Forbes: 2022’de Kripto Projelerinden 3 Milyar Dolardan Fazla Çalındı

2022 yılı, dijital para ekosistemi için en kötü şöhretli yıllardan biri olarak etiketlenebilir ve Forbes, soygunlar ve sömürü nedeniyle 3 milyar dolardan fazlasının kaybolduğunu doğruladı.

Rapora göre, endüstri yalnızca bu yıl toplam 125 saldırı yaşadı ve ilk beş protokolde bilgisayar korsanları tarafından toplam 1,48 milyar dolar taşındı. Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ekosistemi, sektördeki en çok saldırıya uğrayan dalı oluşturdu. DeFi saldırıları, toplam saldırıların %49’unu oluşturuyordu. Zincir üstü verilere göre, saldırıların etkileri DeFi dünyasındaki yatırımların azalmasına katkıda bulundu.

DeFiLlama’ya göre, DeFi protokollerinde Kilitlenen Toplam Değer (TVL), yılın başında 166 milyar dolardan fazla düştü ve şu anda bu yazı yazılırken 38,91 milyar dolar olarak sabitlendi. Sektördeki uzman geliştiriciler, protokollerin – özellikle köprülerin – bilgisayar korsanlarını ne kadar cezbettiği konusunda memnuniyetsizliklerini dile getirmeye devam ettiler. Forbes hesabında, yılın en büyük beş hack’inin 625 milyon $’lık Ronin Network hack’i, 325 $’lık WormHole Network saldırısı, 190 milyon $’lık Nomad Bridge, 182 milyon $’lık Beanstalk Farms saldırısı ve 160 milyon $’lık Wintermute hack olduğunu anlattı.

En çok saldırıyı DeFi görürken, NFT’ler ve kripto borsaları da tüm yıl boyunca bir dizi açıktan yararlanma kaydetti. Bir borsa hackinin ilk kurbanlarından biri, Ocak ortasında 35 milyon dolar kadar zarar eden Crypto.com oldu. Hack, borsanın faaliyetlerini kesintiye uğratmadı, ancak hiçbir ticaret platformunun bilgisayar korsanlarına karşı yenilmez olmadığının sinyalini verdi. Bored Ape Yacht Club (BAYC) dahil olmak üzere yüksek profilli NFT projeleri , bilgisayar korsanları yatırımcıları dolandırmak için farklı stratejiler araştırırken Discord platformlarına bir dizi saldırı gördü.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Coinbase Hacklendi: İşte Etkilenen Kişilerin Sayısı ve Hack'e Neden Olan Şeyler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu