Fransa Dijital Euro’yu Başarılı Bir Şekilde Test Ettiğinden CBDC’ler Büyüyor

  • COVID-19 dünyaya yayıldıkça, tüm dünyadaki merkez bankaları krizle baş etmeye çalışıyor.
  • Ekonomiyi kurtarmak için milyonlarca dolar sisteme pompalandı.
  • Bu, tüm dünyadaki merkez bankalarının kripto alanına bakmasının birçok nedeninden sadece bir tanesidir.

COVID-19 dünya çapında, insanların yaşamlarının yanı sıra ekonomi üzerinde de büyük bir etkiye sahip olduğundan, tüm dünyadaki merkez bankaları krizle baş etmeye çalışıyor. Ekonomiden arta kalanları kurtarmak için milyonlarca dolar sisteme pompalandı, ancak bunun dışında merkez bankaları faaliyetlerine giren ve çıkan paraya dikkat etmek zorunda kaldılar. Bu, tüm dünyadaki merkez bankalarının kripto alanına bakmasının birçok nedeninden sadece bir tanesidir.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, son birkaç aydır kendi dijital para birimlerini oluşturma olasılığı üzerinde kafa yoruyor. Ülkeler, geçen yıl küresel bir dijital para birimi için planlarını açıkladıktan sonra geliştirmelerine daha fazla fon koydu. Geliştirme konusunda, Merkez bankası dijital para birimini başarıyla test eden Fransa’ya bakıyoruz.

Geçtiğimiz hafta 14 Mayıs’ta Fransa merkez bankası merkez bankası dijital para testini tamamladı. Haberler sadece bu haftanın başlarında, 20. haftada açıklandı ancak deneme için banka dijital euro ile dijital menkul kıymetlerin yerleşmesine yardımcı olan Blockchain’i kullandı. Duyurunun bir kısmı aşağıdadır:

“Yılın başından bu yana Banque de France, ortaklarla finansal piyasaların işleyişini ve özellikle bankalar arası düzenlemeleri iyileştirmek için yeni teknolojilerin potansiyel katkılarını araştırmayı amaçlayan, merkez bankası dijital para birimine deneysel bir yaklaşım başlattı. (“wholesale” olarak adlandırılan merkez bankası dijital para birimi)..”

Bunun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Merkez bankası dijital para birimleri şu anda birçok ülke geliştikçe, bant genişliğinde büyüyor. Fransa daha yeni yeni başlayacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın