CBDC Nedir? Devletler Kripto Para Çıkarır mı?

Özellikle 2019 senesinden beri onlarca ülke CBDC’lere, yani Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine geçmeyi planlıyor veya CBDC’nin getirebileceği faydaları araştırıyor. Dijital paralarla ticaret yapma yöntemi benimsenirken, fikrin ortaya atıldığı ilk günden beri CBDC çıkaran, çıkarmak için harekete geçen veya faydalarını araştıran yaklaşık 90 ülke var. Bu ülkeler arasında 9 tanesi CBDC’leri piyasaya sürdü bile.

Dijital para birimlerinin büyük talebe hakim olduğu bu dönemde hem kripto paraların hem de CBDC’lerin ne işe yaradığını bilmek, finansla ilgilenen herkes için hayati bir durum. CBDC ne işe yarar, CBDC kripto para mı ve daha fazlasını bu içerikte öğrenebiliriz.

CBDC Nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi, ülkelerin merkez bankası tarafından desteklenen sanal para birimleridir. Hükümetler maliye politikasını basitleştirmek, finansal katılımı teşvik etmek ve ödemeleri kolaylaştırmak için bu para birimi türüne yönelmeye başlamıştır.

CBDC’ler Kripto Para Mıdır?

Kripto paralar doğaları gereği merkeziyetsiz yapıdalardır. CBDC’ler ise ülkelerin veya eyaletlerin merkez bankası tarafından oluşturulur, dağıtılır ve desteklenir, dolayısıyla merkezilerdir. Kripto paralar, kullanıcıların bir konsensüs algoritması yardımıyla yönetişim yapmasıyla ve tokenomi yardımıyla ekonomi oluşturmasıyla işlemektedir. CBDC’ler merkez bankaları tarafından oluşturulur ve onlar tarafından yönetilir.

Kripto paraların her biri özel bir dijital para birimidir. CBDC, ülkede kullanılan, yasal olarak kabul edilen ana para birimidir.

CBDC’lerin Avantajları

  • CBDC’ler, itibari para birimlerine göre daha verimli ve hızlıdır,
  • Finansal ilerlemeyi desteklerler,
  • Banka hesabına gerek olmadan kullanılabilirler.

CBDC’lerin Dezavantajları

  • Kullanmak için dijital okuryazarlığa sahip olmak gerekir,
  • Bankalar arası rekabeti artırabilirler,
  • Döviz piyasalarını güçlü şekilde etkilerler.

CBDC Türleri

CBDC’ler, kullanım amaçlarına göre ikiye ayrılabilirler. Tüketiciler tarafından perakende CBDC kullanılırken finansal kurumlar tarafından toptan CBDC kullanılmaktadır.

Perakende CBDC’ler

Vatandaşların günlük alışverişlerinde kullandığı CBDC’ye perakende CBDC adı verilir. Risksiz ve basit şekilde kullanılan bu dijital para birimi seçeneği, nakit kullanımı gereksinimini ortadan kaldırır, hızlı ve güvenli günlük işlemler yapılmasını sağlar. Temelde kredi veya banka kartıyla benzer işleve sahiptir. CBDC’lerin farkı ise hesapta bulunan paranın nakit karşılığının basılmış olmasına gerek olmamasıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   IOTA (MIOTA) Nedir? IOTA (MIOTA) Geleceği ve Yorum 2022

Perakende CBDC de hesap tabanlı ve token tabanlı olarak ikiye ayrılabilir.

Hesap tabanlı

Dijital tanımlamaya, KYC’ye ve hesaba ihtiyaç duyulur.

Token tabanlı

Özel anahtarlarla erişilebilen merkeziyetsiz cüzdanlar, kullanıcıların anonim şekilde CBDC kullanabilmesini sağlar. Metamask kullanarak DeFi işlemi yapmak gibi.

Toptan CBDC’ler

Toptan CBDC’ler, özel bankalar ve merkez bankası arasında değiştirilebilir, ticareti yapılabilir dijital paralardır. Sınır ötesi işlemlerin hızlıca yapılması, kurumlar arasındaki ödemelerin düzene sokulması ve likidite risklerinin azalması, bu dijital para türü sayesinde olur.

Özet

Dünya her geçen sene daha fazla dijitalleşiyor. Ülkeler, merkez bankalarını yetkilendirerek piyasaya dijital para birimleri sürüyor ve böylece para kullanma şekli ile işlem yapma şekilleri değişiyor. CBDC’ler gelecekte düşük maliyetli, hızlı ödeme yapmayı kolaylaştıracak birçok yenilik daha getirebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu