Brezilya ve Arjantin Ortak Para Birimi İçin Hazırlanıyor, Bitcoin Yeni Ticaret Para Birimi Olabilir mi?

Küresel jeopolitiğin değişen dinamikleri ve artan ABD borcunun ortasında, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, alım satımlar için ABD doları dışında alternatif bir para biçimi arıyorlar.

Son gelişmelere göre Latin Amerika ülkeleri Brezilya ve Arjantin ortak para birimi üzerinde çalışıyor. Bu hafta Buenos Aires Zirvesi’nde, Güney Amerika’nın en büyük iki ekonomisi planlarını tartışacak.

Ayrıntılara göre, iki ülke arasındaki ticareti ve güveni artırmak ve ABD Dolarına bağımlılığı azaltmak için yeni para birimini kullanmaya odaklanılacak. Financial Times’a konuşan Arjantin ekonomi bakanı Sergio Massa şunları söyledi:

“Olacak . . . mali konulardan ekonominin büyüklüğüne ve merkez bankalarının rolüne kadar her şeyi içeren ortak bir para birimi için gerekli parametreleri incelemeye başlanacak. Ticaret entegrasyonu için mekanizmalar üzerine bir çalışma olacaktır. Herhangi bir yanlış beklenti yaratmak istemiyorum. . . Bu, Latin Amerika’nın kat etmesi gereken uzun bir yolun ilk adımı.”

Bitcoin Burada Bir Rol Oynayabilir mi?

Mevcut planlara göre “sure” (Güney) olarak adlandırılan yeni para birimi ikili bir proje olarak vesile olacaktır. Daha sonra iki ülke, daha fazla ülkeyi dahil ederek bu ikili projeyi genişletmeyi planlıyor.

Ancak USD’nin hegemonyasına meydan okumak uzun vadede herkes için zorlu bir görev olacaktır. Yine, merkez bankaları tarafından kontrol edildikleri için fiat para birimlerine güven oluşturmak zor olacak.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Bitcoin‘e geçmenin doğru seçenek olabileceğini öne sürdü. Bitcoin’in merkezi olmayan defteri ve arz sınırı, onu bir değer deposu haline getirir ve herhangi bir merkez bankasına bağımlılığı azaltır. Bunun üzerine yorum yapan Armstrong şunları yazdı:

“Bitcoin’e geçmeyi düşünüp düşünmeyeceklerini merak ediyorum – bu muhtemelen doğru uzun vadeli bahis olur”.

https://twitter.com/brian_armstrong/status/1617313528901439489

Bitcoin, dünya çapındaki kullanıcılar artan küresel borç ve düşen ekonomik çıktı arasında fiat para biriminden kurtulmaya çalışırken dikkat çekiyor. Bu ay Bitcoin, 2023’ün başından bu yana yaklaşık %33’lük artışla sağlıklı bir fiyat artışı sağladı. Öte yandan, enflasyon hala yüksek kaldığı için Fed’in faiz artırım programına devam etmesi muhtemel.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bollinger Bantları'nın Yaratıcısından, Bitcoin'in 27.000 Dolarlık Seviyesine Dair Analiz

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu