IMF'den Yeni Makale: Dijital Paraların Yükselişi - BTC MAGAZİN

IMF’den Yeni Makale: Dijital Paraların Yükselişi

Uluslararası Para Fonu (IMF), “teknolojinin ve küresel ekonominin kesişimine ilişkin öngörü sağlamak için” yeni bir dizi çalışma başlatan bir makale yayınladı.

‘Dijital Paranın Yükselişi’ başlıklı yazı Tobias Adrian ve Tommaso Mancini Griffoli tarafından yazılmış ve elektronik para formlarının eski finans kurumlarına ve düzenleyicilerine getirdiği zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır.

Yazarlar, nakit ve banka mevduatının stabilcoin gibi elektronik para ürünlerinin ortaya çıkmasıyla zorlu bir rekabetle karşı karşıya kalacaklarını tahmin ediyorlar.

Yazıda, istikrarlı paraların mevcut ödeme sistemlerine karşı geleneksel kripto para birimlerinden daha fazla zorlanma olasılığı ileri sürülüyor. Spekülatif kripto para birimlerinin günlük fiyat dalgalanmalarının “çok daha riskli” olduğu – Bitcoin (BTC) ile günlük ortalama fiyat dalgalanmalarının çoğu G7 döviz çiftinde olduğundan yaklaşık 10 kat daha yüksek olduğu iddia ediliyor.

Rapor, hızlı ve sürtünmesiz ödemeler gibi geleneksel parasal formlara göre stabilcoinlerin sağladığı avantajları ve spekülatif kripto varlıklarına kıyasla düşük fiyat oynaklığının altını çizse de IMF, stabilcoinlerin temelini oluşturan endişeleri dile getirmektedir.

Yazarlar, “istikrarlı değerlerin dengelenmesi için basit bir sistemin bir çeşitlemesinin kullanılması” konusunda uyarıyorlar.

 “Bir ülkenin ekonomik temelleri risksiz olduğunda merkez bankası, piyasada yerel para birimini satın almak için gereken döviz rezervlerini tüketebilir.  Yönetilen madeni para sağlayıcıları, madeni paralarının fiyatını desteklemek için varlıklarından da yararlanabilirler. Çünkü özellikle sarsıntılı temellere dayanabilirler – belirleyici değeri kullanın ve değeri teşvik edici kullanın. ”

Merkez Bankaları Önemli Rol Oynayacak

Belge, merkez bankalarının dijital para emtialarının yörüngesini ve biçimini düzenleyici tedbirlerle yönlendirmede oynayacağı “önemli rolü” vurgulamaktadır.

Yazarlar “Bir çözüm, belirli koşullar altında olsa da, seçilen yeni e-para sağlayıcılarına merkez bankası rezervlerine erişim sağlamaktır” diyerek şunları ekliyor:

“Bunu yapmak riskleri arttırıyor, ancak bunun da çeşitli avantajları var. En önemlisi, bazı ülkelerdeki merkez bankaları e-para sağlayıcılar ile ortak bir şekilde, nakit bir dijital versiyon olan ‘merkez bankası dijital para birimini (CBDC)’ sağlamak için ortak olabilirler. ”

Bununla birlikte makale, sentetik CBDC (sCDBC)” adı verilen alternatif bir kamu-özel modelini savunmaktadır. SCBDC sistemi, merkez bankalarının, merkez bankası rezervlerine erişim de dahil olmak üzere, sanal para sağlayıcılarına uzlaştırma hizmetleri sunduğunu, ancak “diğer tüm işlevlerin  yönetmelik kapsamındaki özel e-para sağlayıcıların sorumluluğu olacağını söylemektedir.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu