Ethereum Merge %99,76 Tamamlandı, İşte Kesin Tarih

Ethereum istemcileri ve geliştiricileri, kontrol listeleri, sürümler ve yükseltmeler gibi hazırlıkları başarıyla tamamlamak için sürekli çalıştıklarından, Ethereum Merge ilerlemesi artık %99.76 tamamlandı. Ayrıca, Ethereum ağındaki düğümlerin neredeyse %85’i en son istemci sürümlerine yükseltildi. Ağ hash oranının 872 TH/s’nin altına düşmesiyle Merge şimdi 15 Eylül’de tetiklenecek.

Ethereum, Proof of Stake’e (PoS) Geçişe Hazır

OKLink’in “Ethereum The Merge Countdown”a göre, Ethereum istemcileri, geliştiricileri ve kullanıcıları hazırlıklarla dolu olduğundan, Ethereum Merge ilerlemesi %99.76 tamamlandı. Ethereum Mainnet (yürütme katmanı), Beacon Chain (consensus katmanı) ile birleşerek Ethereum’u PoW’dan PoS’a geçirecek.

6 Eylül’de konsensüs katmanındaki Bellatrix yükseltmesi, Merge için İşaret Zincirini hazırladı. Ayrıca, yürütme katmanındaki Paris yükseltmesi, Ana Ağı Merge için hazırlayacaktır. 15 Eylül’de 587500000000000000000 olan terminal toplam zorluğu (TTD) tarafından tetiklenecek. Paris yükseltmesinden yaklaşık 13 dakika sonra, bir Beacon Chain doğrulayıcı bir bloğu sonlandırdığında Ethereum PoS’a geçecek.

PoW’un sonunu işaret ediyor ve Ethereum madencilerini eskimiş hale getiriyor. Bununla birlikte, Ethereum’un enerji tüketimi %99,95 oranında azalacaktır. Çoğu Ethereum madencilik havuzu, Ethereum PoS’a geçerken ETC madenciliğine destek verdiğini ifade etti.

Geçen ay, Ethereum geliştiricileri, 15 Eylül’de Merge’i tetiklemek için 872 TH/s’lik bir ağ hash oranının yeterli olduğunu iddia etti. Ancak, 14 Eylül’de Merge’in tahminine göre, hash oranı yaklaşık 900 TH/s’ye sıçradı. Bellatrix yükseltmesinden sonra ağ karma hızı düştü.

Bu nedenle, Ethereum Foundation’ın tavsiye ettiği izleyiciye göre, Merge’in 15 Eylül’de 02:00-04:00 UTC arasında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Madencilik için kalan bloklar 11344’tür.

Ayrıca, Ethereum ağındaki düğümlerin neredeyse %85’i en son istemci sürümlerine yükseltildi. Özellikle %83 Go-Ethereum (geth), %91 Erigon, %99 Besu ve %92 Nethermind yürütme katmanı istemcilerinin düğümleri hazır.

Analistlerin Ethereum (ETH) Fiyat Beklentisi

Kripto analisti Big Cheds, Ethereum Merge’in bir “söylentiyi al, haberleri sat” olayı olduğuna inanıyor. Ethereum (ETH) fiyatı 1750 doların üzerine çıktığından, bir miktar kar rezervasyonu görüldü. ETH fiyatı 1700 doların altına düşerse, şortları tetikler. Diğer analistler de ETH ivme kaybettiği için aşağı yönlü bir hareket bekliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Vitalik Buterin: DeFi'ye Katılmadan Ethereum'da Olabilirsiniz

Btcmagazin market verilerine göre, ETH fiyatı son 24 saatte yaklaşık %1 düşüşle 1.728 dolardan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu