Bugün Açıklanacak ABD Enflasyon Verileri Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Cuma günü açıklanacak ABD enflasyon verilerinin piyasalar arasında dalgalanmalar göndermesi bekleniyor ve muhtemelen Bitcoin’i (BTC) dar ticaret aralığından çıkarabilir.

Bitcoin (BTC), bir aydan uzun süredir dalgalandığı bir seviye olan 30.000 dolar civarında işlem görüyor. 32.000 doların üzerine çıkma girişimleri dirençle karşılansa da, tüccarlar tokenin 28.000 doların altına düşmesine izin vermekten de çekiniyor.

Ancak Mayıs ayı ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) açıklaması bu eğilimi değiştirebilir. BTC’nin 2022’deki kayıplarının çoğu, Federal Rezerv’in faiz artışlarını teşvik etmesi muhtemel olan yükselen enflasyon korkularından kaynaklanıyor.

MarketWatch verileri, piyasaların Nisan ayındaki %8.3’ten hafif düşüşle %8,1’lik bir okuma beklediğini gösteriyor.

BTC enflasyon verilerine nasıl tepki verecek?

Piyasadaki genel fikir birliği, BTC için iki ana senaryo sunuyor. Veriler beklentilerin altında gelirse, enflasyonun gerçekten de soğumaya başladığına dair işaretler üzerine lider kripto para birimi için bir rahatlama rallisini tetikleyebilir. BTC, kısa vadede muhtemelen 32.000 dolarlık tavanının üzerine çıkabilir.

Ancak veriler beklenenden daha yüksek gelirse BTC keskin bir şekilde düşer. Federal Rezerv, oranları daha da artırmanın bir işareti olarak yüksek bir okuma alacak ve riskten kaçınma hissi uyandıracak.

Rusya-Ukrayna savaşının zincirleme etkilerinin hala hissedildiği göz önüne alındığında, trader’ların beklenenden daha yüksek bir TÜFE için hazırlanmaları gerekebilir. BTC üzerindeki aşağı yönlü baskı, tokendeki kayıpların yakın vadede herhangi bir kazançtan çok daha büyük olacağını gösteriyor.

Nisan ayı TÜFE okumasının ardından BTC, 26.000 dolara kadar düştü.

Bitcoin ne kadar düşebilir?

Teknik göstergeler, BTC’nin şu anda azalan bir üçgen modeli oynadığını gösteriyor. Bitcoin, kazançlardan ziyade gelecekteki kayıplara daha yatkın.

Kripto analisti @MarkYusko, BTC’nin bu modelde ne kadar uzun süre harcarsa, mevcut seviyelerden %50 düşüşle 15.000$’a düşme olasılığının o kadar yüksek olduğu bir en kötü durum senaryosu çiziyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Ağı Dolaşımda 18.500.000 BTC'yi Aştı

Böyle bir çöküş, BTC’yi Kasım ayındaki 68.000 dolarlık rekor seviyeden yaklaşık %80’e düşürür.

Yusko tarafından açılan bir ankette, 1000 katılımcının çoğunluğunun 15.000 $ ‘a kadar bir düşüş beklediğini görüyoruz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu