Ethereum Shanghai Yükseltmesi ETH Sahiplerini Nasıl Etkileyecek?

ETH stake edenler için, Ethereum Shanghai yükseltmesi, doğrulayıcı olarak stake edilen fonlarını kaldırabileceklerinden dolayı uzun zamandır beklenen bir değişikliktir. Staking üzerindeki etkilerinin yanı sıra, kripto para piyasası ETH’yi yeni zirvelere taşıyor.

Ethereum, önceden, madencilik sürecini pahalı ve enerji yoğun hale getiren Proof-of-work üzerinde çalışmak için kullanılan akıllı sözleşme işlevine sahip açık kaynaklı bir blok zinciriydi. Merge’den sonra Ethereum’un mekanizması, Proof-of-Work’ten, dağıtılmış bir veritabanına girişleri doğrulamak ve veritabanını güvenli tutmak için bir yöntem olan Proof-of-Stake’e geçti. 

Ethereum Shanghai Yükseltmesinin ETH Üzerinde Büyük Etkisi Olacak

Mart 2023’te Shanghai/Capella fork’u gerçekleşecek. Crypto Pragmatist’in Kurucusu Jack Niewold’un açıklamasına göre:

“Toplam ETH arzının yaklaşık %14’ü stake edildi ve Shanghai’dan sonra bu stake kaldırılabilir. Bu, bazı insanları ayı yapıyor”

Pazartesi günü, Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, ETH staking çekme kabiliyetinin hazır olup olmadığını test etmek için tasarlanmış ilk ana ağ shadow fork’unu konuşlandırdı. Bu, ETH sahiplerini 26 milyar dolarlık Ethereum’a erişmeye bir adım daha yaklaştırdı.

Para Çekme ve ETH Geliştiricileri Davası

Ethereum Merge yükseltmesi kullanıcıların ağ ile ETH yatırma yeteneğini sunarken, Shanghai yükseltmesi, ETH sahiplerinin Ethereum’un Proof of Stake mutabakat katmanı olan Beacon Chain’den bu yana paralarını stake etmelerine izin verecek. 

Bununla birlikte, Ethereum geliştiricilerinden bazıları, ekibin Shanghai yükseltmesini aceleye getirdiğine inanıyor. Bir Ethereum geliştiricisi olan Micah Zoltu, mevcut Shanghai kodunun ETH çekme işlemlerinin uyumlu olmasına izin vermediğini ve aceleye getirilmiş bir lansmanın hem geliştiriciler hem de sahipler için daha fazla sorun yaratacağını belirtti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum 2.0 Validator Launchpad Çıkış Tarihi Açıklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu