Cardano Blockchain Nedir? - BTC MAGAZİN

Cardano Blockchain Nedir?

Cardano’nun market hacmine göre ilk 10 kripto para içinde olan büyük bir proje olduğunu biliyoruz. Peki Cardano blockchain‘in tam olarak ne olduğunu biliyor muyuz? Çoğu yatırımcı yatırım yaptığı kripto para birimini ve bu kripto para birimini oluşturmak için perde arkasında çalışan süreçleri araştırmazlar. Cardano blockchain için de durum bu.

Bunun nedeni oldukça basittir, blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmek zordur ve kripto para projeleri, projelerinin nasıl çalıştığını çok ayrıntılı bir şekilde açıklamaktan çekinme eğilimindedir. Çünkü benzersiz fikirlerinin çoğaltılmasını istemezler. Bu, seçtiğiniz şifreleme para biriminin çalışmasını sağlayan sistemin içini ve dışını gerçekten öğrenmek oldukça güçtür.

Ancak, 2018’de, Cardano Vakfı, ADA yatırımlarının arkasındaki teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, teknoloji meraklısı olan Cardano yatırımcılarına fayda sağlamak için tasarlanmış bir makale yayınladı.

Bu makalede: Teknoloji sahibi olmayan insanlar için Cardano blok zincirinin kısa bir açıklaması, Emrugo’dan Nicolás Arqueros, Cardano blok zincirini yatırımcıların göz önünde bulundurmasını sağlayan önemli teknolojik faktörlerden bazılarını vurgulamaktadır:

Cardano, daha önce geliştirilen protokollerden daha gelişmiş özellikler sunmayı amaçlayan bir blok zincir. Özellikle, Ölçeklenebilirlik, Birlikte Çalışabilirlik, Sürdürülebilirlik ve Akıllı Sözleşmeler için son teknolojiyi geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bundan sonraki bölümlerde bunlar hakkında daha fazla bilgi vereceğim. Cardano bir şirket değil, üç grubun bir oluşumudur: IOHK, Cardano Vakfı ve Emurgo.

Nicolás Arqueros

Cardano blokchain, şu anki blok zinciri dünyasında, ölçeklenebilirlik, akıllı sözleşme hackleri ve finansman dahil olmak üzere bir dizi sorunu ele almaktadır. Bu sorunlar, Cardano’nun üzerinde çalıştığı akıllı bir protokolle ele alınmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, Cardano blockchain, daha iyi bir akıllı sözleşme koşullarına izin verirken, güvenli bir şekilde ölçeklenebilir bir blockchain oluşturmak için bu sorunları ele alarak çalışır.

Bunun çalışmasına izin vermek için Cardano blok zincirinin sürdürülebilir kalması gerekiyor. 

Protokol ve genel olarak Cardano projesine iyileştirmeler finanse etmek için bir mekanizma sağlamak şarttır. Nesiller boyu hayatta kalabilecek bir blok zincir geliştiriyoruz. Bunu başarmak için, istifçilere verilen ödüllerin küçük bir yüzdesinden finanse edilen bir kamu hazine sistemi uyguluyoruz.

Nicolás Arqueros

Bu, fonlamanın düzenli olmasını ve tüm blok zincirinin ademi merkeziyetçi kalmasını sağlamaya devam ederken, geleneksel blokajlarda yaşanan endişeleri ve sorunları ele alabilir.

O zaman her şey nasıl çalışıyor?

Dürüst olmak gerekirse, çok teknik ağır bir dil kullanmadan tarif etmek hala zor. Cardano blokchain, her biri mümkün olan en demokratik ve merkezi olmayan şekilde hareket eden üç grup insan tarafından yönetilen bir ekosistemin parçasıdır. Cardano blok zinciri kendi kendine yeterli ve Ethereum ve hatta EOS gibi blok zincirlerinde görülen birçok sorunu ele almayı hedefliyor. ADA belirteci tarafından desteklenen Cardano üretken ve günün en önemli kripto para projelerinden biri olmaya devam ediyor.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu