Kripto HODL Etmek Ne Demek?

Etrafınızda birilerinin kripto HODL etmekten bahsettiğiniz duydunuz mu? Belki siz de bir HODLer’sınız ama farkında değilsiniz. Kripto para takipçilerinin kullandığı çeşitli kısaltma ve tabirler garip gelebilir, sanki apayrı bir dilde konuşuyormuş gibi görünebilirler. HODL, FUD, FOMO, PUMP, DUMP ve daha birçok terimle sık sık karşılaşıyoruz. Bu içerikte HODL tam olarak nedir, HODL nerden gelmektedir, bunları tartışacağız.

HODL Nedir?

Kriptoda HODL, “Hold on for Dear Life“ın kısaltmasıdır. Türkçe’de tam olarak karşılığı olmasa da “can havliyle tutmak” gibi bir çeviri yapılabilir. Kripto endüstrisiyle alakalı her yerde yatırımcılara HODL etmekten bahsedilir. Piyasa düşüşe geçtiğinde traderlar çoğunlukla HODL ederler. Fiyatlar istikrarlı bir şekilde düşse bile kripto paralarını veya NFT’lerini satmayı düşünmeyen kullanıcılar, aceleyle satış yapmaktan kaçınmak için bu terimi kullanırlar.

HODL Kelimesi Nerden Gelir?

Bundan neredeyse 9 sene önce, 18 Aralık 2013’te GameKyuubi isimli bir bitcointalk.org kullanıcısı, Bitcoin’e karşı duygularını döktüğü ve BTC’lerini satmayacağını belirttiği konuda başlığa I AM HODLING yazmıştı. Hold yerine yanlışlıkla hodl yazdığını kabul eden ama bunu değiştirmeyi reddeden, aslında “Ben Tutuyorum” demek isteyen kullanıcı, açtığı konuda kabaca kötü bir kripto tüccarı olduğunu kabul ettiğinden ve BTC’leri satmak yerine tutacağından bahsediyor. HODL o gün bir yazdım hatasıyla başladı, üzerine sayısız espriler yapıldı ve kripto yatırımcılarını ayı piyasalarında bile varlıklarını elinde tutmaya motive eden bir kısaltmaya dönüştü.

Neden HOLD Yapılır?

HODL, kendini işine adayan tipik bir kripto tüccarı ile uzun vadeli yatırımcıyı birbirinden ayıran terimdir. Kripto tüccarları, tam zamanlı olarak alım satım işlemleri yaparak ve vadeli işlemler yaparak hem yükselişlerden hem de düşüşlerden kâr elde etmeyi amaçlarlar. HODLerlar ise sabit bir düşüş eğiliminde dahi değer düşüşüne rağmen varlıklarını satmayı reddederler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   REVV Token (REVV) Nedir? REVV (REVV) Geleceği ve Yorum 2022

HODL, yeni veya potansiyelli projelerin geleceği için yüksek umutları ifade etmektedir. HODL kelimesini sadece ayı piyasalarında değil, boğa piyasalarında da kullanabilirsiniz. Birçok yatırımcı gelecekte daha da yükseleceğini düşündüğü kripto paralar için HODL eğilimi göstermektedir. Mesela geçtiğimiz sene Kasım’da BTC 68.000 USD’ye yükseldiğinde veya ETH 4.815 USD’ye yükseldiğinde HODL etmeye devam etme kararı alanlar muhtemelen bugün HODLing’e hala devam ediyorlar.

Yatırımcılar, HODL terimini projelere sadakat sembolü olarak da kullanırlar. Genellikle proje geliştiricileri kendi projelerinin kriptolarını sonsuza dek HODL ederler.

Tutmak & Bırakmak

Kripto para piyasası değişken ve kripto tabanlı on binlerce proje var. Sadece birkaç yüz tanesi zaten başarılı veya gelecek için umut verici. Kripto piyasasının genelinin başarısının büyük ölçüde benimsenme oranına ve ona yatırım yapan insan sayısına bağlı olduğunu unutmayın. HODL etmek veya kriptoyu satmak arasında karar vermeden önce piyasa hakkında iyi araştırma yaptığınızdan emin olun.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu