Çevre Dostu 6 Kripto Para Birimi

Kripto paralar hızlı bir şekilde ana akım benimsenme süreci ilerlettiği gibi bir yandan da kurumlar, kuruluşlar, hükümetler ve çevre koruma örgütleri tarafından da ateşe tutuluyor. Bu teknolojiyi eleştirme sebeplerinden biri, blok zinciri ağlarının çevre üzerindeki olumsuz etkisi. Kripto para ticareti ve blok zinciri işlemleri yaygın hale geldikçe ve madencilik arttıkça enerji kullanımı da artıyor.

PoW kripto para madenciliği yaparken kullanılan donanım cihazlarının güç kullanımı her geçen gün artmaktadır. Kripto paralara bağlı yıllık enerji tüketimi, 40-50 milyon nüfuslu ülkelerinkiyle eşdeğer seviyelere ulaşmıştır. Daha fazla madencinin ağa katılması, hashrate’in artması, Bitcoin halving gibi sebepler, bu güç kullanımının daha da artacağının habercisidir. PoW algoritması yerine PoS veya diğer konsensüs algoritmalarını kullanan blok zincirlerinin PoW’u tercih etmemelerinin bir nedeni de budur.

Karbon Nötr 6 Kripto Para

Kripto paralara yatırım yapmak ve bir yandan çevreye zarar vermek istemiyorsanız artık binlerce seçeneğiniz var. Ethereum’un da Proof-of-Stake, yani hisse kanıtı algoritmasına geçmesiyle birlikte artık piyasada PoW madenciliği Bitcoin, Ethereum Classic, Ravencoin ve birkaç başka kripto para ile sınırlı olacak. Bu kripto paraların madenciliği ile de yenilenebilir enerji kaynakları ve güneş panelleri ile üretilen enerjinin kullanımı gibi ileri teknoloji çözümler var.

Aşağıda, sürdürülebilirliğe önem veren karbon nötr kripto para birimlerinin bir listesini sıralayacağız.

Stellar (XLM)

Çevre Dostu 6 Kripto Para Birimi 2
Stellar (XLM)

Stellar, küresel ödeme alternatifi olmayı amaçlayan açık kaynaklı bir blok zinciri sistemidir. Kripto para işlemleri yaygınlaştıkça önemi artan verimli çapraz para birimi işlemleri üzerinde çalışan Stellar, en çevre dostu kriptolardan biridir.

XRP (XRP)

Çevre Dostu 6 Kripto Para Birimi 3
XRP (XRP)

XRP de açık kaynaklı küresel ödeme sistemleri işlemleri sunan bir blok zinciri teknolojisidir. Diğer blok zincirlerine göre daha merkezi olan XRP, transfer işlemlerini 1 ila 5 saniye içinde tamamlayabilir. Şu anda tüm XRP’ler piyasaya sürülmüş haldedir. Ripple şirketi 2030 yılına kadar tamemen karbon sıfır ağ olmayı amaçlamaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Gelişim Gösterebilecek GameFi Tokenları (1 - 7 Ağustos)

IOTA (MIOTA)

Çevre Dostu 6 Kripto Para Birimi 4
IOTA (MIOTA)

IOTA, Directed Acyclic Graph (DAG) isimli bir teknolojiyle çalışan nesnelerin interneti ağıdır. Blok zinciri yerine DAG şifreleme tabanlı doğrulama yöntemini kullanan IOTA, ağdaki işlemleri doğrulamak için madenciliğe ihtiyaç duymaz. İşlemler için ücret de alınmadığı için ağın enerji yoğun olarak çalıştırması gereken pek şey yoktur. DAG teknolojisi, çok az enerji tüketimi ile gerçek zamanlı işlem doğrulaması yapabilir.

Hedera Hashgraph (HBAR)

Çevre Dostu 6 Kripto Para Birimi 5
Hedera Hashgraph (HBAR)

Hedera Hashgraph, işlem sayısını kademeli bir şekilde artırmayı başaran ağlardan biridir. Karmaşık bir blok zinciri teknolojisi kullanan Hedera, ağa akıllı sözleşmelerin kullanımını getiren yükseltme adımları gerçekleştirmiştir. Sharding yöntemiyle ağı parçalayarak işlemleri hızlı ve az enerjiyle işleyen Hedera’da işlem sayısı arttıkça enerji harcaması yönünden olumsuzluk yaşanmayacak.

Chia (XCH)

Çevre Dostu 6 Kripto Para Birimi 6
Chia (XCH)

BitTorrent’in yöneticileri tarafından geliştirilen merkeziyetsiz depolama platformu Chia, AWS cloud bilgi işlem platformu kullanılarak madenciliği yapılabilen XCH yerel kripto parasına sahiptir. Kullanıcılar SSD’lerindeki boş depolama alanlarını merkeziyetsiz olarak başka kullanıcılarla paylaşarak XCH token kazanabilir. İndirilebilir bir yazılım sunarak kullanıcıların bilgisayarları üzerinde çalışan Chia, SSD tabanlı farm süreci ile PoW blok zincirleri tarafından kullanılan enerjiye göre çok daha az enerji yoğun olarak çalışır.

Algorand (ALGO)

Çevre Dostu 6 Kripto Para Birimi 7
Algorand (ALGO)

Geçtiğimiz sene kendi blok zincirinin tamamen karbon nötr olduğunu ilan eden Algorand, piyasanın gelişimini sürdüren akıllı sözleşme platformlarından birisidir. Şirketlerin çevresel sürdürülebilirlik profillerini iyileştirmelerine yardımcı olmaya adanmış ClimateTrade ile bir ortaklık da kuran Algorand, bu konuda diğer kripto paralara öncü olmaya çalışır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu