G20 Ülkeleri Kripto Para Birimleri İçin FATF Kurallarını Kabul Etmeye Çağırdı - BTC MAGAZİN

G20 Ülkeleri Kripto Para Birimleri İçin FATF Kurallarını Kabul Etmeye Çağırdı

G20 Ülkeleri Kripto Para Birimleri İçin FATF Kurallarını Kabul Etmeye Çağırdı

Maliye bakanları ve G20 merkez bankacıları, kripto para borsalarını kullanıcı bilgilerini ifşa etmeye zorlayan standartların daha geniş bir şekilde benimsenmesi için üye ülkelere baskı yapıyorlar.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da hafta sonu yapılan bir zirvenin ardından, G20 finans kurumlarından temsilciler, katılımcı ülkelere, hükümetler arası örgüt olan Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) küresel kripto para birimi standartlarıyla uyumlu olmaları için baskı yaptılar.

Zirveden sonra yayınlanan bir ortak bildiride şu açıklama yapıldı:

“Ülkeleri sanal varlıklar ve ilgili sağlayıcılar üzerinde yakın zamanda kabul edilen Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarını uygulamaya çağırıyoruz .”

FATF önerileri, mevcut kontrolleri ve yaptırımları atlamak için kripto para kullanan teröristlerin ve para aklama uzmanlarının önlenmesi için tasarlandılar. Geçen yıl Haziran ayında, G20 ülkeleri yeni kurallarla uyumlu olacaklarını teyit ettiler.

FATF önerileri bağlayıcı değildir ve yetkililere yeni standartları yerel yasaları yorumlamaları için bir alan sağlar. Ancak, ciddi şekilde ayrışan veya tavsiyeleri kabul etmeyen ülkeler kara listeye alınmakta ve potansiyel olarak önemli yatırımlardan ve küresel ticaretten uzaklaştırmaktadırlar.

FATF’nin G20 ekonomileri de dahil olmak üzere 36 üye ülkesinin çoğu, önerileri zaten benimsedi. Hem Güney Kore hem de Singapur, VASP’leri yeni kara para aklama karşıtı çerçevelere uymaya zorlayan bir mevzuat çıkardı.

AB’nin, borsalara yerel düzenleyicilere kayıt olma ve uygunluk gösterme zorunluluğu getiren beşinci kara para aklama karşıtı direktifi (5AMLD) 2020’nin başında yürürlüğe girdi .

Etkili bir küresel havale çözümüne olan  ihtiyacı fark eden G20 bakanları, “küresel istikrarlı paralar” konusunda daha fazla araştırma ve risk değerlendirmesi yapma çağrısında bulunan bir bildiriyi yinelediler.

FATF ayrıca, yerel makamların küresel finansal sistemin savunmasızlığını izleyen Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) yardım etmesini istedi ve küresel kripto para birimlerinin düzenlenmesi için yeni öneriler hazırladı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu