En İyi Solana NFT Pazar Yerleri

Solana, NFT sektörü içinde Ethereum’dan son en çok aktiviteye ev sahipliği yapan blok zinciridir. NFT’lerin sahipliği ve NFT ticareti yapılması biçiminde belirleyici bir rolü olan Solana blok zincirinde çok kaliteli pazar yerleri var. Kullanıcılar sanat, müzik, oyun içi öğeler, dosyalar ve daha fazlasını dijital koleksiyonlar haline getirip bu pazar yerlerinde sergileyebilir ve satabilirler.

Çoğu belirli uzmanlığa veya sektöre hitap eden yüzlerce NFT pazar yeri var. Bu içerikte bir NFT pazarında ne aranabileceğini, neden bazılarının daha popüler olduğunu, NFT pazar yerlerinin farklı özelliklerini ve birbirlerine karşı avantajlarını ve NFT pazar yerinde işlem maliyetlerini tartışacağız.

LIQNFT

LIQNFT

Piyasanın en bilindik NFT pazar yerlerinden biri olmayan LIQNFT, fraksiyonlara ayrılmış NFT ticareti için geliştirilmiş dünyanın önde gelen NFT pazarıdır. Solana’daki bu pazar yeri, işlemler için ücret talep etmemektedir. MathWallet, Ledger, Phantom, Solflare, Torus, Solong ve Sollet gibi cüzdanlar desteklenmektedir.

LIQNFT, benzersiz ve yaratıcı NFT’lerinizi Solana’nın en erişilebilir ve verimli NFT pazarında satabileceğiniz en iyi Solana NFT pazar yerlerinden biridir. Ayrıca, isterseniz NFT’nizin bir kısmını satabileceğiniz benzersiz bir özellik sunar. Şu anda LIQNFT herhangi bir işlem ücreti almıyor. Ancak bir emir eşleştiğinde Serum DEX toplam %0,22 alıcı ücreti alır.

SupaDrop

SupaDrop

SupaDrop, güçlü topluluk duygusu olan, sıra dışı ve özgün sanat eserlerini listeleyen, kullanıcı deneyimi yüksek bir NFT Sanat Pazarıdır. HTML, video, AR, 3D, ses ve görsel gibi çok çeşitli dosya türlerini destekleyen SupaDrop, NFT basmak için sizden 0,01 SOL ila 0,03 SOL arasında bir maliyet tahsil edecektir.

Birincil ve ikincil piyasa satışları için platform %2,5 ücret kesmektedir. Pazar yerinde her hafta Artist Drop Part Session etkinliği düzenlenir ve dijital sanat eserleri görücüye çıkar.

Artz.ai

artz ai

Artz.ai, işlemin türüne bağlı olarak her işlemde 0,00001 ila 0,000005 SOL arası ücret alan, merkeziyetsiz ve açık bir NFT pazar yeridir. Türünün tek örneği olan NFT sanat eserlerini keşfetmek için Artz.ai’yi kullanabilirsiniz.

Ücretsiz NFT basma ve listeleme şansı sunan Artz.ai, sadece blok zinciri işlem ücretini talep eder. Tüm NFT satışlarından %2 ücret Artz.ai’ye ödenir.

DigitalEyes

DigitalEyes

DigitalEyes, Solana’da NFT oluşturabileceğiniz, satabileceğiniz ve ticaretini yapabileceğiniz bir açık pazar yeridir. Frakt, Aurora, Degenerate Ape Academy ve Galactic Gecko Space Garage gibi NFT koleksiyonlarını destekleyen platform, Mint Takvimi ile yaklaşan NFT lansman ve droplarını gözleyebilmemizi sağlar.

DigitalEyes’ın desteklediği cüzdanlar arasında Slope, Solflare, Phantom, Sollet, Solong ve MathWallet vardır. Her başarılı NFT satışından %2,5 tutarında hizmet ücreti alan platform, buna ek olarak NFT’yi yaratan kişi bir telif ücreti belirlediyse o yüzdeyi de yaratıcının cüzdanına gönderir.

Yaklaşan NFT lansmanlarını gösteren mint takvimi, platformun en popüler özelliklerinden biridir. Bu, alıcıların, ilk benimseyenler arasında olmanın kazançlı yeniden satış getirileri ve en nadir NFT’leri elde etmek için sınırlı fırsatlarla sonuçlanabileceği, giderek daha rekabetçi lansmanlarına ilk anda girmelerine olanak tanır. Pazar, geniş bir koleksiyon kataloğuna sahiptir ve çok çeşitli cüzdanları destekler. Kullanımı da basittir.

DigitalEyes’ın Avantaj ve Dezavantajları

Avantajlar

 • Çok sayıda cüzdan desteği
 • Çok fazla bilinen koleksiyon listelemesi
 • Düşük ücretler

Dezavantajlar

 • Filtreleme seçenekleri sınırlı
 • Düzen karmaşık

Solanart

Solanart

Solana ağına dayalı NFT pazar yerleri içinde içerik oluşturucuların NFT oluşturmasına en iyi yardımı yapan pazar yeri, her başarılı NFT satışı için %3 işlem ücreti alır. NFT yaratıcıları, ikincil satışlardan alacakları telif paylarını da belirleyebilirler.

Solpunks, Degenerate Ape Academy, Aurora ve Galactic Gecko Space Garage gibi popüler NFT koleksiyonlarından birçok NFT bu platformda listelenir. Solanart, 9’dan fazla Solana cüzdanını desteklemektedir.

Solanart, her projeye yardımcı istatistikler sunmaktadır. Hacim, taban fiyatlar, NFT’lerin geçmiş satış ve istatistikleri gibi yararlı bilgiler bu pazar yerinde yer alır.

Solanart’ın Avantaj ve Dezavantajları

Avantajlar

 • Düşük ücretler
 • Çok fazla bilinen koleksiyon listelemesi

Dezavantajlar

 • Uygulama kullanımı zorunlu
 • Filtreleme seçenekleri sınırlı

Solsea.io

Solsea.io

Solsea.io, içerik üreticilerinin bir dijital sanat eseri mint ederken lisansları da NFT’nin meta verileri içine dahil edebilmelerini sağlayan ilk NFT pazar yeridir. Bu verileri, dijital sanatınızın mülkiyetini satarken bu içeriğin daha sonraki sahipleri tarafından ne amaçlarla kullanılabileceğini veya ne amaçlarla kullanılamayacağını belirleyebilmenizi sağlar.

Mesela özel kullanım lisansı NFT’nin onu yalnızca özel amaçlarla kullanılmasına izin verirken ticari lisans ise karşılığında para kazanmayı sağlayan herhangi bir şekilde kullanılabilmesini sağlar. Solsea ekibi, koleksiyonların gerçekliğini doğrular. Doğrulama için başvurup onaylanan koleksiyonlar mavi onay işaretine sahip olur.

Çok eski pazarlardan biri olmayan SolSea, Degenerate Ape Academy, Flippies ve Crypto Idolz gibi bilindik koleksiyonları barındırır. Sollet ve Phantom, pazar yeri tarafından desteklenen cüzdanlardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   NFT Pazarlama Stratejisi Trendleri

Solsea.io’nun Avantaj ve Dezavantajları

Avantajlar

 • Zincir üzeri lisanslama
 • Kullanıcı odağı
 • Düşük ücretler

Dezavantajlar

 • Sınırlı sayıda koleksiyon

Alpha.Art

Alpha.Art

Alpha.art, kullanıcıların Solana tabanlı NFT’ler satın alıp takas edebildiği benzersiz bir Solana NFT pazarıdır. Alpha.art’ta listelemeyle ilişkili herhangi bir ücret yoktur. Ancak, işlem sırasında alınan %2’lik sabit bir satıcı ücreti vardır.

Alpha.art pazarı şu anda NFT basmayı desteklemiyor. Phantom, Slope, Solflare, Ledger ve Sollet gibi Solana cüzdanlarının tümü desteklenir.

Solport

Solport

Solport, diğerlerinin yanı sıra, nadirlik filtreleme, kullanıcı müzayedesi ve Discord & Telegram aracılığıyla pazar yeri etkinliği bildirimi gibi özellikler sunan bir Solana NFT pazarıdır. Solport’ta listeleme ücreti yoktur. Solport, satıcılardan %2 komisyon alıyor. Ayrıca Monkey Business ve Realm Kings Mutant gibi en iyi Solana projelerinin bir listesine de sahipler. Solport Marketplace, iki büyük cüzdan Phantom ve Solflare’e destek sunar.

Metaplex

Metaplex

Metaplex, en iyi Solana NFT Pazaryerleri arasındadır. Kendi vitrinlerinizi oluşturmanıza izin veren Metaplex, NFT’leri basmayı ve satmayı sağlayan merkeziyetsiz bir on-chain uygulamaya sahiptir. Her başarılı NFT işlemiyle pazar yeri ücretlerinden kaçınabilirsiniz.

Solana Monkey Business, Degen Ape Academy, Genopets, Nyan Heroes ve Oddkey, Metaplex üzerinde kurulmuş olan Solana tabanlı başarılı NFT projelerinden sadece birkaçıdır.

Magic Eden

Magic Eden

Solana ve NFT dediğimizde Magic Eden’dan bahsetmeden olmaz. Magic Eden, NFT’ler oluşturabileceğiniz, basabileceğiniz, satabileceğiniz ve satın alabileceğiniz en iyi bilinen Solana NFT pazarıdır. Listeleme ücreti almıyan platform, %2 işlem ücreti almaktadır. Magic Eden şu anda sınırlı sayıda projeyi kabul ediyor ve neredeyse tüm Solana cüzdanlarını destekliyor. Yaratıcılar ise telif ücretlerini belirleyebilir ve satış yapılır yapılmaz ödemelerini alabilirler.

Magic Eden Launchpad’in ürünleri ve hizmetleri, içerik oluşturucuların yukarıda belirtildiği gibi teknik bilgiye ihtiyaç duymadan koleksiyonlarını basmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır, şu anda sınırlı sayıda projeyi kabul etmektedirler.

Aylık 10 milyondan fazla tekil ziyaretçisi olan Magic Eden, önemli bir pazar payına sahiptir ve kullanıcı sayısına dayalı olarak en iyi Solana NFT pazar yerlerinin her zaman ön saflarında yer almaktadır. Birçok kullanıcı bundan hoşlanıyor ve hatta platform, Magic Ticket adlı özel koleksiyonuna sahip.

En Yüksek Hacimli Solana NFT Pazar Yeri

Hem trafik, hem de ticaret hacmi bakımından en büyük Solana NFT pazar yeri Magic Eden. Aylık ortalama 90 milyon dolların üzerinde ticaret hacmine ev sahipliği yapan Magic Eden’ı Rarible ve OpenSea takip eder. Ancak diğer ikisi, Magic Eden gibi Solana’ya özgü pazarlar değildir, birçok blok zinciri üzerinde hizmet verirler.

En İyi Solana NFT Koleksiyonlarını Bulmak

NFT’ler büyük bir heyecan yaratmıştır ancak pojelerin çok büyük kısmı büyük beklenti yaratmasına rağmen bunları karşılayamıyor. Heyecanla piyasaya sürülen projeler, bir süre sonra değerleri sıfıra yaklaşan NFT’lerle ortada kalıyor. Sektörde istatistiksel olarak başarısız olan projeler çoğunlukta olmaya devam edecek.

Solana blok zincirinde yatırım yapmak için doğru projeyi bulmak nispeten zor bir süreç. Pazar yerlerine gidip keşfetmeye başlamadan öcne doğru koleksiyonları bulmak için birçok faydalı istatistiği ve bilgiyi inceleyebileceğiniz Solanium’a göz atabilirsiniz.

Solana NFT Pazar Yeri Geliştirme

Bir Solana NFT pazarı oluşturmak, işletmenizin reklamını yapmak için bir NFT pazarı düzenleme becerilerinizi kullanmanızı gerektirir. Böyle bir pazarda Solana ağında ilk girişimcilerden biri olmak için belirli bir nişe odaklanmalı ve piyasada olmayan bir şey yapmalısınız. Solana’da bir NFT pazarı oluşturmaya başlamanın tam zamanı ve şimdi harekete geçtiğinizde uzun vadeli faydaların bir parçası olabilirsiniz.

Son Düşünceler

Solana, yenilikçi ve ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme ve blok zinciri platformudur. Zaman zaman kesintiler yaşaması, birkaç saatliğine çökmesi, düşük merkeziyetsizlik konusunda eleştirilmesi ve en son olarak da FTX’in iflası ile büyük darbeler alan Solana, bunlara rağmen piyasadaki gücünü korumaya devam ediyor.

Ethereum‘u takiben en yüksek hacimli NFT ticaretine aracılık eden bu blok zinciri, tokenize edilen her dijital ürünü alıp satarak kendi ekonominizi oluşturmanızı sağlar. Solana’nın düşük maliyetleri ve esnekliği, NFT pazarında liderliği hızla kendi lehine değiştiriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu