Kripto Launchpadler Nelerdir? ICO, IDO ve IEO’nun Farkları Neler?

Bir kripto para geliştirip piyasaya sürmenin birçok yolu var. Kripto lansmanları da ICO, IDO ve IEO şeklinde yapılabilir, bunların hepsi halka arzın farklı versiyonlarıdır. Erken yatırımcılar, topluluk üyeleri, şirketler ve bazen de spekülatörler, launchpad’ler aracılığıyla erken satışa katılır ve kripto para satın alırlar. Şimdi bu üç versiyonun farkları hakkında bilgi edinelim.

ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

Kripto Launchpadler Nelerdir? ICO, IDO ve IEO'nun Farkları Neler? 2
ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

ICO, piyasaya bir kripto para sürecek kuruluşun projeye destek almak için düzenlediği ve kendisinin organize ettiği bir lansman türüdür. ICO’lar herkese açık, belirli yatırımcılara açık veya sadece belirli koşulları yerine getirerek beyaz listeye giren kullanıcılara açık olabilir. Genellikle birkaç satış turundan oluşan bu organizasyonlarda kripto para arzının belirli bir bölümü her turda daha pahalı fiyata satılmaktadır.

ICO’lar doğrudan projenin kendisinden token satın almayı içerir. Dolayısıyla merkezi veya merkeziyetsiz bir kripto para borsasında listeleme garantisi yoktur. Bu yüzden yatırım yapmadan önce iyi araştırmalı ve proje ekibinin güvenilirliğini kabul etmelisiniz.

IDO (Initial DEX Offering) Nedir?

Kripto Launchpadler Nelerdir? ICO, IDO ve IEO'nun Farkları Neler? 3
IDO (Initial DEX Offering) Nedir?

IDO, merkeziyetsiz kripto borsaları aracılığıyla yapılan lansmanlardır. Merkeziyetsiz borsalarda aracı veya işlemleri yöneten kimse olmadığından dolayı halka arz işlemi belirli akıllı sözleşmeler ve algoritmalarla yapılır. IDO’larda lansmanlara katılmak için genellikle borsanın yerel tokenından bir miktar tutmak, stake etmek veya likidite sağlamak gibi şartları sağlamak gerekmektedir.

IDO’ların iyi yanı, lansmanı yapılan projelerin likiditelerinin önemli bir kısmının o borsaya kilitlenmesidir. Böylece lansman tamamlanıp kripto piyasaya sürüldüğünde borsada fazlasıyla yetecek kadar likidite olur ve kriptonun ticareti kolay bir şekilde yapılabilir.

IEO (Initial Exchange Offering) Nedir?

Kripto Launchpadler Nelerdir? ICO, IDO ve IEO'nun Farkları Neler? 4
IEO (Initial Exchange Offering) Nedir?

IEO, merkezi kripto para borsaları aracılığıyla yapılan token halka arzıdır. Üç halka arz versiyonu arasında en yüksek doğrulama ve yeterlilik şartları merkezi borsalardadır. Eğer borsa dünya çapında tanınmış, bilinen ve lansmanları başarıyla tamamlanan bir borsaysa bu borsadaki lansmanlara yatırım yapmak diğerlerine göre daha güvenli olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Fantom Coin Nedir? Fantom Coin Geleceği 2022

Huobi ve Gate.io gibi bazı borsalar çok sık IEO etkinliği düzenlerken Binance birkaç ayda bir düzenler ve Coinbase’in böyle bir özelliği hiç yoktur.

Launchpad’ler Güvenli mi?

Kripto launchpad’ler aslında nispeten uzun bir süredir piyasada hizmet veriyor. Güvenilirliği kanıtlanmış, akıllı sözleşmelerini ve fonlarını koruyabilen, siber saldırılara karşı dayanıklı ve en önemlisi geçmişteki token pre-sale işlemleri başarılı olmuş launchpad’ler elbette bir güvenilirliğe sahip. Avalaunch, Polkastarter ve BabySwap, bu piyasada öne çıkan platformlardan. Erken aşamada nereden ve nasıl kripto para satın alırsanız alın öncesinde detaylı bir araştırma yapmayı asla ihmal etmeyin.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu