Cardano Kurucusu Bitcoin Madenciliğini Merkezileştirmeyi Hedefliyor

Yakın tarihli bir tweet’te Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Blockstream CEO’su Adam Back ile kripto para birimi endüstrisindeki önde gelen dağıtılmış fikir birliği mekanizmalarının merkezileştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Back, hissedarların elindeki token sayısına göre kararlar alındığından, hisse kanıtının doğası gereği çok zengin olduğunu belirtti. Belirli bir blok zinciri protokolünün kuralları ve yükseltmeleri, öncelikle en zengin katılımcılar tarafından yapılır ve böylece oligopolistik kripto para birimi sistemleri oluşturulur.

Üretken bir Bitcoin maksimalisti olan Blockstream başkanı, hisse kanıtının parasal ve yönetişim modellerinin iddia edilen kusurları hakkında çok ses getirdi. Back, 2020’de, hisse kanıtının hükümet kontrolündeki itibari paranın “en kötü yönlerini” kopyaladığını söyledi.

Bitcoin madenciliğinin merkezileştirilmesi

Buna karşılık, Hoskinson, yalnızca bir avuç madencilik havuzunun tüm ağı kontrol ettiği gerçeğini vurgulayan bir pasta grafiği ekleyerek Bitcoin madenciliğinin merkezileştirilmesini hedefledi.

Cardano Kurucusu Bitcoin Madenciliğini Merkezileştirmeyi Hedefliyor 2
Resim 
btc.com tarafından

Ayrı bir tweet’te Hoskinson, son derece karmaşık ekipmanların çoğalması ve son derece profesyonelleşmiş milyarlarca dolarlık bir işletmenin ortaya çıkması nedeniyle bireysel madencilerin kalmadığını söyledi.

Bazı eleştirmenler, Bitcoin’in bu kadar sağlıksız bir merkezileşme düzeyi nedeniyle olması gerekenden saptığına inanıyor. 2018’de Bitmain kontrollü madencilik havuzları, Bitcoin hash oranının yaklaşık %51’inin kontrolünü ele geçirdi ve bu da onları ağa saldırmak için potansiyel olarak koordine olmaya endişe verici bir şekilde yaklaştırdı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Musk'tan Bitcoin İçin Yeni İndikatör: Dr.Manhattan

Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin’e saldırmanın çok maliyetli olması nedeniyle madenciliğin geniş çapta dağıtılmaması gerektiğini iddia ederek bu tür endişeleri ortadan kaldırma eğilimindeler.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu