Ethereum’un Rakibi Cardano, SEC Davasıyla Sarsıldı, İşte Son Gelişmeler!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Binance’e karşı açılan yakın tarihli bir davada SEC, Cardano (ADA) da dahil olmak üzere birçok önde gelen kripto para birimini menkul kıymet olarak sınıflandırdı. Ancak, Cardano Vakfı’nın CEO’su, sektördeki düzenleyici netliğe duyulan ihtiyacı vurgulayarak bu sınıflandırmaya katılmadı.

Cardano Vakfı’nın Duruşu

ABD yasalarına göre, ADA’nın son zamanlarda SEC tarafından menkul kıymet olarak sınıflandırılması, Cardano Vakfı CEO’su Frederik Gregaard’ın itirazıyla karşılandı. Cardano Vakfı, yasal netlik ve kesinlik elde etmek için düzenleyiciler ve politika yapıcılarla işbirliği yapıyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin (BTC) dışında çoğu kripto varlığının menkul kıymet olduğunu tutarlı bir şekilde savundu. 

Frederik Gregaard

Bloomberg raporuna göre bu varlıklar yatırım sözleşmesi olarak kabul ediliyor ve ajansa kaydedilmesi gerekiyor. Daha önce, bir blockchain şirketi olan Ripple, SEC’in bir emtia yerine menkul kıymet olarak gördüğü XRP tokenı yasa dışı bir şekilde ihraç etmek ve satmakla suçlandığı için SEC ile yasal bir savaşa girdi.

Robinhood Delist’e Hazırlanıyor

SEC kısa bir süre önce Binance ve Coinbase dahil olmak üzere önde gelen kripto borsalarına karşı, Cardano, Solana, Polygon ve Binance Coin gibi dijital varlıkları menkul kıymet olarak uygun kayıt olmadan sunduklarını iddia ederek dava açtı. Sonuç olarak, Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Polygon (MATIC) gibi popüler kripto para birimleri, Robinhood ticaret platformundan çıkma olasılığıyla karşı karşıya.

Robinhood, SEC’in Binance ve Coinbase’e karşı açtığı davada yer alan tokenları kaldırabileceğini belirtti. Bir kripto para biriminin menkul kıymet olarak belirlendiğini ve SEC’e kayıtlı olmadığını varsayalım. Bu durumda, Robinhood gibi ABD merkezli borsalar, bu token’ların ticaretini yasal olarak kolaylaştıramaz. Bu nedenle Robinhood, ABD menkul kıymetler yasalarına uymak için bu kripto para birimlerini listeden çıkarmak zorunda kalabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   CoCreators CEO'su Daha Fazla Dogecoin (DOGE) Satın Aldığını Duyurdu

Cardano’nun Robinhood Yolculuğu

Eylül 2022’de, Nasdaq listesinde yer alan bir çevrimiçi aracı kurum olan Robinhood, Cardano blok zinciriyle ilişkili ADA kripto para birimi için destek ekledi. Kripto tekliflerinin bu genişlemesi, Robinhood’un 2018’in başlarında platformunda kripto ticaretinin başlatılmasının ardından kripto para birimi alanındaki varlığını büyütmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir parçasıydı.

Bununla birlikte, Cardano’nun Robinhood’dan çıkarılmasının potansiyel bir riski hakkında daha önce bildirildiği üzere Robinhood, SEC’in Solana, Cardano ve Polygon dahil olmak üzere kayıt dışı menkul kıymetler olarak gördüğü kripto para birimlerini listeden çıkarmayı düşünüyor.

Kripto endüstrisi düzenleyici zorluklarla boğuşurken, düzenlemelerde netlik ve kesinlik elde etmek çok önemli. Hem endüstri oyuncuları hem de düzenleyici kurumlar, yenilik ve uyumluluğu dengelemek için devam eden tartışmalara katılmalılar. 

Yazım anında Cardano, son 24 saatte %9 düşüşle 0,3227 dolardan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu