Goldfinch (GFI) Nedir? Goldfinch (GFI) Geleceği ve Yorum 2022

Goldfinch (GFI) Nedir?

Goldfinch, başlangıçta gelişmekte olan pazarları hedefleyen merkezi olmayan bir borç verme protokolüdür. Oyun teorisi tarafından test edilmiş teşvikler sayesinde, Goldfinch, sermaye sağlayıcılarına kripto getirileri sağlarken teminat olarak kripto kilitlerine ihtiyaç duymayan güvenilir başvuru sahiplerine kripto kredileri sunabilmektedir. Platform, likidite sağlayan protokol, stake ve ödülleri yönetmek için aynı adı taşıyan Saka Kuşu tokenini (GFI) kullanarak, yalnızca ödünç verme ve ödünç alma sürecini değil, aynı zamanda sigorta sürecini de merkezileştirmedi. tehlikeli. Bu tasarım, Goldfinch’in geleneksel borç verme endüstrisinde büyük ölçüde erişilemeyen kripto kredileri aracılığıyla sermayeye erişime izin verir ve bu nedenle yetersiz hizmet alan nüfusa temel hizmetleri sağlar.

Goldfinch’i diğer kripto kredi protokollerinden ayıran şeyin ne olduğunu anlamak için tüm kripto kredi ekosistemine bakmak gerekir. Blok zincirinin anonim doğası nedeniyle, tahsilat ve değerlemeyi neredeyse imkansız hale getirir, çoğu kripto kredisi zincir üstü varlıklarla aşırı teminatlandırılmıştır, bu da alamayacağınız kadar çok paraya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Örneğin, bir kripto protokolünden 5.000 TL borç almak isterseniz, Bitcoin veya başka bir kripto para birimi biçiminde 10.000 TL (veya daha fazla) güvence amaçlı kripto yatırmanız gerekebilir.

GFI kripto kredileri, yüksek getiri oranıyla başvuranları onaylamak için optimize edilirken, ortalamanın üzerinde yıllık yüzde getirisi (APY) ile sermaye kredisi sağlar. Proje Aralık 2021’de başladı ve Şubat 2022’ye kadar Nijerya, Meksika ve Güneydoğu Asya’da binlerce Saka kuşu kripto kredisi dağıtıldı.

Goldfinch, zincir dışı varlıklar, gelir ve itibar (zincir üzerindeki varlıklara kıyasla) tarafından desteklenen kredilerin yanı sıra ilgisiz gerçek dünyadaki işletmelere diğer kripto para birimi piyasalarına borç vererek kendisini farklı kılar. Diğer kredi verme protokollerinin çoğu, işlemleri oldukça yansıtıcı olan ve kripto pazarının kendisini içeren kripto ticaret şirketlerine veya piyasa yapıcılarına borç verir.

GFI token yönetişim için kullanılır ve GFI kripto para birimi sahiplerinin topluluk tarafından işletilen merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) aracılığıyla protokol değişikliklerine oy vermelerine olanak tanır. Ayrıca, platform kullanıcılarını GFI kripto para birimi ödülleri şeklinde stake etmek, denetlemek ve teşvik etmek için de kullanılır.

Goldfinch kripto para birimi protokolünün dört önemli yönü vardır: dinleyiciler, destekçiler, likidite sağlayıcılar (LP’ler) ve borç alanlar. Bu taraflar, GFI kripto para biriminin ödülleri ve müsaderesi yoluyla etik davranmaya teşvik edilir. Bu kredilere, borçlunun kredi şartlarını kodlayan akıllı sözleşmeler olan borçlu havuzları denir. Faiz oranlarını, gecikme ücretlerini ve geri ödeme planlarını belirlerler. Saka kuşu daha sonra, yerel piyasaya sermaye yerleştirmeden önce fiat para birimiyle değiş tokuş ettikleri sabit paraları çeken borçlulara bir kripto kredisi hattı açtı.

Herhangi bir potansiyel denetçi, GFI token’larını stake etmeli ve Goldfinch’in “tek seferlik varlık kontrolü” dediği şeyi geçmelidir. Buna karşılık, bu GFI hissedarları, borçlunun iddia ettikleri kişi olup olmadığını değerlendirmek için rastgele atanır. Bunu dürüstçe yapmaları karşılığında, GFI kripto para biriminde ödeme alırlar.

GFI Kolaylaştırıcısı borçlu grubunu değerlendirir ve ardından sermaye artırmak isteyip istemediklerine karar verir. Bu destekçiler, başvuru sahiplerini değerlendirmek ve sermaye artırmak için LP’den daha yüksek APY ile teşvik edilir. Bununla birlikte, destekçiler LP’lerden daha fazla risk alırlar çünkü önceden kayıp sermaye sağlarlar, bu da temerrüt durumunda sermayelerinin önce gideceği anlamına gelir.

GFI likidite sağlayıcıları, protokolün premium havuz dediği şeye sermaye sağlar. Kıdemli ekip, gruptaki destekçilerin sayısına göre borç alanlar grubuna fon tahsis eder. Tasfiye edilecek ilk kripto para Backers’tan olduğu için bu kredi daha az risklidir. Sonuç olarak, Kıdemli Havuzun nominal faiz oranının yüzde 20’si, ek risk aldıkları için onları daha yüksek bir getiri oranıyla ödüllendiren Destekçilere aktarılır. Son kısım Borçlu’dur. Borçlular, protokole erişmek için GFI token’ı ödemek zorundadır. Bu, dinleyicilere ödeme yapmak, ödünç alanlara destekçilere ciddi olduklarını göstermek ve istenmeyen postaları ve botları önlemek için yapılır. GFI’nin kalan kısmı, kredi geri ödemesi üzerine borçluya iade edilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Harmony (ONE) Nedir? Harmony (ONE) Geleceği ve Yorum 2022

Goldfinch (GFI) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Mike Sall
  • Kuruluş Yılı: 2022
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 114,285,714
  • Dolaşımdaki Arzı: 6,887,554
  • Piyasa Değeri: ₺ 145,107,587
  • En Düşük Fiyat: ₺ 14.98
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 615.44
  • Proje Amacı: Goldfinch, merkezi olmayan finans (DeFi) aracılığıyla teminatsız kripto kredileri sunan bir finans şirketidir.

Goldfinch (GFI) Geleceği

Yenilikçi tasarımı sayesinde Saka Kuşu, neredeyse herkesin borç veren veya fon sağlayan biri olmasını mümkün kılıyor. Ek olarak, zorunlu olmamakla birlikte, borç verenler, riski daha da azaltmak ve kredi itibarını değerlendirmek için borçlularla zincir dışı teminat anlaşmaları yapabilirler. Goldfinch, kanıtlanmış bir kullanım örneği olan bir yenilikçi olsa da, Goldfinch’in rakiplerinin çoğu, gelişen gerçek dünya kripto varlık kredisi piyasasına girmek istiyor.

Protokolü kullanarak herkes onu güvence altına alabilir. Sigortacılar şirketleri derecelendirebilecek ve içine küçük krediler koyabilecekler. Bu faaliyet karşılığında, üst düzey borçta pasif yatırımcılara uygulanan ücretlerden daha fazla kazanç elde edeceklerdir. Bu, protokolün sigortalama sürecini genişletmesine ve toplulukta yeni borç verme işletmelerini tam olarak kaydetmesine izin verecektir.

Protokol , henüz kredi hizmet altyapısına sahip olmayan daha küçük ve daha küçük borç verenlere, insanlar dahil herkesin borç verebileceği noktaya kadar yardımcı olacaktır. Protokol bunu, son kullanıcı kredilerini blok zincirine taşıyarak, self servis kredi araçları sağlayarak ve gelişen bir aracılık piyasası kurarak başaracak.

Goldfinch (GFI) Yorum

Aslında tek ve en önemli farkı kripto paralara dayalı olmasıdır. Protokol katılımcılarına baktığımızda borçlular, destekçiler, dinleyiciler ve likidite sağlayıcılar olmak üzere farklı gruba ayrıldıklarını görüyoruz. Son zamanlarda oldukça popüler olan Goldfinch token, büyük arza sahip değerli bir kripto para birimidir ve büyük şirketler tarafından bir ön yatırım olarak değerlendirilmektedir. Coinbase’de listelenen Goldfinch’in gelecekte çeşitli borsalarda işlem göreceği tahmin ediliyor. Bu nedenle altın serçelere talep oldukça fazladır. Güçlü talep bir dizi soruyu gündeme getiriyor. Altın para nedir sorusu özellikle yeni yatırımcıların ve sıkı piyasa gözlemcilerinin kafasında en çok merak edilen konulardan biridir.

Dünya çapında birçok insan yeni kredi kaynakları bulabilir ve değerlendirebilir. Banka yönetiminin maliyeti ortadan kaldırılabilirse ve dünya çapındaki bireyler bunu takdir edebilirse, bu yol çok fazla potansiyele sahiptir. GFI kredisi almak için teminat gerekmez. Proje ilerledikçe, Goldfinch, herkesin Goldfinch Fonu’nu kullanarak borç verene kadar uzun vadeli borç verenleri destekleyerek, herkesin kredi tekliflerini sunmasına ve değerlendirmesine izin vermek için merkezi olmayan bir ağ kuracaktır.

Goldfinch (GFI) Nereden ve Nasıl Alınır?

Goldfinch (GFI)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu