Unstoppable Domains Nedir, İnterneti Nasıl Merkeziyetsizleştirir?

Unstoppable Domains, Kaliforniya merkezli bir domain kayıt kuruluşudur. Domain kayıtlarını NFT teknolojisi ile yürüten ve merkeziyetsiz internet için çeşitli çözümler sunan firma, 4 senedir yaklaşık 2,5 milyon domain kaydına aracı olmuştur. Kullanıcılar, Unstoppable Domains ile tek bir dijital kimlik oluşturarak birçok Web3 dApp’ine erişebilir. Her domain bir NFT olduğu için alan adı yenilemeleri yıllık ücret ile yapılmaz, bir alan adının nihai sahibi NFT’nin sahibi olur.

Günümüzde dünyada domain kaydı yapmak, Namecheap ve GoDaddy gibi baskın şirketlerin otoritesi altındadır. Alan adı rezerve etmeyi ve IP adreslerinin atanmasını merkezi, otoriter şirketler yönetir. Yani aslında bir alan adına sahip olma hakkınız olup olmadığına bizzat bu şirketler karar verir. Unstoppable Domains gibi şirketler ise otoriteyi kullanıcılara veren ve muhtemelen gelecekte bu merkezi domain firmalarını köşeye sıkıştıracak olan Web3 hizmet kuruluşlarıdır.

Unstoppable Domains Nasıl Çalışır?

Türkçe’ye Durdurulamaz Etki Alanları olarak çevrilebilecek bu şirket, Ethereum blok zincirindeki ERC-721 NFT standardını kullanarak Web3 kimliği sağlayan domain kayıt şirketidir. Web 2.0’dan Web 3.0’a köprü hizmeti sağlayan kuruluş, kripto cüzdan adreslerini ödeme gönderme ve almaya kolay hale getirmek ve sahipleri tarafından hatırlanacak şekle büründürmek için “furkan.nft”, “furkan.crpyto”, “furkan.bitcoin” şeklinde kısaltabilir.

Kullanıcılar Unstoppable Domains kullanarak web adreslerini ömür boyu kontrol ettikleri domainler haline getirebilir. Bir kez domain kaydetmek daha sonra barındırma ücreti, yenileme ücreti veya herhangi bir işlem ücreti ödemeyi gerektirmez.

Unstoppable Domains, Web3 profili oluşturabilmeyi sağlar. Kullanıcı adı, NFT avatar, biyografi ve çeşitli dijital adres bilgilerini bir araya getiren uygulama, dApp’lere eriştiğimizde profilimizin kolayca oluşturulabilmesini sağlar.

Unstoppable Domains, son 1 yılda 900 bine yakın, toplamda ise 2,5 milyona yakın domain kaydeden yüksek kullanıcı deneyimine sahip bir projedir. Benzersiz domainlerin ve etki alanlarının kullanımını kolaylaştıran bu sistem sayesinde blok zinciri tabanlı protokol ve dApp’lere erişim sorunsuz ve basit hale gelmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bobatama Token Nedir? Bobatama Token Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Unstoppable Domains’in Desteklediği TLD’ler

Unstoppable Domains, birçok top-level domain’i, yani alan adı uzantısını desteklemektedir.

  • .x
  • .blockchain
  • .nft
  • .coin
  • .crypto
  • .bitcoin
  • .dao
  • .wallet

Şirkette kayıt ücreti $5 ile $100 arasında değişmektedir. Herhangi bir yenileme veya barındırma ücreti ödemenin gerekmemesi, bunu gayet uygun bir fiyat haline getirir. Ethereum Name Server gibi Web 3.0 domain projeleri bile yıllık yenileme gerektirirken Unstoppable Domains’in buna ihtiyaç duymaması, onu sektör lideri haline getirmiştir.

Unstoppable Domains Ticareti

Unstoppable Domains’te kayıt ettiğimiz her bir web domaini, ERC-721 tabanlı bir NFT’dir. Bu NFT domainleri X2Y2, OpenSea, LooksRare, Rarible ve daha birçok NFT pazar yerinde satışa koyabiliriz. OpenSea’de resmi bir Unstoppable Domains koleksiyonu satış bölümü vardır ve günlük işlem hacmi çoğu zaman milyon dollarları bulmaktadır.

NFT fiyatlarını arz ve talep belirler. Mesela bit.coin domaini muhtemelen milyonlarca dolar değerinde olacakken cryptotrader2022.bitcoin domaini birkaç dolara satılabilir. En değerli alan adları genellikle en fazla 4 karakterden oluşur.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu