İran Altın Destekli Kripto Para Birimi PayMon'u Piyasaya Sürüyor - BTC MAGAZİN

İran Altın Destekli Kripto Para Birimi PayMon’u Piyasaya Sürüyor

İran, uluslararası yaptırımların ardından dört yerel banka ve Ghoghnoos Şirketi ile işbirliği yaparak, PayMon” adı verilen altın destekli bir kripto para birimi başlattığı bildirildi.

Haber kaynaklarına göre, ülke, Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran ve Bank Mellat ile işbirliği içinde altın destekli kripto para birimini başlattı. İran Fara Bourse adlı borsanın da kripto para birimini yayınlaması bekleniyor.

Ghoghnoos’un müdürü Valiollah Fatemi,PayMon’un finans kurumlarının varlıklarını ve mülklerini belirtmek için kullanılacağını belirtti.

Ghoghnoos’a göre, başlangıçta toplam bir milyar adet PayMon jetonu üretildi. Kripto para hareketi, uluslararası yaptırımların SWIFT gibi ödeme ağlarının kurumlarına hizmet vermesine engel olarak ülkenin ekonomisini sıkıntıya sokmaya başladıktan sonra geldi.

Bu yaptırımlar, İran vatandaşlarının dünyanın geri kalanıyla iş yürütmesini engelledi. Ülke hükümetinin, ilk aşamada ticari bankalara gitmek olduğunu bildirdiği gibi, rial destekli bir ulusal kripto para birimi  planladığı duyuldu. Kripto para birimi hakkında çok az şey biliniyor olsa da, bazıları İran Merkez Bankası için Bilişim Hizmetleri Kurumu (ISC) tarafından geliştirildiğine inanıyor.

Altın destekli şifreleme, PayMon da, merkez bankası şifreleme para birimi düzenlemeleri taslağını yayınladıktan kısa bir süre sonra başlatıldı.

Taslak, yerel bankaların kripto para birimleri ile uğraşmalarını engellerken, ülkenin kripto para birimi mülkiyeti ile ilgili sahip olduğu bazı kuralları hafifletme kanunu getirdi. Bitcoin gibi kriptolar ülkede hala bir ödeme yöntemi olarak kullanılamamakta. İnsanların sahip olabileceği miktar sınırlamaları olsa da, ülkede ICO’lara ve kripto para birimi cüzdanlarına artık izin verilmektedir.

Kripto para madenciliğine de yeşil ışık verildiği bildiriliyor. Geçtiğimiz yılın sonunda, İran’ın Yönetim Geliştirme ve Kaynaklar Yardımcısı Alireza Daliri, hükümetinin hem halka açık hem de özel kullanım için blok zinciri platformları geliştirme ve kullanma konusundaki desteğini açıkça duyurdu.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu