Devler Ligi Kripto Paralara Yön Verecek - BTC MAGAZİN

Devler Ligi Kripto Paralara Yön Verecek

23 Ocak gece saatlerinde telegram , twitter gibi sosyal medya hesaplarına aniden panik yaratan önemli bir haber düştü. Önceden başvurusu bulunan VanEck Associates firması ABD hükümetinin kapanması nedeniyle SEC’in mevcut durumunu değerlendirdiklerini ve Bitcoin ETF‘si için 22 Ocak tarihinde geri çekme başvurusu yaptıklarını açıkladı. Böylece merakla beklenen CBOE, VanEck SolidX Bitcoin ETF’si için tekrar belirsiz bir sürecin içine girmiş oldu.

VanEck’in CEO’su başvurunun geri çekildiğini doğruladı , SEC ile devam eden görüşmeler neticesinde ilerki bir tarihte yeniden başvuru yapılacağını bildirdi. Entresan olan önceki ETF ile ilgili açıklanan kararların aksine, erteleme haberinin Bitcoin fiyatı üzerinde çok az etkisi olması idi. Erteleme haberinin açıklanması sonraki 24 saat içinde Bitcoin %0,8 değer kaybederek 3589,67 $ a geriledi. Sonraki günlerde Bitcoin de oluşan belirsizlik fiyatlanarak , düşüş eğrisinin devamını getirdi.

ABD Hükümetinin açık veya kapalı olmasının Bitcoin fiyatına etkisi ne kadar büyük ?

Bitcoin’in yükselmesi için kurumsal paranın piyasaya girmesi gerekli; bunun içinde kripto paralara regülasyon gelmesi yani SEC’ten ETF onayı alınması lazım. SEC’in onayı için ABD hükümetinin açık olması yani Trump’ın hükümeti tekrar kapatmaması lazım. Bunu bir formül gibi görüp sadeleştirirsek:

BTC Yükselişi = ( Kurumsal Yatırımcının Alımı )+ (ABD Hükümetinin açık olması) +(SEC’in Bitcoin ETF onayı)

Peki Bitcoin ABD olmadan büyüyemez mi?

Herkezin kabul ettiği bir gerçek varsa şu anda dünyanın rezerv parası ABD dolarıdır. Dolayısı ile ABD dolarının geçerli olmadığı çok az ülke bulunmaktadır. Dünyanın rezerv parası olarak SDR adı verilen sepet paranın geçerli olmasını isteyen bir çok ülke bulunmaktadır. SDR , IMF nin oluşturduğu para birimidir. SDR parasını sepet olarak düşünürsek ABD Dolarının %41.73 , Euro nun %30.93 ,Yuan ın %10.93 , Japon Yeninin %8.33 ,İngiliz Sterlininin %8,09 u gibi bir oranı vardır. Fakat bu oran yıldan yıla değişir. SDR nin karşığı olarak basılmış bir banknot yoktur fakat dijital olarak oluşturulmuş elektronik paradır ve SDR nin karşılığı altın olarak IMF nin kasasında tutulmaktadır.

Bir paranın tüm dünyanın rezerv parası olabilmesi çok zorken, rezerv olabilmiş bir parayı devirip başka bir parayı dünyanın rezerv parası yapabilmek çok daha zordur. Doların dünya üzerinde hakimiyeti devam ettiği sürece Bitcoin’e gelen paranın büyük bir bölümü ABD Doları üzerinden olacak görünüyor. Eğer bir gün Euro veya Yuan rezerv para kabul edilir ise o zaman Çindeki veya Avrupadaki gelişmeler Bitcoin’e daha güçlü yön verebilir. Fakat dünyayı domine eden para ABD Doları oldukça bunun olmasına pek imkan verilmiyor.

Benim kişisel görüşüm: Dünya kripto paralar konusunda 2 kutuba ayrılmaya hazırlanıyor. Bu kutuplardan biri tek başına ABD devleti iken, diğer kutup Avrupa ülkeleri, Asya ülkeleri ile Rusya olarak tanımlanabilir.
ABD’deki kripto para gelişiminin önünü tıkayan gene ABD yasaları olarak görünüyor. ABD hükümeti dünyayı bu teknolojiye geç ulaşmaya iterken parayı yöneten dev yatırımcılar geleceği ön görerek Bitcoin yatırımlarına devam ediyor.

ABD de yer alan ve Bitcoin yatırımı yapmış veya yapacağını açıklamış bazı firmalara bakarsak :

ICE : NYSE (Newyork Stock Exchange) borsası dahil toplam 23 önde gelen küresel borsanın işletmecisidir. ICE (Intercontinental Exchange) firması ABD de borsaların firması lakabı ile biliniyor. Şirketin 2017 yılındaki varlıkları 78 milyar dolar görünüyor.

BAKKT : ICE firmasının öncülüğünde Microsoft ve Starbucks gibi dev şirketler de dahil olmak üzere dijital varlıkları saklama amaçlı kurulmuş ticari oluşumdur. 270 Milyar dolar hacime sahip olması hedeflenmektedir. Hali hazırda ortaklardan 182.5 milyon dolarlık yatırım toplanmış durumdadır. BAKKT’ın ortakları arasında Boston Consulting Group, CMT Digital, Eagle Seven, Galaxy Digital, Goldfinch Partners, Li Ka-shing’s Horizons Ventures,Intercontinental Exchange, Microsoft’s venture, Pantera Capital, PayU,Naspers’ın fintech kolu ve Protocol Ventures gibi büyük şirketler bulunmaktadır.

NASDAQ : Nasdaq dünyanın en büyük 2. menkul kıymet borsası olarak bilinmektedir. Yeni kurulan ErisX kripto borsası Bitcoin için hem vadeli işlem hemde gerçek spot satışı yapmayı planlamaktadır. NASDAQ , ErisX borsasına yatırım yaptığını resmen ilan etmiştir. ErisX borsasına yatırım yapan diğer firmalar, perakende aracılık şirketi TD Ameritrade yatırım şirketi DRW Holdings ve finansal ticaret şirketi Virtu Financial ile özel sermaye firması Valor Equity Partners ve CBOE Global Markets gibi büyük firmalar bulunmaktadır. ErisX kripto para borsası şu ana kadar 27.5 milyon dolar toplamış durumdadır.

FIDELTY INVESTMENT: Fidelity toplamda geçen sene 7.2 Trilyon dolarlık müşteri varlığı yönetmiştir. Bu yönettikleri paranın çok ufak bir kısmını Bitcoin’e yatırım için ayırdıkları gün kripto piyasasının yeni rekorlar kıracağını düşünüyorum. Binance CEO’su CZ bir açıklamasında Fidelity İnvestment ‘in sermayesinin %5 ile kriptoya yatırım yaptığında 350 milyar dolar gibi bir paranın piyasaya girebileceğini ve bunun sadece an meselesi olduğunu açıklamıştır.

Bütün bu gelişmelerden, yatırım planlarından devler liginin ABD ‘de olduğunu anlayabiliriz. İşte bu sebeple Bitcoin’e paranın akacağı ülke piyasası haberleri yön tayini yapar ve Bitcoin o ülkenin politikasından etkilenir. Dolayısı ile Bitcoin ve kripto paralar Trump’ın vereceği kararlara direk bağlıdır.

Telegram adresim: https://t.me/Kripto_Tunc
Tweeter adresim: https://twitter.com/KriptoTunc
E-mail adresim: kriptotunc@gmail.com

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu