Masternode Nedir ? Masternode İle Nasıl Para Kazanılır ? - BTC MAGAZİN

Masternode Nedir ? Masternode İle Nasıl Para Kazanılır ?


Masternode nedir ?

Masternode, kısaca 7/24 çalışan kripto para cüzdanıdır. Herhangi bir kripto paranın blok zinciriyle tam anlamı ile senkronize edilmiş halde çalışır. Yapılan işlemlerin düzgünce kaydının tutulabilmesi ve sistemin merkeziyetsizleşmesi için kurulur. Böylece masternodesini kurduğunuz paranın işlemlerinin kaydı, doğrulanması karşılığında size belirli aralıklarla ve belirlenen miktarlarda kripto para ödemesi yapılır.

Öncelikle masternode kurmak için 2 şeye ihtiyacımız var. İlki ilgili coinden belli bir miktar satın alıp cüzdanda bulundurmak, ikincisi ilgili coinin cüzdanını 7/24 açık tutmak.

Masternode kuracağım coini nasıl seçmeliyim?

En önemlisi seçeceğiniz coinin geliştirici ekibi sağlam ve aktif olmalı. Sosyal medya hesaplarını ve özellikle github sayfasını incelemelisiniz. İlgili coinin verdiği faiz yıllık oranda çok yüksek olmamalı. Genellikle yıllık max %50 yi geçmeyenlerin daha ayağı yere basan coinler olduğu fikrindeyim.

Avantajları: Ayı piyasası içinde bile masternode kurarak düzenli gelir elde etmek mümkün. Bunu aylık elde edilen kira veya faiz gelirine benzetebiliriz. İlerde kripto paralar yaygınlaştığında bankaların bazı büyük kripto paralara masternode faizi verebileceğini düşünüyorum. İlla HODL yaparım diyenler için güzel bir alternatif ve pasif kazanç olabilir.

Dezavantajları: Kripto para piyasasında bir çok sahte proje var. Bunlardan birine itibar edip masternode kurmak, yüklü yatırımınızı riske atmak demektir. Bu yönüyle dikkat edilmesi ve detaylı inceleme yapılması gereken bir yatırım şeklidir.

Kişisel Yorum:
En popüler masternode coini olan Dash’ e bakarsak; 1000 adet Dash’e masternode kurabiliyorsunuz. Masternode çalıştırmak için 1000 tane Dash’i cüzdanınızda tutuyorsunuz ve bu coinleri eksiltirseniz masternode çalışmıyor. Ayrıca cüzdan hareketlerini göstermek için bir bilgisayarı 7/24 açık bırakmanız gerekiyor veya kiralamak gerekiyor.


Bugün 1 adet Dash 80.62 $ dan işlem görüyor. 1000 tanesi 80620$ yapmakta, bugünkü dolar kuru ile yaklaşık 435 bin TL. Dash masternode bugün itibari ile günlük 14.75 $ ; haftalık 103.27$ ; aylık 442.59 $ ; yıllık ise 5384$ getiri bırakmaktadır. Eğer 435 bin TL yi 1 yıllık faize koyarsam 69bin TL faiz alırken, Dash için masternode kursam yıl sonunda 29 bin TL civarında getirim oluyor üstelik 7/24 internete bağlı bilgisayar giderlerim hariç.


Sonuç olarak herkezin kendi hayatını tartarak mutlaka kendisine en uygun yatırımı yapmasını tavsiye ediyorum. Çünkü zamanında yatırım yapılmayan bir hayat için zor zamanlar çok yakındır.

Telegram adresim: https://t.me/Kripto_Tunc


Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu