Bitcoin ve Ethereum 2023’te Yükselecek mi?

2022’yi bitirdik ve yeni yıla merhaba dedik. Yılın ilk günleri, piyasanın geleceğini tahmin etmek için verileri izleyebileceğimiz iyi günlerdir. Geçmiş sene kripto para piyasası için dolu dolu geçen, sert bir ayı piyasasına sahne olan, piyasanın daha önce maruz kalmadığı birçok şeyi tecrübe etmemize şans tanıyan bir sene oldu. Piyasa verilerine ve potansiyel yeni koşullara göz attığımızda, 2023’ün ilk çeyreğinde dip fiyatın görülmesi ve yeni trendler eşliğinde boğa rallisi başlaması olası.

Bitcoin 2023 Tahmini

Bitcoin 2023 Tahmini

Diğer her yatırım aracı gibi Bitcoin de dış etkenlerden güçlü şekilde etkilenmektedir. Global piyasalardaki resesyon ve para politikalarına ek olarak kripto piyasasına olan düşük güven ve artan düzenleyici inceleme dönemi, Bitcoin’in bu ayı piyasasındaki en düşük noktasına gitmesine sebep olacaktır. Bitcoin yarılanmasının 2024 Nisan’da gerçekleşecek olması, dibe ulaşma durumunun her an yaşanabileceğini gösteriyor.

Düzenleyici politikalar daha hızlı netice verirse veya daha yumuşak yasalar çıkarsa, kripto paraların hızlı bir şekilde toparlanması gerekir. Terra Luna, Three Arrows Capital, Celsius, FTX ve Alameda Research iflasları, düzenleyici çerçevelerin şeffaflığın ön planda olması gerektiğini gösterdi. Birçok platform bu iflasların ardından hayatta kalmayı başarmış olsa da dünyanın en büyük kripto platformlarından bazıları bu sene içinde inceleme altında olabilir. Ripple ile SEC’in davasının 2 seneden uzun süredir bir sonuca ulaşmadığı düşünüldüğünde yeni davaların da en az bu kadar süreceği öngörülebilir. Bu, kripto dünyasındaki birçok şirketi ve çeşitli sektörleri zorlayıcı bir etken olur.

Bitcoin tekrar yükselmeye başladığında, en düşük seviyesinin birkaç kat üzerine doğru ivmelenebilir. Bu, piyasayı öne taşıyacak yeni trendleri içeren kriptoların onlarca kat değer artırabileceği anlamına gelir. Bundan önce hiçbir trend sıfırdan oluşmadı, örneğin NFT de metaverse de senelerdir var olan kavramlardı. Bu yüzden 2023’te hangi trendlerin oluşacağı tam olarak tahmin edilemez, ancak akıllı sözleşmelere, yüksek teknolojiye, yapay zekaya, oyunlaştırmaya, metaverse’e ve Web3’ün çeşitli kullanım alanlarına odaklanan projeler göz atmaya değer.

Bitcoin’in Ocak ayı içinde $12.000 fiyatına düşerek bir süre konsolide olduğu ve yatay seyrettiği bir senaryoyu baz alırsak sene ortasında $16.500 ila $25.000 arasında bir fiyat varsayımında bulunabiliriz. Mart 2020’deki pandemi krizinin ardından BTC’nin fiyatını ikiye katlaması 77 gün, ondan sonraki ikiye katlaması 92 gün, ondan sonraki ise 121 gün sürmüştü. Bitcoin benzer bir döngüyü takip eder mi bilinmez, ancak Bitcoin’in dip seviyeye ulaştıktan sonraki bir sene içinde 5-10 kat değerlenmesi uzak veya mantıksız bir senaryo değil.

Ethereum 2023 Fiyat Tahmini

Ethereum 2023 Fiyat Tahmini

Ethereum, altcoinlerin lideri ve belki de güvenli limanı olsa da hala Bitcoin’den daha volatil bir varlık. Aynı zamanda en büyük yükseltmeleri alan ve yol haritası açıkça belli olan Ethereum, sunduğu teknolojileri kullanan dApp’ler ve kuruluşların yardımıyla kendisini Bitcoin’e daha yakın bir noktada bulabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın En İyi IoT Tokenları (18 - 24 Temmuz)

Açıkçası Bitcoin’in şu anki fiyatından %25 ila %30 arasında değer kaybetmesi, Ethereum’un da %30 ila %40 arasında değer kaybetmesi anlamına gelecektir. Öte yandan Bitcoin son 30 günde yalnızca %2,5 değer kaybederken lider altcoinler ise %5 ila %30 arasında değer kaybederek ayı sezonunun flamasını ellerinde taşıyorlar. Bu, altcoinlerin düşüşten Bitcoin’e kıyasla zaten birkaç kat daha fazla etkilendiğini ve ayı sezonunun sonuna yaklaşıldığını gösteriyor.

Ethereum, 2020’nin ilk çeyreğinden 2021’in son çeyreğine kadar her çeyrek sırasıyla %2,49, %69,65, %59,47, %106,53, %158,23, %18,65, %32,10 ve %22,55 yükseldi. Bu, iki senede 29 kata yakın değer kazancı anlamına gelmektedir. Geçmişte yaşananların geleceği garantilemeyeceğinin farkında olmakla birlikte 2023 içinde kayda değer kazançlar beklemek mantıklıdır.

Bir taraftan da balinalar Ethereum (ETH) biriktirmeyi sürdürüyor. Özellikle içinde 100 ila 100 bin adet ETH bulunan cüzdanların sayısı son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ayı piyasalarında Ethereum da dahil çoğu kripto para, Bitcoin’den daha kötü performans gösteriyor olsa da boğa piyasalarında da tipik olarak Bitcoin’e kıyasla daha daha çok getiri sunuyorlar. Her ne olursa olsun, Ethereum yatırımı uzun vadede sağlam bir yatırım olacaktır.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0

Ethereum’un yükseliş yaşamasını sağlayacak birkaç önemli faktör daha var. Ethereum ağı, sene içinde birkaç kez yükseltme alıyor. Eylül 2021’de The Merge yükseltmesi ile PoW’dan PoS’a geçen Ethereum, bu sene önce Şangay yükseltmesi ile Eth 2.0 sözleşmelerine stake edilen ETH’lerin çekilebilmesini sağlayacak, daha sonra blok zincirine getirilecek sharding özelliği ile ağın ölçeklenebilirliğini büyük ölçüde artıracak.

Ayrıca Ethereum 2.0’a geçiş, ETH’yi daha da deflasyonist hale getirecek. Yani piyasa Ethereum talebi arttıkça dolaşımdaki ETH talebi azalabilecek. Bu, Ethereum’un yükselen ivmesini destekleyebilecek önemli bir unsurdur. Bu ihtimaller ışığında Ethereum fiyatının sene ortasında $2000 ila $3000 arasında konumlanabileceğini düşünebiliriz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu