Colorado, ABD’de Vergi Ödemeleri İçin Kripto Para Kabul Eden İlk Eyalet Oldu

Colorado, resmi olarak ABD’de vergi ödemeleri için kripto para birimini kabul eden ilk eyalet oldu.

İnsanlar artık PayPal Cryptocurrency Hub’ı kullanarak vergi ödeyebilir. PayPal, toplam ödemenin yüzde 1,83’ü kadar hizmet ücreti ve 1,00 ABD doları ek ücrete tabidir. Bu yeni düzenleme yalnızca kişisel vergi mükellefleri için geçerlidir ve işlem başına yalnızca bir kripto para birimi kullanılarak yapılabilir.

Bu modu kullanan bir ödemenin kaydolması üç ila beş gün sürer. Kripto paralar ABD dolarına dönüştürülür. Bu ödeme seçeneği artık Colorado’nun Gelir Dairesi web sitesinde mevcuttur.

Kongre Blockchain Caucus’un kurucu ortağı olan Colorado valisi Jared Polis, bu yılın başlarında vergi ödemeleri için kripto para birimini kabul etme planını açıkladı.

Jared Polis, “Müşteri hizmetleri perspektifinden Colorado’nun işletmelerin ve konut sakinlerinin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamada nasıl ileri teknolojiye sahip olduğunu gösteriyoruz” dedi.

Eyaletin başkenti Denver, kısa süre önce kripto benimseme konusunda ABD’nin önde gelen şehirleri arasında seçildi. Denver şu anda, kripto şirketleri de dahil olmak üzere şehirdeki yeni start-up işletmelerini barındırmak için Denver Startup Week’e ev sahipliği yapıyor.

ABD’nin diğer bölgelerinde kripto kabulü

Diğer ABD eyaletleri, kripto para birimini vergi ödeme modu olarak kullanmaya çalıştı. Ohio, düzenlemeyi 2018’de uygulamaya koydu, ancak hizmet, bazı yasal sorunlar nedeniyle 2019’da askıya alındı. New Hampshire ayrıca vergi ödemeleri için kripto para birimini kullanmayı teklif etti, ancak reddedildi.

Arizona, Illinois, Georgia ve California da tüm devlet ödemeleri için kripto paranın benimsenmesini değerlendirdi. California Senatörü Sydney Kamlager, bu yıl Şubat ayında bazı sivil ödemeler için kripto para birimini kabul edebilmesi için eyalet kodunu gözden geçirmek için bir yasa tasarısı yayınladı. İlerleme ile ilgili herhangi bir güncelleme yapılmadı.

Tennessee’nin ayrıca Şubat ayında devletin kripto para birimine yatırım yapmasını sağlamak için bir yasa tasarısı sunduğu bildiriliyor. Bu tasarı da birkaç ay sonra herhangi bir ilerleme görmedi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Galaxy Digital Kurucusu Mike Novogratz'ı Başkan Olarak Seçmedi

FlyFin CEO’su Jaideep Singh, gelecekte kripto para birimlerinin hükümet tarafından düzenleneceğini söyledi. Singh’e göre, düzenleme büyük olasılıkla vergi üzerindeki kripto işlemlerini bildirerek başlayacak. Bundan sonra, devlet kurumları kripto işlemlerini izlemeye başlayabilir.

Singh, “Vatandaşlarının dolandırılmadığından, suç faaliyetlerinin azaltıldığından ve vergilerin atlatılmadığından emin olmak hükümetlerin sorumluluğundadır. Dolayısıyla, Colorado’da meydana gelen bu yeni gelişme sadece bir zaman meselesiydi.” dedi.

CoinFlip COO’su Ben Weiss, Colorado’nun kripto para birimini benimsemesinin bir “zincirleme reaksiyona” neden olabileceğini söyledi. Diğer eyaletlerin Colorado’yu takip edebileceğini ve toplumun kripto para birimini meşru bir para birimi olarak kabul edeceğini söyledi.

Weiss, “Bu gelişme, kripto işlemlerinin yerel bir DMV [motorlu taşıtlar departmanı] gibi eyalet çapında başka yerlerde uygulanmasını da teşvik edebilir” dedi. 

“Bu, Colorado’nun bir teknoloji merkezi olarak itibarını oluşturması ve yerini dijital bir devrimin ön saflarında işaretlemesi için harika bir fırsat.”

Weiss

Bitwave’den Patrick Whites, vergi amaçlı kripto para kullanmanın dijital para birimine olan talebi artıracağını söyledi. Federal hükümetin kripto piyasasına katılımını hızlandıracağı ve vatandaşlar arasında finansal anlayışı artıracağı tahmininde bulundu.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu