Haftanın İlgi Gören Web3 Kriptoları (25 Nisan – 1 Mayıs)

İnternetin blok zinciri teknolojisiyle merkeziyetsizleştirilmesine dayanan teknolojiye Web3 denir. İnterneti merkezileştiren büyük şirketlerin aksine içeriklerin, verilerin ve kişisel verilerin merkeziyetsiz bir şekilde dağıtılıp kullanılmasını amaçlayan bir teknolojidir. Risk sermayesi şirketleri ve büyük teknoloji şirketleri bu alana yatırım yapıp projeler geliştirerek internet kullanıcılarına veri güvenliği ortamı sunmak istiyor. Web3 ile gelen gizlilik, veri güvenliği ve ölçeklenebilirlik, Google, Facebook, Amazon ve benzeri dev şirketlere olan bağımlılığımızı azaltabilir. Bu yazıda haftanın ilgi gösterilen Web3 coinleri listesini inceleyeceğiz.

Livepeer (LPT)

Haftanın İlgi Gören Web3 Kriptoları (25 Nisan - 1 Mayıs) 2
Livepeer (LPT)

Livepeer, tamamen merkeziyetsiz bir canlı video yayını protokolüdür. YouTube, Twitch, DLive ve benzeri tüm merkezi yayın şirketlerine alternatif olarak blok zinciri tabanıyla geliştirilmiştir. Yayın sektörünün hızla büyümeye devam etme fırsatını yakalamaya çalışan Livepeer, içerik üreticilerin içeriklerini biçimlendirme, düzenleme ve akış platformuna yükleme gibi işlerini kolaylaştırmayı planlıyor. 20 Nisan’da Devconnect’te yapılan Livepeer zirvesinde geliştirici ekibi ar-ge çalışmalarıyla alakalı birçok geliştirmeyi tartıştı. $26,40’dan işlem gören LPT token, 14 gün önceki fiyatına göre %19 yükseliş gösterdi.

Golem (GLM)

Haftanın İlgi Gören Web3 Kriptoları (25 Nisan - 1 Mayıs) 3
Golem (GLM)

GLM token, kısa süre önce Coinbase tarafından listelenerek bu borsada da ticarete açıldı. Sansüre dayanıklı protokol olarak görev yapan Golem, boşta işlem gücü olan kullanıcıların bu işlem gücünü merkeziyetsiz olarak paylaşarak para kazanabilmesini sağlıyor. Tanımadığı insanlara işlem gücü ödünç veren kullanıcılar, bunun karşılığında GLM token kazanabiliyor. Eşler arası ve açık erişim mimari tabanlı bir ekosistem olan Golem ağının üzerinde oyunlar ve makine öğrenimi projeleri var. GLM token, ağdaki dApp’ler, işlem gücü istek sahipleri ve sağlayıcılar arasında bağlantı görevi görüyor. Ethereum ağında işlem gören bu token, $0,421 fiyatında. GLM token son 2 haftada %5 değer kazandı.

Storj (STORJ)

Haftanın İlgi Gören Web3 Kriptoları (25 Nisan - 1 Mayıs) 4
Storj (STORJ)

Golem’in işlem gücü paylaşma protokolü gibi çalışan Storj, kullanıcıların depolama alanlarını dosyalarını depolamak isteyen kullanıcılara kiralama yöntemiyle çalışır. Storj yazılımını yükleyerek kullanılan bu özellik, bilgisayarında fazla depolama alanı olanların bu alanı paylaşarak STORJ token kazanmasını sağlar. Depolama alanına ihtiyacı olanlar da belirli miktar STORJ ödeyerek alan satın alabilirler. Merkeziyetsiz bulut sistemleri son dönemlerde büyük ilgi görmeye devam ediyor. Storj’da sadece depolama alanı değil, internet bant genişliği de paylaşılabiliyor. Uydular, depolama düğümleri ve yukarı bağlantılar ile çalışan proje, Google ve Amazon gibi şirketlerin verdiği hizmeti Web3’e uyarlıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ücretsiz Kripto Para Kazanmanın En İyi Yolları 2023 (13 Yöntem)

STORJ token yazının yazıldığı anda $1,04 fiyatından işlem görüyor ve 14 gün önceye göre %4,5 değer kazanmış durumda.

Hive (HIVE)

Haftanın İlgi Gören Web3 Kriptoları (25 Nisan - 1 Mayıs) 5
Hive (HIVE)

Hive, merkeziyetsiz bir sosyal medya ağıdır. Hive.io’da yayınladığınız içeriklerin tam mülkiyeti size ait olur. Diğer sosyal medya platformlarında gönderi paylaşmaktan bir farkı yoktur. Bu platformda içerik üreterek, diğer içerikleri puanlayarak ve yorum yaparak para kazanılabilir. Hive’ın tasarımı gereği hiçbir otorite bu platformda bir içeriği engelleyemez, kaldıramaz ve değiştiremez. Aynı zamanda kullanıcı hesapları da engellenemez, kaldırılamaz veya kullanıcıdan alınamaz. Hive, dünyadaki tek gerçek özgür konuşma platformu olduğunu iddia ediyor. $0,89 fiyatındaki HIVE token geçtiğimiz 2 haftada %3,4 değer kazandı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu