Binance Launchpad ve Launchpool Nedir? Stake Ederek Kripto Kazanma

Binance'te yeni tokenlara erken erişim sağlayan iki platform Binance Launchpad ve Launchpool hakkında bilmeniz gereken her şey.

Yeni kripto tokenlarına ve çiftçilik ödüllerine erken erişim kazanmak söz konusu olduğunda Binance Launchpad ve Launchpool mevcut seçenekler arasında en iyilerinden ikisi. Kripto dünyasına yeni giriyorsanız bu platformun iki ürünü arasındaki farkları anlamanız biraz zor olabilir. Bu makalede Binance Launchpad ile Launchpool arasındaki temel farkları, her iki platformun nasıl çalıştığını ve kripto portföyünüzü güçlendirmek için her ikisinden de en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi inceleyeceğiz.

Hem Launchpad hem de Launchpool, özünde gelecek vaadeden blok zinciri projelerini desteklemeyi ve kullanıcılara tokenları erkenden satın alma fırsatları sunmayı amaçlıyor. Ancak bunu yapma yöntemleri bazı önemli açılardan farklılık gösteriyor. Binance Launchpad, kullanıcıların yeni tokenları ön satıştan satın alabileceği ICO’lara benzer şekilde token ön satışlarını kolaylaştırıyor. Diğer yandan Binance Launchpool ise kullanıcıların bir şey satın almadan piyasaya yeni çıkan token ödülleri kazanmak için mevcut kripto paralarını stake etmelerine olanak tanıyor.

Launchpad’i yeni kurulan girişimlere yönelik kitlesel fonlama kampanyalarının veya halka arzların kripto versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Launchpool ise daha çok kullanıcıların kripto paralarından faiz kazandığı merkeziyetsiz finans (DeFi) getiri çiftçiliği gibi çalışıyor. Her iki platform da ekstra kolaylık sağlamak amacıyla Binance borsa ekosistemine entegre edildi ve hem yeni projeleri fonlama hem de kullanıcı portföylerini artırma konusunda oldukça başarılı olduklarını kanıtladılar. Şimdi her ikisinin de nasıl çalıştığına daha derin bakalım.

Binance Launchpad ve Launchpool Nedir? Stake Ederek Kripto Kazanma 2

Binance Launchpool ile “Çiftçilik” Ödülleri

Launchpool, Binance tarafından Eylül 2020’de kullanıcıların hiçbir şey satın almak zorunda kalmadan yeni token lansmanlarına katılmalarına yönelik yeni bir yol olarak tanıtıldı. Kullanıcılar yeni projelerin tokenlarını elde etmek için para ödemek yerine BNB, BUSD ve diğer desteklenen kripto paraları stake edebilirler. Temel mekanizma oldukça basit:

Mevcut Launchpool seçeneklerinden farm yapmak istediğiniz projeyi seçin. Bunlar düzenli ve dönüşümlü olarak yapılır ve genellikle her biri 10 – 30 gün sürer. Şubat 2024 itibariyle güncel Launchpool projesi, Ronin Network üzerinde kullanıma sunulmuş bir sosyal web3 oyunu olan PIXEL’dir ve stake edilebilecek kripto paralar FDUSD ile BNB’dir.

Spot cüzdanınızdan ne kadar katkıda bulunmak istediğinizi seçerek gerekli kriptoyu (bu durumda FDUSD veya BNB) stake edin. Minimum stake miktarı şu anda 0,1 BNB civarındadır.

Stake ettiğiniz kripto paranız daha sonra çiftçilik dönemi boyunca kilitlenir ve bu süre zarfında yeni projenin token’larıyla ödenen günlük ödülleri kazanırsınız. Kilitli olan tokenlarınızı istediğiniz an çekebilirsiniz.

Ödüller otomatik olarak spot cüzdanınıza yatırılır ve çoğunlukla hemen, bazen ise ortalama 7 günlük hak kazanma süresinden sonra istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Dönemin sonuna kadar stake ettiğiniz tokenların kilidini açıp çekmezseniz stake dönemi sonunda stake ettiğiniz tokenlar cüzdanınıza otomatik olarak geri aktarılır veya yine istediğiniz zaman çekebileceğiniz şekilde BNB kasasına gider. BNB kasası, boşta duran BNB bakiyeniz ile BNB ve piyasaya yeni sürülen tokenlardan kazanmanıza olanak tanıyan başka bir Binance Earn ürünüdür.

Lansmandan bu yana Binance Launchpool aracılığıyla 85 milyon dolların üzerinde token dağıtıldı. Getiriler farklılık gösterse de, Alice ve Alpha gibi bazı ilk projeler sırasıyla 46x ve 19x gibi müthiş kâr elde ettirdi. Launchpool, rekabetçi ve yüksek ödüllerin de ötesinde Binance’in muazzam likiditesi ve alıcı koruması sayesinde yeni proje lansmanlarına katılmak için son derece düşük riskli bir yol sunuyor.

Binance Launchpad ve Launchpool Nedir? Stake Ederek Kripto Kazanma 3

Binance Launchpad ile Projelere Erken Erişim

2019’un ortalarında piyasaya sürülen Binance Launchpad, ICO kitle fonlamasına çok benzeyen ilk borsa teklifi (IEO) modelinde öncüydü. Uygun projeler, kendi token satışlarını gerçekleştirmek yerine Launchpad aracılığıyla tokenlarının paylarını Binance kullanıcılarına satarak fon toplayabilir. Bilmeniz gereken bazı önemli şeyler:

Projeler başvuruda bulunur ve Launchpad token satışı için seçilmeden önce Binance tarafından dikkatle incelenir.

Kullanıcılar satış sürecinde Launchpad cüzdanlarında tuttukları BNB token sayısına göre yeni projenin tokenından satın alma fırsatı elde eder. Token fiyatları ve satılacak tutar proje ve Binance tarafından belirlenir.

Tokenlar satıştan hemen sonra dağıtılır ve kısa bir süre sonra Binance’te alım satım için listelenir.

Özellikle popüler token satışlarında kullanıcılardan aşırı miktarda alım emirleri geliyor. Projeler şimdiye kadar toplu olarak 57,8 milyon dollar topladı.

Şimdiye kadar en iyi performansa sahip Launchpad tokenları WazirX (WRX) gibi %6000’in ve (MultiversX) EGLD gibi %11.000’in üzerinde yükseliş yaşadı. Launchpad yalnızca kullanıcılara özel bir yükseliş sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tokenı borsada listelediği için projelere anında büyük ölçekli erişim ve likidite sağlıyor. Her erken aşamadaki yatırımda olduğu gibi riskler mevcut olsa da Launchpad genellikle projelerin ilk aşamada çok başarılı olmasına yardımcı olur.

 

Launchpad ile Launchpool’un Karşılaştırılması

Temelde Launchpad ve Launchpool’u birinin doğrudan token satın almayı içermesi, diğerinin ise para yatırmadan stake etme ödülü vermesi açısından farklılaştırabiliriz. Ancak başka birkaç temel ayrım daha var.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Işıldayan IoT Tokenleri (4 - 10 Nisan)

 

Proje Seçimi ve Risk

Launchpad projeleri Binance tarafından kapsamlı bir şekilde inceleniyor ve proje ekibi tarafından yönetilen merkezi ICO’lara kıyasla riski azaltıyor. Yine de tüm projeler uzun vadede başarılı olmuyor. Launchpool, staking sırasında stake edilen tokenın getirilerinin geçici kaybı dışında neredeyse hiçbir yatırım riski taşımamaktadır.

 

Erişim Yöntemi

Launchpad, kullanıcıların satın almaları için yeni token satışlarına ilk erişimi sağlıyor. Launchpool, herhangi bir ön ödeme yapmadan token kazanmak için pasif bir staking yöntemi sunar.

 

Minimum Katılım Ücreti

Launchpad satışlarının sabit bir minimum katılım tutarı yoktur, ancak rekabetçi teklifler maliyetleri artırır. Launchpool’da stake edilecek minimum tutar 0,1 BNB gibi küçük miktarlardan başlıyor.

 

Finansman Modelleri

Launchpad, yeni projeler için doğrudan bağış toplamayı kolaylaştırır. Launchpool, merkeziyetsiz verim çiftçiliği gibi davranarak hiçbir şeyi doğrudan finanse etmez.

 

Likidite ve Listelemeler

Her ikisinin de tokenları Binance’te anında likit ve alınıp satılabilir hale geliyor ve büyük bir merkezi borsa erişimiyle büyüme umutlarını artırıyor.

Her ikisi de yüksek kazançlar sağlayabilirken Launchpool, Launchpad’de doğrudan token satın almanın yatırım riskine karşı stake etme yoluyla neredeyse risksiz kazançlar sunuyor. Her ikisini de kullanmak çoğu zaman için idealdir.

Binance Launchpad ve Launchpool Nedir? Stake Ederek Kripto Kazanma 4

Launchpad ve Launchpool’da Nitelikli Projeler Bulma

Hem Launchpad hem de Launchpool düzenli olarak tüm kategorilerdeki yeni blok zinciri projelerini listelediğinden, her birinde uygun durum tespiti yapılması başarı için kritik öneme sahiptir. Kripto yatırmadan veya stake etmeden önce iyice araştırmanız gereken bazı faktörler:

Gerçek Dünyadaki Kullanım Durumu ve İhtiyaç – Proje gerçekten sorunları çözüyor mu, yoksa sadece hype mı? Whitepaper’ı okuyarak iyice analiz edin.

Takım Deneyimi ve Danışmanları – Geçmişteki başarılar güven vericidir, isimsiz ekipler ise tehlike işareti. LinkedIn profillerini kontrol edin.

Destekleme ve Ortaklıklar – Bilindik isimler güvenilirlik sağlarken, uydurma ortaklıklar büyük bir tehlike işaretidir.

Token Yardımcı Programı – Yardımcı tokenlara gerçekten ihtiyaç var mı, yoksa sadece spekülatif mi? Gerçek kullanım değeri projeyi doğrular.

Yol Haritası Kilometre Taşları – İddialı son tarihler, metodik uzun vadeli planlara kıyasla alarm zillerinin sinyalini verir. İddiadan ziyade rasyonel planın peşinden gitmelisiniz.

Sosyal Medya ve Topluluk – Aktif, yardımsever topluluklar uzun vadeli değer ve fiyat istikrarı yaratır.

Her sene başlatılan bu kadar çok proje varken kaliteyi filtrelemek için zaman ayırmak, en yüksek yüzdeli kâr elde etme şansını garanti eder. İyi düşünülmüş çözümlere yatırım yapmak, sürdürülebilir değer üretme eğilimindedir.

 

Launchpad ve Launchpool Getirilerini En Üst Düzeye Çıkarmaya Yönelik Stratejiler

Artık Launchpad ve Launchpool’un nasıl çalıştığına ve kaliteli projeleri yalnızca shill ile var olan projelerden nasıl ayıracağımıza ilişkin temelleri ele aldığımıza göre, getirileri en üst düzeye çıkarmak için bazı ek stratejiler burada yer alıyor

 

Launchpad Stake Taahhütlerini Çeşitlendirin

Sadece tek bir token stake etmek yerine stake tekliflerini çeşitlendirin. PIXEL’e hem FDUSD hem de BNB stake ederek katılmak portföy riskini azaltır.

 

Launchpool’da Çeşitliliği Kullanın

Nadiren de olsa aynı anda birden fazla projenin lansmanı Launchpool’da yapılabilir. Bu sayede tüm riskleri tek bir projeye koymak yerine tokenlarınızı birden fazla kaliteli projede dönüşümlü olarak kullabilirsiniz.

 

Uzun Vadeli Yatırım Yapın

Kısa vadeli spekülasyonlara kapılmayın. Kaliteli projeler günler yerine aylar içinde değerini kanıtlama eğiliminde oluyor. Sabır, uzun vadede daha büyük getiri sağlar. Tabi bunun için projenin gerçekten nitelikli olması veya çok büyük topluluğa sahip olması gerekli.

Kullanıcılar yeni kaliteli projeler ortaya çıktıkça Launchpad ve Launchpool arasında çeşitlilik göstererek, Binance’in öncü ekosistemi aracılığıyla uzun vadede kripto varlıklarını önemli ölçüde büyütebilirler. Titiz bir araştırmayla bir sonraki 1000x altcoin mücevherlerini bu platformlarda bulabilirsiniz.

Hem Launchpad’i hem de Launchpool’u keşfedip kullanmak, kullanıcıların değişen risk ve erişim modelleriyle umut verici kripto para projelerine ve merkeziyetsiz finans girişimlerine erken erişim kazanmalarına ve ödüller kazanmalarına olanak tanır. Binance’in yenilikçi platformları, ister en düşük fiyattan token satım alma fırsatından yararlanmak ister yatırım yapmadan getiri elde etmek isteyen kulanıcılar sayesinde geleceğin merkeziyetsiz teknolojilerinin sermaye elde etmesine olanak tanıyor.

 

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu