Ethereum ile Ethereum Classic’in Farkı Ne? Ethereum Merge Yeni Coin Çıkaracak mı?

Eğer kripto para alanında yeniyseniz, Ethereum ile Ethereum Classic arasındaki fark, Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki fark veya Bitcoin SV nedir gibi sorular aklınıza takılmış olabilir. Piyasada birden fazla Ethereum ve Bitcoin var. Ethereum’un 2016 yılındaki hard fork’u, Ethereum Classic’i doğurmuştu.

Ethereum Nedir?

Ethereum ile Ethereum Classic'in Farkı Ne? Ethereum Merge Yeni Coin Çıkaracak mı? 2
Ethereum Nedir?

Ethereum, piyasanın en büyük ikinci kripto parasıdır. Açık kaynaklı bir blok zinciri ve akıllı sözleşme platformu olan Ethereum, dünyadaki tüm yazılımcıların dolandırıcılık, sansür ve kesinti süresi içermeyen yazılımlar geliştirip dApp haline getirip yayınaması için küresel bir platform olmayı amaçlar. Akıllı sözleşmelerin öncüsü olan bu proje, tüm dünya için tek bilgisayar misyonuna sahiptir.

Ethereum 2.0’a geçiş “The Merge” yükseltmesiyle olacaktır. İş kanıtı konsensüs mekanizmasından hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçiş yapacak Ethereum, bu hard fork ile yeni bir kripto oluşturmayacak. Eğer bu sert çatallanma ile yeni token oluşacağını, fiyatının yükseleceğini, piyasa değerinin Ethereum Classic ile aynı seviyeye geleceğini söyleyen birini veya bir web sitesini görürseniz sizi dolandırmak istediğinden emin olabilirsiniz.

Ethereum’un Benzersiz Özellikleri

 • ERC-20 standardı ile yeni tokenlar oluşturulabilir,
 • Akıllı sözleşme mekaniğinin öncüsüdür,
 • London Hard Fork ile ölçeklenebilirlik artmış, işlem ücretleri düşmüştür ve PoS’a geçiş ile daha da düşük işlem ücretleri olması beklenmektedir,
 • Sepolia Testnet, 10th Shadow Fork ve Goerli Testnet ile The Merge başarıyla denenmiştir. 6 Eylül’den itibaren ana ağın PoS’a geçişi başlatılacaktır.
 • Ethereum arzı sınırsız olsa da işlem ücretlerinin bir kısmının yakılması ile ne eflasyonist ne de deflasyonist bir coindir.

Ethereum Classic Nedir?

Ethereum ile Ethereum Classic'in Farkı Ne? Ethereum Merge Yeni Coin Çıkaracak mı? 3
Ethereum Classic Nedir?

Ethereum Classic, ana ağdaki merkeziyetsiz yönetimin 2016’da ciddi bir saldırıya uğradıktan sonra Ethereum blok zincirinin hard fork gerçekleştirmesiyle ortaya çıkan bir kriptodur. DAO’daki saldırının tarihini içeren eski orijinal zincir Ethereum Classic ismiyle kalırken, saldırıdan kurtarılan yeni zincir Ethereum ismiyle yoluna devam etmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   VIDT Datalink (VIDT) Nedir? VIDT Datalink (VIDT) Geleceği ve Yorum 2022

İki kripto da aynı konsensüs algoritmasını kullanmaktadır (şu anlık). Bu nedenle, Ethereum yeni bir fikir birliği mekanizmasına geçtiğinde halihazırda Ethereum’da bulunan ve PoW mekanizması ile devam etmek isteyen madenciler ve dApp geliştiricileri, uygulamalarını Ethereum Classic zincirine taşıyabilir. Ethereum Classic, The Merge’den en çok yararlanacak kriptolardan biri olabilir.

Ethereum Classic’in Benzersiz Özellikleri

Ethereum Classic, dağıtılmış bir defterde bulunan akıllı sözleşmeleri kullanarak dApp’leri ve barındırır ve DAO ile yönetişim sağlar. Ethereum Merge’in yaklaşmasıyla birlikte Ethereum Classic’te kilitli toplam miktar 2 katına çıkmıştır. Ethereum Classic’in maksimum arzı 210.700.000’le sınırlıdır.

Ethereum’un Artıları

 • Akıllı sözleşme yeteneği
 • Devasa sayıda geliştirici
 • PoS konsensüsü ile enerji verimliliği
 • Ekosistemin en büyük topluluğu

Ethereum’un Eksileri

 • Çözülmesi beklenen yüksek işlem maliyetleri

Ethereum Classic’in Artıları

 • PoW algoritması üzerinde çalışmaya devam etmek isteyen madencilere ev sahipliği yapacak olmak
 • Akıllı sözleşme yeteneği
 • ETH’ye göre daha ucuz işlem maliyetleri

Ethereum Classic’in Eksileri

 • %51 saldırılarına maruz kalmak
 • Enerji yoğun madencilik

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu