Kripto Para Madenciliği Nedir ? Nasıl Mining Yapılır ? - BTC MAGAZİN

Kripto Para Madenciliği Nedir ? Nasıl Mining Yapılır ?

Mining, bir diğer adıyla kripto para madenciliği nedir ?

Mining yani ,kripto para madenciliği belirli ekipmanlar aracılığı ile kripto para üretimi yapılmasına olanak tanıyan bir işlemin adıdır. Daha yüzeysel anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza tanımlı özelliği olan bir sayıyı aratıp bulmasından oluşan ve ödül olarak kripto para veren sistemdir.


İki tip madencilik yapılabilir:

  • Donanım kripto para madenciliği
  • Cloud Mining ile kripto para madenciliği

Diyelim ki donanım kripto para madenciliği yapmaya niyetlendiniz. 1 adet RIG aldınız ve evde çalıştırmaya başladınız. 19 bin tl cihaza verdiniz ve madenciliğe başladınız. Bu cihazın kendini ödemesi neredeyse 1 yılı bulacaktır. Evden çalıştığınız için zaten cihaza yüksek para verdiniz. Birde üstüne üstlük konut elektriği kullandığınız için fazla para verdiniz.
Ekipman maliyetinin yanında elektrik ve soğutma maliyetleri mutlaka hesaba katılmalıdır. Bu sebeple 1 seneden önce kar elde etmeniz zor. Ayrıca ayı piyasası fiyatların çakılmasını sağladığı için bu süre daha da uzun zaman alabilir.

Cloud madencilikte ise dışarıda bir Cloud Minning hizmeti veren firmaya güvenip para yatırıp madencilik geliri elde edilebilir.


Kripto para madenciliği trade kadar veya FX trade kadar riskli değildir. Fakat kazanç daha düşük görünmesine rağmen daha düzenlidir. Dezavantajı; kripto para piyasının fiyat düşüşlerinden etkilenmesidir. Sert düşüşler olduğunda üretim maliyetleri, üretilen kripto para değerinin altında kalarak zarar ettirebilir. Cihazları çalıştırmak için teknolojik bilgi gereklidir.

Kripto para madenciliği amatör kullanıcılardan yavaş yavaş bu işi yapan şirketlerin eline geçiyor. Şu anda evinizden Bitcoin veya bir çok altcoin için madencilik yapmak zarara yol açmakta, dolayısı ile şu an için çok karlı yatırım olarak görülmemektedir. Üstelik madencilikten kazanacak olduğunuz tutar tam olarak bilinemez ve ne kadar kar ve zarar edeceğiniz tamamen size bağlıdır.


Telegram adresim: https://t.me/Kripto_Tunc

Twitter adresim: https://twitter.com/KriptoTunc


Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu