Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faizinde Yeni Rekor - BTC MAGAZİN

Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faizinde Yeni Rekor

  • Bitcoin vadeli işlemleri açık faizi, Mart ayında ürkütücü bir çıkıştan sonra istikrarlı iyileşmesini tamamlıyor.

Türev odaklı kripto analitiği başlangıcı Skew tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin vadeli açık faizindeki toplam açık faiz (OI) 4 milyar dolara yaklaşıyor.

Bu, piyasa katılımcılarının sahip olduğu tüm aktif pozisyonların miktarının, 12 Mart’ta piyasayı tahrip eden büyük kazadan (Kara Perşembe) tamamen toparlandığı anlamına geliyor.

Hızlı Bir Toparlanma

‘Kara Perşembe’ olarak da bilinen etkinlik, Bitcoin fiyatının yüzde 50’den fazla düşmesine neden olmuştu.

Çılgın bir tasfiye çizgisi nedeniyle, hem perakende hem de kurumsal odaklı ticaret platformları OI’lerinin (Açık Faiz) neredeyse bittiği görülmüştü.

Bitcoin fiyatı 4.000 doların altına düştüğünde çevrimdışı hale gelen Seyşeller merkezli türev borsası BitMEX, en büyük darbeyi aldı. Btcmagazin tarafından daha önce bildirildiği gibi, BitMEX ve Bitfinex tarafından tutulan BTC miktarı da önemli ölçüde daralmıştır.

Chicago merkezli CME Group’un Mayıs ayı başlarında OI (Açık Faiz) rekorlarını kıran Bitcoin vadeli işlemlerinin ardından, genel olarak daha geniş bir toparlanma geldi.

Ödenmemiş Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin değeri (5 milyar dolardan fazla) Şubat 2020’de kaydedilmişti.

Bitcoin Seçenekleri, Vadeli İşlemleri Geride Bırakıyor

Bitcoin’in Mayıs ayında ki geri dönüşüne de patlayıcı bir “seçenek” artışı eşlik etti.

20 Mayıs’ta, bu piyasadaki tüneli yöneten Panama merkezli Deribit borsasının “açık faiz seçenekleri” artışının 1 milyara dolara çıktığını gördü.

Bitcoin seçeneklerine olan açık faiz, CME’nin yığınının yaklaşık 370 milyon dolara çıkmasıyla Haziran başında 1,5 milyar dolara ulaştı.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu