Coinbase CEO’su SEC ile Yasal Savaşa Hazır Olduğunu Açıkladı

Çarşamba günü gerçekleşen ardışık röportajlarda Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava karşısında şirketi savundu. Armstrong, ABD’de kripto para sektörü için net kuralların olmamasının temel sorun olduğunu söyledi. Gerekirse davayı ABD Yüksek Mahkemesi’ne taşıma konusunda istekli olduğunu vurguladı.

Brian Armstrong Hukuki Mücadeleye Hazır

Kaliforniya merkezli Coinbase şirketinin faaliyetlerini sürdürmek ve yasal giderleri karşılamak için bilançosunda 5 milyar doların üzerinde parası olduğuna dikkat çeken Armstrong, kendinden emin bir şekilde, “Mahkemeye gitmemizde bir sakınca olmadığını düşünüyorum” dedi. Ayrıca, “bu biraz zaman alsa da sorun değil” diyerek potansiyel olarak uzun bir yasal sürece katlanmaya hazır olduğunu ifade etti.

Armstrong ayrıca, Coinbase’in platformunda 200’den fazla varlık işlem gördüğünü ve SEC’in iddianamesinde bahsedilen varlıkların sadece 13’ünün menkul kıymet olarak sınıflandırıldığını vurguladı. “İşlem yaptığımız varlıkların orantısız olarak küçük bir yüzdesi” diyerek şirketin pozisyonunu savundu.

Armstrong, Coinbase’i rakip kripto borsası Binance’tan ayırmaya da özen gösterdi. Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’nun müşteri varlıklarını kötüye kullanma ve ABD düzenlemelerini kasıtlı olarak ihlal etme suçlamalarıyla karşı karşıya kalmışken, Armstrong, Coinbase’in benzer suçlamalarla karşılaşmadığını belirtti.

Armstrong, “Coinbase durumundaki şikayet, bunları emtia veya menkul kıymetler olarak sınıflandırıp sınıflandırmadığınızla ilgili gerçekten teknik bir mesele.” dedi. 

Coinbase’in düzenlemelere uygunluğunu ve şeffaflığını vurgulayarak, “Burada ABD’de bulunuyoruz. Hiçbir zaman bir hedge fonu veya müşterilerimize karşı işlem yapan bir şey çalıştırmadık. Bizim tüm mali tablolarımız denetleniyor.” diye açıkladı.

SEC, Salı günü Coinbase’e karşı suçlamaları içeren bir dava açarak şirketin kayıtlı olmayan bir komisyoncu, borsa ve takas kurumu olarak faaliyet gösterdiğini ve menkul kıymetlerin teklif ve satışını kolaylaştırdığını iddia etti. Bu, ajansın dünyanın en büyük kripto borsası Binance’e karşı dava açmasından sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BitMEX Kurucusu 5 Milyon Dolarlık Kefaletle Serbest Bırakıldı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu