Immutable X (IMX) Nedir? Immutable X (IMX) Geleceği ve Yorum 2022

Immutable X (IMX) Nedir?

Immutable X (IMX), Ethereum blok zinciri ağındaki NFT için lider katman 2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür. StarkWave ile ortaklaşa oluşturulan açık kaynaklı IMX, geliştiricilerin kendi merkezi olmayan uygulamalarını oluşturmalarına olanak tanır ve kullanıcıların NFT IMX Exchange aracılığıyla düşük veya hiç NFT işlem gazı ödememeye olanak tanır. Ethereum ağındaki diğer pazarlardan saniyede (TPS) kat daha fazla işlem gerçekleştirilir.

IMX Native Utility Token IMX, bir ERC-20 token’ıdır ve platformun gelişmesine yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

IMX, StarkWare ile birlikte uygulanan ücretsiz bir NFT madenciliği ve takası için bir ETH ölçeklendirme sözleşmesidir. NFT’ler yalnızca içinde bulundukları ağın güvenliği ve tanınması için önemlidir. Bununla birlikte, IMX token’ı, Ethereum’un daha fazla yatırımcının nitelikli NFT’lere erişmesine izin verme yeteneğinden yararlanılarak oluşturuldu. NFT’lerin Ethereum tarafından güvence altına alınan açık, merkezi olmayan bir ekosistemde işlem görmesini sağlar.

IMX, Ethereum blok zincirinde daha hızlı, gazsız ve daha güvenli işlemler sağlar. Immutable X, saniyede 9.000’den fazla işlem gerçekleştirebilir. Eşler arası işlemler IMX aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bir NFT sanatçısı, IMX aracılığıyla çalışmalarını gaz ücreti ödemeden basabilir. Ayrıca protokol, ERC-721 ve ERC-1115 token standartlarını destekler.

Bu sözü yerine getirmenin anahtarı API soyutlama katmanıdır. REST API’leri sayesinde, içe aktarma, işlem ve aktarım gibi NFT ile ilgili her etkileşim, cüzdanlarını bağlarken IMX anahtar ağında basit bir API çağrısıdır. Protokol ayrıca, NFT’ye özgü bir cüzdan deneyimi sağlayan ve Immutable X’in güvenlik riskleri olmadan üçüncü taraf pazar ekosistemini desteklemesine olanak tanıyan “Link” adlı bir ara katman yazılımı sağlar. NFT pazarı, protokolünün likiditesini kolaylaştıran paylaşılan bir küresel sipariş defteri ile IMX üzerine kurulabilir. Sonuç olarak, üçüncü taraf pazaryeri çözümleri, yerel protokol pazarıyla bir arada var olabilir.

Immutable X ile karbonsuz NFT üretimi mümkündür. Protokolün bir diğer avantajı da diğer Ethereum tabanlı NFT pazaryerleriyle rekabet etmemesidir. Tersine, IMX ile basılmış NFT’yi OpenSea ve Mintable gibi büyük borsalarda satabilirsiniz. Protokol, NFT alıcı ve satıcılarına yüksek likidite sağlayarak da dikkat çekiyor. Buna ek olarak, IMX, kullanıcılara iki farklı sıfır bilgi doğrulama sistemi arasında bir seçim sunar: sıfır bilgi toplamaları (ZK Özetleri) ve Validium.

Ethereum blok zinciri ağındaki ilk NFT odaklı Katman 2 protokolü ve ölçeklendirme çözümü olan Immutable X, Immutable (eski adıyla Fuel Games) tarafından StarkWave ile ortaklaşa geliştirilen bir teknolojidir.

NFT’ler, yalnızca kullandıkları blok zinciri ağının güvenliği ve itibarı göz önüne alındığında mümkündür. Aynı zamanda Ethereum blok zincirine gömülü ilk sıfır bilgi seti olan Immutable X teknolojisi, güvenlik ve hız açısından Ethereum blok zincirindeki NFT’ye benzersiz bir katkı sunuyor. Immutable X, kullanıcılara iki farklı sıfır bilgi doğrulama sistemi arasında seçim yapma imkanı sunar. Bunlardan biri toplamalardır; diğeri ise Validium sıfır bilgi doğrulama sistemidir.

Bilgi Toplama, birden çok işlemi tek bir işleme bağlayan bir Katman 2 güvenliği değildir. Bu özel işlem daha sonra akıllı sözleşmelerle bireysel işlemlere ayrıştırılır. Sıfır bilgi toplamaları, blokları doğrulamak için gereken depolama ve bilgi işlem gücünü azaltır; Bu sayede işlem maliyetlerini ve süresini de azaltır. Ek olarak, sıfır bilgi toplama, kullanıcı varlıklarının güvenliğinden ödün vermeden sınırsız ölçeklenebilirlik ve anında işlem kabulü sağlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dogelon Mars (ELON) Nedir? Dogelon Mars (ELON) Geleceği ve Yorum 2022

Sıfır bilgi toplama, verileri zincirde tutar ve kullanıcılara varlıkları üzerinde tam kontrol sağlar. Öte yandan Validium, sıfır bilgi koleksiyonlarına çok benzer, ancak verileri sıra dışı tutar. Validium’da zincir üstü veriler için küçük ödemelere gerek yoktur. Ayrıca Validium, kullanıcı verilerini zincir üzerinde saklamadığı için daha fazla güvenlik vaat ediyor. Tüm bunlarla birlikte Immutable X, Ethereum blok zincirindeki işlemler için daha ucuz, daha güvenli ve daha hızlı bir çözüm haline geldi.

Immutable X (IMX) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: James Ferguson
  • Kuruluş Yılı: 2018
  • Blok ZinciriEthererum
  • Toplam Arzı: 2,000,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 235,284,001
  • Piyasa Değeri: ₺ 4,265,304,629
  • En Düşük Fiyat: ₺ 0
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 170.42
  • Proje Amacı: IMX, Ethereum üzerinde NFT için ilk katman iki ölçekleme çözümü olarak kendisini konumlandırıyor. Immutable X’e göre blockchain, Ethereum’un düşük ölçeklenebilirlik, zayıf kullanıcı deneyimi, zayıf likidite ve yavaş geliştirme deneyimi gibi sınırlamalarını ortadan kaldırır.

Immutable X (IMX) Geleceği

Uzmanlar geleceğini tahmin ederken, IMX’in uzun vadeli olumlu bir tahmini var. Metaverse projelerinin sözleşmelerle geleceği verimli bir proje olarak kabul edilir. Bu projelerle etkileşime girdiğinde güçlü uzun vadeli kar potansiyeline sahiptir. 2022’de gözlemlenen riskler olumsuz bir eğilime neden oluyor. Bu nedenle yatırım amaçlı fiyat tahminlerinde risk göz ardı edilmemelidir.

Immutable X projesinin Open Sea gibi güçlü ve güvenilir destekçileri var. Dolandırıcılık, SEC tarafından da desteklenen Coinbase’de bulunduğu için düşük olasılık olarak kabul ediliyor. Bir projenin güçlü yönlerine ve güvenilirliğine ilişkin olumlu değerlendirmeler, yatırım tavsiyesi teşkil etmez. Güncel fiyat oluşumları ve hareketlerine göre alım satım yapmak yerine yatırım amaçlı tercih edenler için daha uygun olacaktır.

Immutable X (IMX) Yorum

IMX coinin özellikleri Binance’de listelendikten sonra fiyat performansıyla dikkatleri üzerine çekti. Ancak, zk-toplamalarının kullanılması yatırımcıların dikkatini çekiyor gibi görünüyor. Bu noktada yatırımcıların piyasadaki düşüş konusunda temkinli olduklarını belirtmekte fayda var.

Bu, Ethereum’un düşük ölçeklenebilirlik, zayıf kullanıcı deneyimi ve zayıf likidite gibi sınırlamalarını ortadan kaldırırsa, Immutable X projesinin gelecekte parlayacağını öne süren yorumlara yol açtı. Geçmiş dönemin parlak yıldızı, uzun vadede olumlu değerlendirilen IMX’tir. Uzmanların kısa ve orta vadeli pozisyon beklentileri riskler nedeniyle olumsuz seyrediyor. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Immutable X (IMX) Nereden ve Nasıl Alınır?

Immutable X (IMX)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu