Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Bitcoin Yatırım Stratejisi Nedir?

Kripto paralara yatırım yapmaya başlarken, yatırım tutarınız kaybetmeye hazır olduğunuz tutar kadar olmalıdır. Kripto para piyasası, diğer piyasalara göre daha fazla volatiliteye sahiptir. Bu volatilite kimi zaman kaçırma korkusuna (FOMO), kimi zaman da kaybetme korkusuna yol açar. Herkes Bitcoin‘i düşükten alıp yüksekten satmak ister ama dalgalı bir piyasa çoğu zaman ters durumda kalmanıza neden olabilir. Bu sadece sizin için geçerli değil, dünyanın en deneyimli kripto tüccarları için bile geçerli.

Dolar maliyetli ortalama stratejisi devreye girdiğinde, piyasaya en iyi zamanda girmeye çalışmak ve büyük tutarda yatırımlar yapmak yerine düzenli şekilde daha küçük miktarlarla yatırım yaparak piyasa volatilitesinin kötü etkilerinden kaçınabilirsiniz. Aslında bu strateji çok uzun zamandır hisse senetleri ve altın gibi emtialar için kullanılıyordu. Bitcoin ve diğer kripto paraların seneler içinde gelişen grafikleri, kripto para piyasasının da bu stratejiye uygun olduğunu gösterdi. Dolar maliyeti ortalaması, uzun vadede değer kazanacağına inanılan ve bu vade boyunca diyat dalgalanmaları yaşayacağına inanılan varlıklara yatırım yapmak için sağlam bir stratejidir.

Dolar Maliyet Ortalaması ile Nasıl Yatırım Yaparım?

DCA, uzun süre boyunca aynı varlığı düzenli aralıklarla sabit tutarla satın almayı içeren bir yatırım stratejisidir. Eğer Ethereum satın almak için 20 bin TL ayırdıysanız her hafta 1000 TL tutarında ETH satın alarak bu stratejiyi kullanabilirsiniz. Yatırımı haftalara veya aylara yaymak, o süre boyunca tasarruf etmeyi sürdürebileceğiniz için yatırım yapacağınız tutarı da artırabilmenizi sağlar. 20 hafta boyunca ETH satın aldığınızda o süre zarfında Ethereum için 5000 TL daha ayırmış olabilir ve stratejinizi sürdürmeye devam edebilirsiniz.

DCA’da haftada bir, iki haftada bir veya ayda bir yatırım yapmak yaygındır. Bu, hem fiyat fazla yüksekken büyük yatırım yapmaktan korurken hem de ayı piyasasındayken ortalama maliyeti düşürmeye yardımcı olur. Uzun vadede kazanma avantajından yararlanarak piyasaya güvenli şekilde giren yatırımcılar bir yandan da duygularla alım – satım yapmanın da önüne geçmiş olurlar. Özellikle yeni başlayan yatırımcılarda görülen heyecana ve korkuya dayalı ani alım satım kararlarının sonucunda çok yüksek yüzdeyle pişmanlık yaşanmaktadır. Dolar maliyet ortalaması (DCA), panik satışını ve kaçırma korkusunu önlemekte çok iyidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   TomoChain (TOMO) Nedir? TomoChain (TOMO) Geleceği ve Yorum 2022

DCA Stratejisi Kârlı mı?

2019 senesine geri dönelim. 2019’un Ağustos ayından beri her hafta 5 USD’lik Bitcoin satın aldığınızı varsayalım. Şimdiye kadar yatırımınızda toplam 780 USD harcamış olurdunuz. Cüzdanınızdaki tutar ise $1124 olurdu, yani USD bazında %44 kâr elde etmiş olurdunuz. Aynı işlemi Ethereum için yapsaydınız %300, BNB için yapsaydınız %739, Cardano için yapsaydınız %356 kârda olurdunuz. Ve yine aynı işlemi USD yerine TL bazında hesapladığınızda yatırım getirinizi sadece üç senede onlarca kat daha fazla olacak şekilde katlardınız.

Dolar maliyeti ortalaması kripto stratejisi, kripto volatilitesinin etkilerini minimuma indirmenin güzel bir yöntemidir. Küçük ve zamanla artırabileceğiniz yatırımlar yaparak yatırımlarınızın büyümesini izleyebilirsiniz. Kripto portföyünüzü uzun vadede iyi yönettiğinizde iyi bir yatırımcı olmak için güçlü bir adım atmış olursunuz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu