Eylül Ayı Bitcoin’e Daha Fazla Düşüş Getirebilir

Küresel kripto piyasası, Ağustos ayını sona erdirirken kritik 1 trilyon dolarlık seviyenin altına düştü. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi en büyük kripto varlıklar geçen ay sırasıyla %13 ve %6 düştü.

Bitcoin Eylül ayında kötü ticaret rekoru kırdı

Uzmanlar, Eylül ayının kripto piyasası için de dalgalı bir dönem olacağını iddia ediyor. Bir Bloomberg raporuna göre Eylül, Bitcoin için tarihsel olarak en kötü aylardan biri oldu. BTC, 2017’den beri her Eylül ayında bir düşüş kaydetti.

Rapora göre, Bitcoin fiyatı son 5 yılda Eylül ayında ortalama %8,5 düşüş kaydetti. Bununla birlikte, Ethereum da aynı dönemde düşüş gösterdi.

ETH fiyatı, ortalama olarak çift haneli bir yüzde düşüşe sahip olduğu için yalnızca dörtte bir oranında arttı. Bu arada, çok beklenen Ethereum Merge bu ayın ortasında gerçekleşecek.

Başlıca faktörler nelerdir?

Rapor, riskin aşağı yönlü olmaya devam ettiğini gösteriyor. Yatırımcılar piyasada biraz daha aşağı yönlü hareket görebilirler. Kripto piyasası tüm bu yıl boyunca ABD borsası ile aynı doğrultuda hareket etti. İki piyasa arasındaki korelasyon güçlü kalmaya devam ederken, Eylül hisse senetleri için de zor bir ay olma eğilimindedir.

Bu yılın son aşaması, hala Fed’in bu ayki politika toplantısını bekledikleri için traderlar ve yatırımcılar için farklı olmayabilir. FED rezervleri ve merkez bankası kilit faiz oranlarını yükselttiği için Bitcoin fiyatı yıl boyunca çarpık bir şekilde işlem gördü. Ancak bu önlemler tarihi enflasyonla mücadele için alındı.

Bitcoin fiyatı bu yıl %60’tan fazla düşerken, Ethereum son birkaç hafta içinde yükselmeyi başardı. ETH fiyatındaki son artış, Merge beklentisi ile geldi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BlockFi, Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu