2023 Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini; 2023’te Bitcoin’i Ne Bekliyor?

Bitcoin, fiyatını defalarca katladığı ve ana akım benimsenme yolunda büyük adımlar kaydettiği iki senenin ardından 2022’de %60 değer kaybetti. Hem global ekonomik koşullar hem de bir dizi yüksek profilli platform ve şirketin çöküşü, bu değer kaybını tetikledi. 2 senede kripto ile çok ilgisi olmayan bireysel yatırımcıların bile zenginliğe hızlıca ulaşma aracı olarak satın aldığı kripto paralar, rekor fiyatlarının ortalama %80’ini kaybetmiş durumdalar.

Global kripto para market hacmi 2022’nin başında 2,3 trilyon dolar iken şu anda 830 milyar dolar. Bu, piyasanın bir senede nereden nereye geldiğinin kısa bir özeti. Kripto kışı olarak bilinen bu gerileme, özellikle enflasyon problemi ile birleştiğinde beklenenden daha uzun sürdü. Dünyada 40 yıldan beri ilk kez neredeyse çift hanelere tırmanan enflasyon, ülkelerin agresif şekilde faiz artırmalarına, para politikalarını değiştirmelerine ve dünyanın en büyük şirketlerinin bile binlerce çalışanını işten çıkarmasıyla resesyona yol açtı. Kasım 2022’de yaşanan FTX iflası ise birçok şirketi deviren bir domino taşı oldu. Yine de Bitcoin, daha önceki ayı sezonlarında olduğu gibi %80 ila %90 arasında değer kaybetmedi, ATH’den beri toplam kayıp en fazla %77’ye ulaştı.

Bitcoin Yatırımcıları Azaldı mı?

Bitcoin Yatırımcıları Azaldı mı?

Kripto para piyasası, her gün yeniliklere ve geliştirmelere sahip olsa da bazı döngüler Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü günden beri değişmiyor. Örneğin yeni bir boğa sezonu başlamadan önce bireysel yatırımcıların kripto para piyasasından tamamen çıkma noktasına gelene kadar cesaretleri kırılıyor. Öyle ki, Bitcoin fiyatı rekor kırdıktan sonra BTC’ye olan talep çok yüksekken bu fiyatın dörtte biri fiyatta olduğunda ise talep onda birinden daha azında düşecek şekilde azalıyor.

Büyük bir krizden çıkılmış olsa ve birçok platform rezerv kanıtları sunuyor olsa dahi hala riskler mevcut. Çünkü birçok şirket ve borsa hala yetersiz likidite riski ile karşı karşıya ve bu daha fazla iflasa ve kripto paralara olan güvenin daha fazla azalmasına yol açabilir. Yine de dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX’in iflası piyasayı aşırı boyutta etkilemedi.

FED’in Faiz Politikası

FED'in Faiz Politikası

FED’in 2022’de yürüttüğü agresif faiz artırma politikası, geleneksel finans piyasalarını karmaşık şekilde etkiledi. Dolar endeksi yılın büyük döneminde bariz şekilde yükseldi, hatta USD fiyatı EUR fiyatını birkaç günlüğüne geçmeyi başardı. Öte yandan hem hisse senetleri hem de kripto para piyasası, bu politikadan olabildiğince kötü etkilendi.

Jerome Powell’ın bu “şahin” duruşu son iki toplantıda “güvercin”e dönmüş olsa da, faiz artırımlarının en az birkaç toplantıda daha azalarak devam edileceği öngörülüyor. Çünkü Powell, enflasyonu düşürmede hedefledikleri hızın altında kaldıklarını söylüyor. Hem para politikaları, hem enflasyon, hem enerji ve iklim krizi, hem de büyük iflaslar neticesinde hala güçlü kalmayı ve gelişmeyi sürdürebilen kripto para piyasası, potansiyel bir toparlanmada 1 ila 3 sene içinde yeni rekor seviyelere ulaşmaya hazır görünüyor.

2023’te Bitcoin Ne Olacak?

2023'te Bitcoin Ne Olacak?

Tecrübeli analistlerin Bitcoin fiyatı konusundaki ortak fikri, ayı piyasasının ve kripto kışının sonuna çok yakın olunduğu, ancak hala hedeflenen dip fiyata ulaşılmadığı yönünde. Haziran’ın ortasından beri beklenti Bitcoin’in birkaç büyük destek noktasını kırarak $10.000 ila $13.000 arasında bir fiyatta konsolide olması. Ancak FTX gibi çok büyük bir borsanın iflas ederek milyarlarca dolar müşteri fonunu buhar etmesi bile Bitcoin’in $15.000 ve altına ulaşmasına yeterli olmadı.

Belki de Bitcoin $13.000’ın altına düşmeyecek, ancak önümüzdeki günler veya 1-2 ay içinde yeni bir dip oluşacağı beklentisi hala çok yüksek. Öte yandan fiyat $13.000’ın altına sadece bir veya birkaç mum ile de inebilir. Daha sonrasında toparlayan fiyat, piyasanın ralliye hazırlanmak için benzin doldurmasını belki birkaç gün, belki de birkaç hafta bekleyebilir. Bu, yatırımcılara çeşitli seviyelerde giriş fırsatı verecektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   2 Milyar Dolarlık Bitcoin Borsalardan Çekildi, Balinalar Geri mi Dönüyor?

Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen ödül yarılanması algoritması olan halving’in 2024 Nisan’da gerçekleşmesi bekleniyor. Halving’e ortalama 400 gün kaldığında, Bitcoin’de dip fiyatın görülmüş olması ve artık düşüşlerden değil yükselişlerden bahsetmeye başlamış olmamız olası. Çünkü ayı piyasasının başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasında yeterli süre geçmiş olacak ve daha önceki üç halving döneminde izlediğimiz döngülerin bir benzeri için hazırlık yapılmış olacak.

Bitcoin’in 2023’ün ilk çeyreği sonunda $10.000 ila $13.000 arasında dip bir fiyata yerleşmiş olacağını varsayan bir senaryoyu düşünürsek, 2. çeyreğin sona erdiği ve yıl ortasının geldiği anda Bitcoin fiyatının diğer makroekonomik koşullara bağlı olarak $16.000 ila $25.000 arasında konumlanacağını düşünebiliriz. Nisan ayında ABD’de enflasyonun %3,5’un altına gerilemiş olduğu bir senaryo, FED’in faiz artırımlarının durdurmasının, hatta faiz düşürmeye başlaması gerektiğinin dillendirileceği bir senaryo olur. Bu, Bitcoin fiyatının çoktan $20.000 psikolojik seviyesinin üzerine doğru hareket etmeye başlayacağı anlamına gelir.

Bitcoin 2023’te Yeni Rekor Kırar mı?

Bitcoin 2023'te Yeni Rekor Kırar mı?

Bitcoin, 2016 ve 2017’de üst üste 5 çeyrek, 2020 ve 2021’de ise üst üste 4 çeyrek çift haneli kazanç elde etmeyi başardı. Bunlardan en büyüğü, 1 Ekim 2020’de $10.750 olan fiyatın %169 yükselerek 1 Ocak 2021’de $29.000’a yükselmesiydi. Ayrıca Bitcoin, 2014 ve 2018’in ardından toplamda üçüncü kez bir seneyi zararla kapatıyor.

Bitcoin’in güncel $16.560 fiyatının tekrar rekor seviyeye çıkması için yaklaşık 4,17 kat yükselmesi gerekiyor. Bir senelik bir süreç, Bitcoin’in 4 kat kazanç sağlaması için gayet yeterli olsa da bunun 2023 senesi içinde yaşanması en olası ihtimallerden biri değil. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Bitcoin’in muhtemel bir önemli desteği daha kırarak o fiyatta bir süre yatay seyretmesi muhtemel. Bu, senenin bir veya daha fazla ayında zaten şu anki fiyatın veya daha düşük fiyatların görülebileceğini gösteriyor.

Aralık 2017’de kırılan rekordan sonra Bitcoin’in tekrar aynı fiyata yükselmesi 3 sene sürmüştü. $19.650 seviyesi, Aralık 2020’de görülmüştü. Yeniden aynı döngünün yaşanmasını beklemiyor olsak da BTC fiyatının 2023’te rekor kırma ihtimali düşük. Ancak yine de 2023’ün iyi bir boğa yılı olacağından bahsetmek mümkün.

2023’te öngörülemeyecek bazı nedenler kripto para fiyatlarını daha da düşürebilir. Mart 2020’de covid pandemisinin patlak vermesi, hem dünya piyasalarını hem de kripto paraları çok kötü etkilemişti. 2023’te Rusya – Ukrayna savaşının büyümesi veya farklı bir global ölçekte sorunla karşılaşılması, piyasalarda aynı etkiyi yaratabilir. Diğer yandan yine öngörülemeyen bir şekilde piyasaları çok iyi etkileyecek bir durum yaşanırsa Bitcoin’in 2023’te yeni rekor kırma olasılığı konuşulabilir. Buna örnek olarak da ülkelerin regülatif olarak Bitcoin’i dostane tavırla yasallaştırması ve kripto paraların ana akım benimsenmeye sahip olması verilebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu