Compound (COMP) Nedir? Compound (COMP) Geleceği ve Yorum 2022

Compound (COMP) Nedir?

Compound’un kurucusu ve CEO’su Robert Leshner’dir. Bileşik, açık ve erişilebilir bir akıllı sözleşmeler sistemi olan Ethereum tabanlı bir DeFi’dir. COMP, kripto para ödünç verme işlemlerine kolaylık sağlar.

Compound, protokolü kullanarak borç alanların kripto bakiyelerini bloke eder ve kripto borç verenleri aynı platformda bir araya getirir. Borç alana uygulanan ve borç verene belirlenen faiz oranı, ödünç verilen kripto para biriminin arz ve talep dengesine bağlı olarak değişir. İlgi alanı, yeni oluşturulan her blokta güncellenir. Ödenmesi gereken tutar her zaman ödenir ve ödünç verilen tutarı her zaman hesabınıza çekebilirsiniz.

Karmaşık ödünç verme sistemi, esasen diğer ödünç verme ve alma protokollerinden farklı değildir. Buradaki fark, sistemde kilitli varlıkların ikili token’a dönüştürülmesidir. COMP sisteminde kullanılan CToken, kilitli kaldığı sürece tipik olarak teminat token’ını yeni bir token olarak tutar. Ethereum bakiyenizi Compound sistemine verdiğinizde, varlıklarınızı cToken olarak tutar ve ödünç verir. Teminat olarak bıraktığınız kripto paranızı dilediğiniz zaman Ethereum şeklinde kazandığınız faizle birlikte çekebilirsiniz.

Ödünç verdiğiniz kripto varlıklar rehin edildikten sonra cTokens olarak imzalanır ve sisteme aktarılır. Faiz oranları, sunduğunuz kripto para için piyasadaki arz talep dengesine göre belirlenir.

COMP protokolünü finanse ettiğinizde token’larınız karşılığında cTokenler size verilir. Bu tokenler takas edilebilir, transfer edilebilir veya programlı olarak yapılabilir.

COMP protokolü, merkezileşmesi nedeniyle hala eleştirilse de kurucusu, kısa süre içinde merkezi olmayan bir yapıya kavuşacağını söyledi. Cüzdanınızda bir miktar teminat tutarsanız kripto ödünç alabilir ve COMP protokolüne borç verebilirsiniz. Borcunuz ödenmezse teminatınız düşer. COMP, Bileşik yönetim sistemini yönetmek için kullanılan kripto para birimidir. COMP kripto parasının sahipleri, Bileşik protokolündeki değişiklikler ve güncellemeler için oy hakkına sahip olacak.

Yatırdığınız tutar ile farklı kripto para birimlerinde borç para alabilirsiniz. Bileşik, kullanıcıların karşılığında alacakları tüm borcu göstermelerini gerektirir. Ayrıca kredi işlemleri için ücret ödemeniz gerekecektir. İsterseniz Compound’un nasıl para kazandığını görebilirsiniz. Hatta farklı kripto para birimlerinden borç aldığınızda ödeyeceğiniz ücretlerin aynı olduğunu görebilirsiniz.

Kripto varlıklarınızı Füzyon Protokolü için teminat olarak rehin ettiğinizde, teminat verdiğiniz miktara ve ipotek ettiğiniz kripto paranın arz ve talep dengesine göre belirli bir miktar cToken kazanılacaktır. Teminatı ana varlık ve faiz geliri ile birlikte istediğiniz zaman hesabınıza çekebilirsiniz.

Compound’un çalışma prensibini bir bankanınkiyle karşılaştırabiliriz. Farklı kripto para birimleri yatırırsınız ve düzenli olarak faiz kazanırsınız. Ancak karmaşık akıllı sözleşmeler yoluyla kripto para biriminizi veriyorsunuz. Bu şekilde, kripto para birimini elinizden başka kimse kontrol edemez.

Bu şekilde Devletler yıllık faiz oranını kabul etmek zorunda kalmazlar. Ayrıca platform kimse tarafından kapatılamaz. Compound, borç verenleri korumak için çeşitli özellikler sundu. Borçlu geri ödeyemezse, tazminatları akıllı sözleşmeler tarafından borcu geri ödemek için kullanılacaktır.

COMP, vakfı finanse ederek faiz kazanmanızı sağlar. Ek olarak, Compound, kullanıcıları COMP token’larıyla kendi token’larını tutmaya teşvik eder. Bu size faiz oranları ve diğer önemli kararlar hakkında konuşma gücü verir. Son olarak, yatırımcılar protokolün nakit akışlarını kolayca görebilirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   DFI Money (YFII) Nedir? DFI Money (YFII) Geleceği ve Yorum 2022

Comp Finance, Robert Leshner ve Geoffrey Hayes tarafından kuruldu. Ardından, 2018’de risk sermayesi şirketleri Andreessen Horowitz ve Bain Capital Ventures ile 8,2 milyon dolar yatırım yapmayı kabul ettiler. Bir yıl sonra, birden fazla yatırımcıyla anlaştılar ve 25 milyon dolar daha kazandılar. Bundan sonra, Compound platformu yatırımcılarına bir dizi COMP token’ı dağıttı.

Compound (COMP) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Robert Leshner
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 10,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 7,147,754
  • Piyasa Değeri: ₺ 3,929,199,284,62
  • En Düşük Fiyat: ₺ 512,65
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 9161,63
  • Proje Amacı: Comp token, Etherium üzerine kurulu bir DeFi protokolü olarak kullanılır. Aynı zamanda, kredi almak veya vermek için donmuş garantiler kullanılır.

Compound (COMP) Geleceği

Birçok büyük isimle çalışmanın yanı sıra, Compound’un arkasındaki yatırımcılar da blok zinciri endüstrisinde tanınmış oyunculardır. Diğerleri arasında Polychain Capital, Paradigma, Dragonfly Capital ve Coinbase gibi isimler var. Platform, 2018’deki lansmanından bu yana muazzam bir şekilde büyüdü, platformun şu anda birçok kullanıcısı var ve kullanıcılar tarafından 800 milyon doların üzerinde para yatırıldı. Gittikçe daha fazla insan tokenlerini yatırabileceklerini ve kripto staking yoluyla onlarla ilgilenebileceklerini biliyor ve bu da Compound gibi partiler için sürekli genişleyen bir pazara yol açıyor. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Compound (COMP) Yorum

Kurulduğu günden bu yana Compound, her ikisi de ilk DeFi ödünç verme platformları olan ağ üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip oldu. Ayrıca, 2018 ve 2019 yıllarında güvenilir risk sermayesi fonlarının yatırımı sayesinde, başlangıçta bazı şirketler için kontrol sağlasa da, zamanla topluluk tarafından işletilen bir platform haline geldi. Bu şekilde, tüm kararlar token sahipleri tarafından alınır ve bu da platformu daha da merkezi olmayan hale getirir. Son olarak düzenli olarak risk değerlendirmeleri ve güvenlik kontrollerinden geçen platformun şirketlerden maksimum puanı aldığını söyleyebiliriz.

COMP token 2020’de ivme kazandığından ve bu yükseliş grafiği sayesinde, iki ay önce lider DeFi protokolü MakerDAO’yu bile geride bırakarak en üst sıralarda yer aldı. Bunlara ek olarak, Compound coin Binance ve Coinbase gibi borsalarda listelendikten kısa bir süre sonra COMP/USD ticaret çifti yükseldi.

Öte yandan, Haziran sonunda Bileşikte kilitli kripto paranın değerinin 1 milyar doları aşması da kripto ekosisteminde önemli bir dönüm noktasına ulaşıldığı yorumlarına yol açtı.

Compound (COMP) Nereden ve Nasıl Alınır?

Compound (COMP)’u güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu