Grayscale, Bitcoin Rezerv Kanıtını Açıklamayı Reddetti

Dünyanın en büyük kripto varlık yöneticisi olan Grayscale Investments, rezerv varlıklarını açıklamadığı için kripto topluluğunun tepkisiyle karşı karşıya. Bu arada endüstri uzmanları, Grayscale’in Bitcoin ürünlerindeki şeffaflık konusundaki güven kaybından düzenleyici manzarayı sorumlu tutuyor. 

Bu yılın Haziran ayının başlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Reddin ardından şirket, SEC’in kararına dava açarak itiraz etti.

Grayscale’in ana iddiası, SEC’in spot Bitcoin piyasasına ilişkin değerlendirmesinde ayrımcı olduğuydu. Düzenleyicinin, spot Bitcoin ETF’lerini reddederken benzer yasal kaygılara maruz kalan vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerine izin verdiğini savundu. En son olarak, Grayscale’in Bitcoin ürünleri toplam BTC pazar payının önemli bir bölümünü oluşturduğundan, SEC’in pozisyonuyla ilgili netlik bulunmadığına dair sesler duyuluyor.

Rezerv Kanıtı: Grayscale’in Sorunları

FTX çöküşü bir kripto çöküşüne yol açtıktan sonra, Grayscale’in Bitcoin için prim oranı önemli ölçüde zarar gördü. Şu anda Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) Bitcoin prim oranı, perakende fiyatından yaklaşık %45 daha düşük. Bitcoin (BTC) iki yılın en düşük seviyesinde işlem gördüğü için bu, mevcut kripto fiyatlarından çok daha kötü. Yazım anında BTC fiyatı son 24 saatte %2,05 düşerek 16.208 $ seviyesinde bulunuyor.

FTX iflasının ardından kripto borsalarında şeffaflık için yapılan son çağrılardan sonra, birkaç şirket rezervlerini açıkladı. Bu bağlamda Grayscale, güvenlik endişeleri nedeniyle bilgileri kamuya açıklamayacağını söyledi. Ancak kripto topluluğu, varlık yönetimi şirketine karşı bir tepki gösterdi. 

Kripto istihbarat platformu Messari Crypto’nun kurucusu Ryan Selkis, Grayscale rezerv kanıtı durumunu SEC’e yükledi. Ancak Grayscale’in kripto varlıklarının Coinbase’de güvende ve “dokunulmaz” olduğunu iddia etti:

“Tröstlerin kırılmasının en büyük nedeni, SEC’in Grayscale spot ETF’leri onaylama konusundaki inadı. Bu açıklanamaz ve SEC, yatırımcıları koruma görevinde tamamen başarısız oldu.”

Ryan Selkis

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Man Group CEO'su: Bitcoin Değersiz Ancak İnanılmaz Fırsatlar Sunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu