcoin üzerindeki mülkiyeti korumanın en güvenli yolu olarak görüyor. Bu cüzdanlar, tüm bilgileri şifreleyerek bir kullanıcının anahtarlarını koruyan ve kullanıcıya bir parola veya ifade ile erişim sağlayan fiziksel bir cihaz şeklini alır.

Donanım cüzdanlarının en önemli özelliği, özel anahtarlarınızın fiziksel korunmasıdır. Onları diğer cüzdan türlerinden daha güvenli yapan şey budur. Bu anahtarları internete bağlı bir bilgisayardan kaldırarak, bilgisayar korsanlarının veya kötü amaçlı bir programın özel anahtarlarınızı çalacak olma olasılığı düşüktür. Tüm iyi donanım cüzdanları, bu tür riskleri önlemek için cüzdanın içinde anahtarlar oluşturur.

Kağıt Cüzdanlar

Bitcoin cüzdan çeşitleri arasında en ilginç görünen depolama seçeneği kağıt cüzdanlar. Kağıt cüzdanlar fiziksel bir cüzdan şeklidir ancak özel anahtarlarınızı güvence altına alan “donanım” yönünden yoksundur. Bunlar, adından anlaşıldığı gibi kağıda basılmış cüzdanlardır. Özellikle, bu tür cüzdanların kağıtta kolayca görüntülenebilmesi için özel bir anahtarı, bir Bitcoin adresi ve her birini temsil eden bir QR kodu vardır. Bir kullanıcı bir kağıt cüzdan oluşturmak isterse, örneğin, anahtarların üretildiği bilgisayara herhangi bir virüs bulaşmamış olduğu konusunda ekstra önlem almaları gerekir.

Yazılım Cüzdan

Fiziksel formatta olmayan herhangi bir cüzdan bir yazılım cüzdanı olarak kabul edilebilir. Yazılımın niteliği göz önüne alındığında, bu tür cüzdanlar herhangi bir bilgisayarda ve cep telefonlarında bulunabilir. “Web” cüzdanı adı verilen bazı yazılım cüzdanları, web tarayıcısının erişebildiği uygulamalar olarak bulunur.

Yazılım cüzdanları, bir cihazdaki özel anahtarları korumak için genellikle şifrelemenin yanı sıra diğer güvenlik önlemlerini de kullanır.

Yazılım cüzdanlarının, bulundukları cihaza bakılmaksızın, donanım cüzdanlar kadar güvenli olmadığına dikkat etmek önemlidir. Yazılım cüzdanları kullanım kolaylığı açısından ise donanım cüzdanlara göre daha avantajlıdır. Fakat yatırımımızı uzun süre dokunmadan saklayacaksak bu avantaja ihtiyacımız yoktur.

Sizce Bitcoin cüzdan çeşitleri arasında en güvenli olanı hangisi ? Cevabınızı yorumlar kısmında bekliyoruz.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu