Ethereum (ETH) Fiyatı Dalgalanıyor: DeFi’de Likidasyon Tehlikesi Artıyor mu?

Perşembe günkü piyasa düzeltmesinin ardından genel piyasada güçlü likidasyonlar başladı. Dünyanın ikinci en büyük kriptosu olan Ethereum (ETH), %6’nın üzerinde bir düşüş yaşayarak 1.678 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Tahmin edildiği gibi, Ethereum (ETH) için bir sonraki destek bölgesi 1.600 dolar seviyesinde.

Ancak ETH fiyatındaki bu düşüşle ilgili endişe verici bir faktör, DeFi ekosistemi üzerindeki güçlü likidasyonlardır.

Parsec verilerine göre, Ethereum DeFi’de son 24 saatteki likidasyon hacmi 75 milyon doları aştı. Bu nedenle, Ethereum blockchain, DeFi likidasyonları söz konusu olduğunda 2023 için yeni bir zirveye ulaşıyor.

On-chain verilere göre, ETH fiyatı 1.480 doların altına düşerse, inanılmaz bir şekilde 288 milyon dolarlık DeFi teminatı likide edilecek.

Yavaşlayan DeFi ile Ethereum’da Büyük Likidasyon

Yarım milyondan fazla abonesi olan Data Dash’in sunucusu popüler kripto YouTuber’ı Nicholas Merten, ETH fiyatının belirli seviyelerin altına düşmesi durumunda büyük bir likidasyon riskinin olabileceğini yakın zamanda öngördü. Merten’e göre, teminat olarak ETH kullanan ve merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini kullanan traderlar, Ethereum fiyatında bir düşüş durumunda pozisyonlarını likide etmek zorunda kalabilirler.

Merten, Ethereum’un fiyatındaki bir düşüşün bu krediler için olumsuz sonuçları olacağını belirtti. Ana senaryo, bireylerin ETH’lerini DeFi protokollerine yatırmalarını, geçici olarak ondan vazgeçmelerini ve daha az stabilcoin alarak spekülatif amaçlarla daha fazla Ethereum satın alabileceklerini içeriyor. Ardından, krediyi geri ödemeyi ve teminatlarını geri almayı hedefliyorlar, bu da bu bağlamdaki temel kullanım durumunu belirtiyor.

“Eğer tersine giderse, yani teminat olan Ethereum, yeterince düşerse ve borç-alacak oranı burada çok aşırı hale gelirse, esasen aldığınız borcu desteklemek için yeterli teminatınız yoktur, o zaman bir likidasyon olayı olacak, bunu yeniden finanse edebilirseniz. Borcu ödemek için daha fazla [stabilcoin] koyabilirsiniz, ancak bu oyuncuların çoğunun sahip olmadığı bir durum.”

Merten

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Fiyatı Bellatrix Yükseltmesi ile Artıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu