Merkez Bankaları Agresif Olacaksa, Alternatif Paralar Daha Çekici Olmaya Başlar! - BTC MAGAZİN

Merkez Bankaları Agresif Olacaksa, Alternatif Paralar Daha Çekici Olmaya Başlar!

26 Haziran’da Deutsche Bank’tan Jim Reid’in CNBC’ye verdiği röportaja göre, ABD merkez bankası tarafından düşürülen potansiyel faiz oranı, görünüşe göre son Bitcoin (BTC) dalgalanmasının sebeplerinden biri.

Deutsche Bank’taki küresel temel kredi stratejisi başkanı Reid, şunları belirtti:

“Merkez bankaları bu kadar agresif olacaksa, alternatif para birimleri biraz daha çekici olmaya başlar.”

Reid, 25 Haziran Salı günü merkez bankasının mevcut ekonomik belirsizlik ve enflasyon riskleri arasında bir faiz indirimi yapmak istediğini söyleyen Fed başkanı Jerome Powell’ın yakın tarihli bir konuşmasına atıfta bulundu. Bu nedenle, ABD doları dünkü ana para birimleri karşısında düştü. Bu, FED’in çoklu faiz oranlarındaki düşüş beklentileri ile tetiklendiği iddia edilen Euro karşısında üç ayın en düşük seviyesini kaydetti.

Bu arada, Bitcoin 12.000 $ ‘ın üzerinde 2019 yılındaki yeni rekorunu kırmaya devam ederken, piyasa değeri bugünkü raporda görüldüğü üzere Nisan 2017’den bu yana ilk kez %62’den fazla bir baskınlık oranıyla 230 milyar doların üzerine çıktı.

Reid ayrıca, son zamanlarda yapılan kripto fiyatlarındaki artışa kısmen, Facebook’un 18 Haziran’da daha önce yayımlanan beyaz kağıda çıkacak olan kripto projesi olan Libra’dan kaynaklandığına dikkat çekti. O zamandan beri Bitcoin, %35’den fazla 9.000 $ ‘dan 12.918 $’ a yükseldi.

Görüşmede Reid, daha önce mevcut fiat tabanlı para sisteminin istikrarsız olduğunu ve sonuna yaklaştığını iddia ettikten sonra merkez bankalarının uygulamalarını hafifletme konusundaki olumsuz tutumunu yineledi. Kasım 2017’de yaptığı açıklamalarla, Aralık 2017’deki Bitcoin’in 20.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek rekorunu takiben, Reid bankaların paralarının sürekli yazdırılmasını eleştirerek, bunun kağıt paranın sona ermesine yol açabileceğini belirtti.

Fakat ABD yalnız değil. Geçtiğimiz haftalarda, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de yeni faiz indirimlerine işaret etti.

Morgan Creek’in kurucusu Anthony Pompliano attığı bir tweette 2020’deki Bitcoin halvingi işaret etti.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu