Bitcoin ve Kripto Piyasası Düşüyor, Gözler FED’de!

Bitcoin ve Ethereum rallileri ivmesini kaybetti. BTC, son 24 saatte %8’in üzerinde düşüş yaşadı ve şu anda 21.535 dolardan işlem görüyor. Ethereum son 24 saatte %7 düşüşle 1.722 dolardan işlem görüyor.

En son kripto rallisi, en son açıklanan ABD Tüketici Fiyat Endeksinin bir sonucuydu. Yıllık %8.5’lik TÜFE artışı, soğutma enflasyonunu ortaya çıkardı. Bununla birlikte, Fed yetkilileri şahin bir duruş sergilerken, kripto piyasası yeni düşüşler görebilir.

Fed Yetkilileri Ne Diyor?

Fed yetkilileri, önümüzdeki ay yapılacak faiz artırımı konusunda şahin bir duruş sergiliyor. St. Luis’in Başkanı James Bullard, 75 baz puanlık bir artış için her türlü göstergeyi verdi. Enflasyon üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı sağlama niyetini açıkça ortaya koydu. 

Minneapolis Federal Rezerv CEO’su ve başkanı Neel Kashkari, en ılıman Fed yetkililerinden biridir. Ancak, o bile “çok, çok yüksek enflasyonu” kontrol etme konusundaki aciliyetini dile getirdi. 

Fed Kripto Piyasasını Nasıl Etkileyebilir?

TÜFE, ekonomideki enflasyonun güçlü bir göstergesidir. Daha yüksek enflasyonu genellikle enflasyonu kontrol etmek için bir önlem olarak Federal Rezerv’den niceliksel sıkılaştırma izler. 

Haziran ayında yüzde puanlık bir faiz artışının dörtte üçü kripto piyasasında kan gölüne döndü. Bitcoin, on yıldan fazla bir süredir en kötü mali çeyreğine sahipti. Ancak, takip eden aydaki yüksek enflasyon verileri piyasayı olumsuz etkilemedi.

Bunun temel nedeni enflasyonun soğumaya başladığı beklentisiydi. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri GSYİH’si arka arkaya iki çeyrekte negatif büyüme gösterdi. Bu teknik bir durgunluk kriterlerini karşılıyor. Birçok uzman, makroekonomik koşullar göz önüne alındığında Fed’in şahin duruşunu tersine çevirmesini bekliyordu. 

Ancak Eylül’de olağandışından daha büyük bir faiz artışı, Haziran’da olduğu gibi piyasayı kan gölüne çevirebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Şubat 2019 Kripto Para Takvimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu