Ethereum Classic (ETC) Nedir? Ethereum Classic (ETC) Geleceği ve Yorum 2022

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic, akıllı sözleşmeler kullanarak çalışan açık kaynaklı, merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı dağıtılmış kripto para birimi platformu olarak bilinir. ETC, orijinal Ethereum ağ hackinden sonra 2016 yılında kuruldu. Orijinal Ethereum blok zinciri temel olarak ETC ve yakın zamanda bilinen Ethereum’a bölünmüştür.

“Kod Kanundur” ilkesine dayanan akıllı sözleşmeler, kendi kendine çalışan, programlı olarak kendi kendine çalışabilen, kendi kendine yeten dijital uygulamalardır. Bu tür uygulamalara örnek olarak ATM’ler (banka makineleri) ve Bitcoin sistemleri verilebilir.

Ethereum Classic (ETC), Temmuz 2016’da piyasaya sürülen Ethereum’un (ETH) bir hard fork’u olarak tanımlanır. Ana işlevi, blok zincirleri, merkezi olmayan uygulamaları (merkezi olmayan uygulamalar) depolayabilen ve destekleyebilen bir akıllı sözleşmeler ağıdır. Yerel token’ı ETC’dir. Lansmanından bu yana, iki ağın teknik yol haritaları zaman içinde farklılık gösterirken, ETC, Ethereum’dan ayrılmaya çalıştı. ETC, 3,6 milyon ETH’nin çalınmasıyla sonuçlanan büyük bir hack olayının ardından mevcut Ethereum blok zincirinin bütünlüğünü korumaya yönelik ilk girişimiyle bilinir.

ETC’nin temel amacı, DAO’nun (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) hacklenmesine yapay olarak direnmeden Ethereum blok zincirini orijinal biçiminde korumaktır. ETC ilk önce Ethereum’un aynı fikirde olmayanlara cevabı olarak bilindiği için dikkat çekti, ancak Ethereum o zamandan beri yatırım firması Grayscale’in CEO’su Barry Silbert olarak birçok büyük yatırımcıyı içeren daha geniş bir hayran kitlesi kazandı.

Gönüllü bir kuruluş olarak, ETC geliştiricilerinin ağı kâr amaçlı bir kuruluşa dönüştürmek gibi bir niyetleri yoktur. Kullanıcılar, tıpkı Ethereum’da olduğu gibi işlem ücreti öder ve madenciler, Proof of Work madencilik algoritmasına dayalı olarak yapılan işe göre bunları toplar. Ethereum’dan farklı olarak, Ethereum Classic’in bir Proof of Stake madencilik algoritmasına geçme planı yokken, bazı geliştiriciler hala ölçeklendirme çözümleri gibi gelecekteki iyileştirmeler üzerinde çalışıyor.

ETC, merkezi olmayan yönetimin avantajını sağlayarak akıllı sözleşmelerin yürütülmesini kolaylaştırır. Başka bir deyişle, avukat gibi üçüncü bir kişiye ihtiyaç duyulmadan sözleşme icra edilebilir. Akıllı sözleşmeler, if-then ifadeleri gibidir. Spesifik olarak, sözleşme parametreleri, akıllı sözleşmede istenen eylemler gerçekleştirilmişse yürütülmeye tepki verir. Sözleşmenin parametrelerine uyulmaması durumunda, sözleşmenin başlangıcında belirtilen koşullara tabi olarak bir ceza, ücret veya sözleşme feshedilebilir. Örneğin, bir gayrimenkul işleminde, sözleşmede belirli bir tarihte avans ödenmesinin öngörülmesi ve para alınmaması durumunda sözleşme feshedilebilir.

Akıllı sözleşmeler, kullanıcılar tarafından veya blok zinciri ağı içinde bağımsız olarak tutulan ve güncellenen bir defterde bulunur. Kullanıcılar tarafından bağımsız olarak tutulan, işlem ve sözleşme kayıtları olarak bilinen bu kayıtlar, çeşitli yerlerde merkezi olmayan bir şekilde tutulur ve muhafaza edilir. Alıcı ve satıcı arasındaki anlaşma, sözleşmenin şartlarına göre kendi kendini yürüten bir akıllı sözleşmede kod satırlarında yazılır. Bu nedenle, sözleşmelerin yürütülmesi kodlarla kontrol edildiğinden, merkezi bir otorite tarafından dış kontrol veya sansüre gerek yoktur.

Ethereum ve ETC akıllı sözleşmeler sunmasına ve aynı pazarı takip etmesine rağmen, Ethereum her iki ağda da yasal anlamda popülerlik kazanmıştır. Ek olarak, Ethereum (ETH), dünyadaki en popüler kripto para birimi olarak Bitcoin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Ethereum Classic’in (ETC) ortaya çıkarabileceği sorunlardan biri, ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda potansiyel sınırlamalardır. ETC ağı saniyede 15 (on beş) işlem gerçekleştirebilir, ancak bu, Visa gibi saniyede binden fazla işlem gerçekleştiren ödeme ağlarından çok daha düşüktür. ETC birçok yazılım güncellemesinden geçmiş olsa da, ödeme sisteminin ölçeklenebilirliği, ileriye dönük en büyük zorluklarından biri olmaya devam ediyor. Ek olarak, güvenlik durumu, özellikle ETC milyonlarca dolar değerinde hack ve hırsızlık yaşadığından, akıllı sözleşmelerle ilgili bir sorun olmaya devam edecek. Bu endişelerin, Ethereum Classic aracılığıyla büyük finansal ve gayrimenkul işlemlerinde akıllı sözleşmelerin kullanılmasını engellemesi muhtemeldir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Soğuk Donanım Cüzdanı Nedir? En Güvenli Depolama Yöntemi mi?

Ethereum Classic (ETC), yatırımcıların ticaret yapabileceği spekülatif bir dijital varlık olarak bir miktar değere sahip olsa da, Ethereum (ETH) daha meşru kabul edilir ve daha geniş çapta işlem görür. 2021’in başlarında, Chicago Ticaret Borsası, Ether vadeli işlemlerinin ticaretini onayladı. Bu tür işlemler için yalnızca Bitcoin ve Ether onaylanmıştır. Vadeli işlem sözleşmesi, sabit bir fiyatı ve sona erme tarihi olan temel bir menkul kıymet üzerinde türev sözleşmesi olarak adlandırılır. Eter vadeli işlem sözleşmeleri, tüccarların spekülasyon için Ether ticareti yapmalarına ve ayrıca ETH veya diğer kripto para birimlerinde bir aykırı değerden korunmalarına olanak tanır.

Ethereum Classic (ETC) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Vitalik Buterin
  • Kuruluş Yılı: 2015
  • Blok ZinciriEthererum
  • Toplam Arzı: 210,700,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 136,054,009
  • Piyasa Değeri: ₺ 103,964,643,042
  • En Düşük Fiyat: ₺ 226.09
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 1,383.37
  • Proje Amacı: Ethereum Classic, akıllı sözleşme işlevine sahip açık kaynaklı bir blok zinciri tabanlı dağıtılmış bilgi işlem platformudur. Halka açık bir Ethereum sanal makinesinde yürütülen işlemlere dayalı durum geçişleri aracılığıyla Satoshi Nakamoto konsensasyonunun değiştirilmiş bir sürümünü destekler.

Ethereum Classic (ETC) Geleceği

Ethereum Classic’in geleceği, Ethereum’dan daha az parlak görünüyor, çünkü Ethereum, özellikle Ethereum Classic’in oluşturabileceği güvenlik sorunları nedeniyle, iki ağdan daha meşru kabul ediliyor. Yatırımcılar, sisteme yapılan saldırılar nedeniyle yıllar içinde ETC’ye olan güvenlerini kaybettiler, bu nedenle ETC, gelecekteki saldırıları önlemek için kodunu ve yazılımını yeniden geliştirene kadar Ethereum Classic için zorluklar devam edecek gibi görünüyor. Ancak Ethereum Classic projesinde akıllı sözleşmelerin nasıl geliştirileceği ve yaygın kullanım için kabul edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Ethereum Classic’in fiyat görünümü söz konusu olduğunda, uzmanların ve analistlerin görüşleri büyük ölçüde değişmektedir. Bazı uzmanlar, Ethereum Classic’in güvenlik ve geliştirme açısından rakiplerinin gerisinde kalacağını düşünüyor. Geliştiricilerin ve madencilerin motivasyonunun tamamen kâr amaçlı olduğu da söyleniyor. Bu, akıllarındaki hedefe ulaşıldığında, Ethereum Classic’in daha da geliştirilmesinin duracağı anlamına gelir. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Ethereum Classic (ETC) Yorum

Hackerların 3,6 milyon Ether tokeni çaldığı 2016’daki DAO saldırısından sonra, Ethereum blok zincirinde bir bölünme yaşandı. Orijinal blok zinciri, Ethereum Classic (ETC) olarak devam etti ve yeni blok zinciri, Ethereum (ETH) ağına dönüştü. Aslında amaç, madencilerin yeni Ethereum ağına geçmesidir. Durumun böyle olmadığı ve birçok madencinin orijinal blok zincirine bağlı kaldığı ortaya çıktı. Yatırımcılar ve tüccarlar Ethereum Classic’i satın almaya başladılar ve bu da fiyatın fırlamasına neden oldu. Aralık 2017’de Ethereum Classic fiyatı zirveye ulaştı, ardından fiyat keskin bir şekilde düştü ve Ocak 2019’dan itibaren oldukça istikrarlı bir fiyat seviyesi gözlemlenebilir.

Ethereum Classic (ETC) Nereden ve Nasıl Alınır?

Ethereum Classic (ETC)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu