Blok Zinciri Domain Projeleri Nedir?

Blok zincirinin gerçek potansiyeline ulaşmasını sağlayacak şey, tüm sektörlerde yaşanan problemlere çözüm önerisi sunacak teknolojiler geliştirmektir. Blok zinciri alan adı projeleri veya blok zinciri name server projeleri, insanların kendi cüzdan isimlerini dahi ezberleyemiyor olmasına bir çözüm getirmektedir. Alfanumerik karakterlerden oluşan, büyük küçük harfler içeren ve çok uzun olan cüzdan adresini ezberleyebilen var mı? Peki bunu kolayca hatırlayacağınız şekilde kısaltmak istemez miydiniz?

Cüzdan adresinin doğruluğunu teyit etmek için bile efor sarfetmemiz gerekiyor. Blockchain Name Server hizmetleri, Web 3.0’ı daha kullanıcı dostu ve erişilebilir hale getirmek için bu duruma çözüm getirdi. Neredeyse tüm blok zincirlerinin artık domain çözümleri var ve insanlar cüzdan adreslerini kısaltarak sosyal medya profillerinde kullanıcı adı bile yapabiliyor. Biraz blok zinciri alan adı projeleri listesinden bahsedelim.

Ethereum Name Server – Ethereum

Blok Zinciri Domain Projeleri Nedir? 2
Ethereum Name Server – Ethereum

Ethereum Name Server (ENS), Ethereum ağına dayalı bir domain hizmetidir. Geliştirilebilir özelliklere sahip ENS, Ethereum cüzdan adreslerini “mehmet.eth” gibi isimlere çevirebilmektedir. ENS, tıpkı internetin Domain Name Server (DNS) hizmetine benzer şekilde çalışmaktadır. Ancak bu görevi Ethereum blok zinciri aracılığıyla yapar.

Space ID – BNB Smart Chain

Blok Zinciri Domain Projeleri Nedir? 3
Space ID – BNB Smart Chain

BNB ekosisteminde domain kaydı Space ID projesi aracılığıyla yapılabilir. Hatırlaması basit bir cüzdan adresine sahip olmak isterseniz, Space ID kullanarak BNB de dahil olmak üzere tüm zincirler için benzersiz bir kimlik alabilirsiniz. Space ID’nin en büyük avantajı ise e-posta, Facebook, Instagram, Github, Reddit ve daha birçok Web2 sosyal medya platformundaki kimliklerin Web3’e bağlanmasına izin vermesidir.

AdaDomains – Cardano

Blok Zinciri Domain Projeleri Nedir? 4
AdaDomains – Cardano

Cardano cüzdan adreslerini ve özel verileri cüzdanla ilişkili kısa adreslere çevirmek için AdaDomains kullanılabilir. Merkeziyetsiz ve açık bu protokol, blok zincirinde ödeme alma, DeFi protokollerini kullanma, bağış toplama gibi finans işlemlerini basitleştirebilir. Aslında web sitenizin veya trafik aldığınız herhangi bir sosyal medya hesabınızın bir köşesine cüzdanlarınızın isimlerini furkan.eth, furkan.bnb ve furkan.ada şeklinde yazmak, bağış toplamak için çok iyi bir yöntemdir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Blok Zinciri Oracle Nedir? Oracle Türleri, Merkeziyetsiz Oracle'lar ve Kullanım Örnekleri

Bonfida – Solana

Blok Zinciri Domain Projeleri Nedir? 5
Bonfida – Solana

Bonfida, Solana ekosisteminin en bilinen altyapı geliştiricisidir. Kullanıcıların Solana alan adı ile işlem yapma şeklini basitleştiren Bonfida, .sol uzantılı alan adlarını protokollerin tanımasını ve herkesin kullanabilmesini sağlamıştır.

Polkadot Name System – Polkadot

Blok Zinciri Domain Projeleri Nedir? 6
Polkadot Name System – Polkadot

Polkadot’un Substrate teknolojisine dayanan merkeziyetsiz bir alan adı sistemi olan Polkadot Name System, ENS’ye benzer şekilde çalışır. Polkadot ağındaki dApp’ler ve akıllı sözleşmeler için de alan adları sağlayabilen bu sistem, herkes için basitçe dijital kimlik oluşturabilmeyi içerir. .dot uzantılı isimlerle kripto ve NFT transferleri yapabilirsiniz.

Blok zinciri domain projeleri, blok zinciri kullanıcı deneyimini artırarak daha erişilebilir ve optimize bir teknoloji kullanımı sağlar. Hem dApp’ler, hem protokoller hem de akıllı sözleşmelerin de bu isim hizmetlerini kullanabilmesi, DNS’in kullanışlılığını Web 3.0 alanına getirmektedir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu