Facebook Libra Coin'i Resmi Olarak Duyurdu ! - BTC MAGAZİN

Facebook Libra Coin’i Resmi Olarak Duyurdu !

Şu anda yaklaşık 300 milyar dolarlık değer barındıran kripto para piyasasının en yeni ve gözde oyuncusu dünya devi Facebook’tan geldi. Yeni oluşturulacak olan kripto paranın adı ise hepinizin artık ezbere öğrendiği, haftalar önce twitter hesabımdan bahsettiğim LIBRA.

Merkeziyetsiz ve ölçeklenebilirliğin hayat bulmuş hali olan Blockchain teknolojisine tüm dünyada yaygın olarak kullanıcıları bulunan şirket tarafından yeni bir örnek oluşturuluyor. Yeni kripto para birimi olacak olan LIBRA direkt olarak Facebook’un yan kuruluşu olan Calibra üzerinden piyasaya sürülecek. Reklam, halkla ilişkiler ve yenilik bakımından bu zamana kadar kendisini tüm dünyada ıspatlamış olan şirkete karşı ise çoğu kripto para kullanıcısının bakış açısı olumlu. Bitcoin ve altcoin piyasasında çoğunluk tarafından belirtilen görüş,  LIBRA’nın piyasalara olumlu yönde etkide bulunacağıdır. 

Libra ne işe yarayacak ?

Bir stabil coin (fiyatı piyasaya göre değişmeyen, kimi zaman arkasında değerli metallerle desteklenen, fiyatı  standart olarak belirlenmiş ve sabit tutulmak istenen coin) olacak olan LIBRA bugün kullandığımız sosyal medya platformlarından kısa bir mesaj ile alınıp satılabilecek. Hatta Calibra’dan paylaşılan bilgilere göre arkadaşınıza günaydın mesajı atarcasına para gönderebileceksiniz.

Tabi ki unutulmamalıdır ki bazı ülkelerde Facebook yasaklı siteler arasında bulunuyor. Bunun da önüne geçmek isteyen Calibra hassasiyetle dünya çapında her ülkenin yasalarına uygun olacak şekilde bir yayılma politikası izleyerek, daha çok insana yasal olarak ulaşmayı hedefliyor.

Peki Sisteme Nasıl Entegre Olunacak?

Yeni yan oluşum Calibra ve kripto parası olan LIBRA bütün bunların üzerinde çalıştığını, yakın zamanda kullanıcılarına bu hizmeti vereceğini duyurdu. Kullanıcıların ise sisteme entegre olabilmeleri için yapmaları gereken tek şey kimlik kartlarını ibraz etmek.

Bitcoin ile Blockchain 1.0 olan teknolojik yenilik, Vitalik Buterin’in Blockchain 2.0 çıkışı ile gelişme göstermiş ve hayatımıza giren akıllı sözleşmeler sayesinde bir çok altcoinle tanışmıştık. Facebook’un yan kuruluşu olan Calibra’nın öncülük ettiği LIBRA ise belki de Blockchain 3.0 etkisi yaratıp bütün kripto para piyasalarında farklı bir bakış açısı ortaya koyabilir. İddia ettiği  şeffaflık ilkesini ise ne kadar gerçekleştireceği merak konusu.

Kripto dünyasının en tanınan ismi ve Binance borsasının Ceo’su CZ, bugün attığı bir tweet ile Facebook’a göndermede bulundu. Cz, Facebook’un, kişilerin tüm kişisel bilgilerini elinde tutmasının yanında, artık cüzdanlarına da sahip olmak istediğini belirtti.

Gelinen noktanın en büyük ve tartışılmaz etkisi şudur ki; Blockchain teknolojisi dünyayı güzelleştirmeye devam ediyor. Peki siz Libra coin hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu