Lightning Network ! At Arabasından Uzay Gemisine... - BTC MAGAZİN

Lightning Network ! At Arabasından Uzay Gemisine…

Lightning Network (LN) kullanıcıların düşük maliyetlerle birbirleriyle anında işlem yapmasını sağlayan açık kaynak kodlu bir sistemdir. Türkçe karşılığı yıldırım ağı olan LN , Bitcoin’in günlük kullanım için bir araç olma hedefini arttırmaktadır. Yalnız Bitcoin değil, Litecoin, Ethereum, Ripple gibi kripto paralar içinde kullanım fırsatı sunan Lightning Network, hala geliştirilme aşamasındadır.

Geliştirme istenilen düzeye geldiğinde kripto paralar ile istediğiniz müziği çok düşük bir fiyata anında indirebilecek, kahvenizin ücretini saniyede ödeyebileceksiniz. Peki nasıl çalışıyor bu sistem , örnek ile açıklayalım.

Ahmet, Ali’ye 1 Btc göndermek istiyor. Bunun için Lightning Network üzerinden doğrudan birbirleriyle işlem yapabilecekleri bir ödeme kanalı açıyor. Açılan kanal üzerinden her iki taraf anlaşmayı onaylayan imza gönderiyor ve işlem gerçekleşiyor. İşlem gerçekleştikten sonra kanal kapatılıyor. Bu çalışma prensibi bazı platformların hizmeti onayla ve ödeme yap mantığıyla eşleşiyor. Talep ettiğiniz hizmet için bir ödeme yapıyorsunuz ve siz hizmeti alıp işlemi onaylayana kadar ödeme karşı tarafa teslim edilmiyor. Lightning Network ağında da tıpkı bu şekilde anlaşma sağlanamaz ise gönderilen btc miktarı refund ediliyor. 

Peki işlem yapılacak her yeni taraf için yeni bir ödeme kanalı mı açmak gerekiyor?

Lightning Network bir ağ olarak inşa edilmiştir. Kullanıcılar birbirlerine direk olmasada dolaylı olarak bağlanabilirler.


Resim kaynak: https://coincenter.org/

Resimde görüldüğü üzere Bob ve Carol yıldırım ağında “düğümler” olarak çalışır. Ağ üzerindeki işlemleri merkezi olmayan bir şekilde işleyen sunucular olarak görev görürler. Madenciler gibi, hareket ettikleri fonlar üzerinde kontrole sahip değildirler. Bob, Alice’in parasını çalamaz, çünkü alıcıya giden ödemeyi zaten gönderdiyse gönderenin gelen ödemesini alır.

Lightning network ağı ne durumda ?

Bitcoin istatistik sitesi bitcoinvisuals verilerine göre Bitcoin Yıldırım Ağı (LN) kapasitesi son bir haftada 2 milyon doları aşmıştır. Bu rakam ağ kapasitesinin bir yılda yaklaşık 400 kat arttığını göstermektedir.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu