Mark Zuckerberg, Metaverse İçin Sanal Para Birimleri Planlıyor

Geçen yıl Facebook, Metaverse dünyasına büyük geçişinin ilk adımı olarak Meta ismiyle yeniden markalaştı. En son haberlere göre Meta, uygulamalarına sanal paralar, tokenler ve borç verme hizmetleri sunmayı planlıyor. 

Financial Times’ın raporuna göre, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcıları çekmek ve elde tutmak için alternatif gelir akışları araştırıyor. Şirketin finansal kolu – Meta Financial Technologies – Metaverse’ine sanal bir para birimi getirmek istiyor. Konuya aşina olan kişilere göre, Meta’nın dahili çalışanları şimdilik onu “Zuck Bucks” olarak adlandırıyor.

Ancak kaynaklar, bunun blockchain tabanlı bir kripto para birimi olmayacağını söyledi. Bunun yerine Meta, merkezi olarak kontrol edebileceği uygulama içi tokenlere odaklanıyor. Bu fikir, oyun uygulaması Roblox tarafından Roblox para birimine benziyor.

Bu nedenle Meta, Facebook kullanıcılarını ve gruplarını anlamlı katkılarından dolayı ödüllendirmenin bir yolu olarak “sosyal tokenler” veya “itibar tokenleri” oluşturmaya da çalışıyor. Başka bir plan, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da belirli etkileyicilerle ilişkilendirilmiş “yaratıcı paraları” kullanmaktır. Bu yılın başlarında Meta’nın finans bölümü başkanı Stephane Kasriel şunları söyledi:

“Ürün stratejimizde ve yol haritamızda değişiklikler yapıyoruz. . . böylece meta veri tabanı oluşturmaya ve bu dijital dünyada ödemelerin ve finansal hizmetlerin nasıl görüneceğine öncelik verebiliriz.”

NFT Paylaşım Özelliği Mayıs Ortasına Kadar Facebook’a Geliyor

Mark Zuckerberg, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) konusunda iyimser ve Metaverse’de dijital malları ve ticareti işlemek için potansiyel araçlar olarak hizmet edebileceklerine inanıyor. Zuckerberg, şirketin Instagram uygulamasında NFT’ler için destek ekleyeceklerini de doğruladı.

Konuya aşina olan kişiler, Meta’nın 2022 Mayıs ortasına kadar Facebook’ta NFT yayınlamak ve paylaşmak için bir pilot uygulama başlatabileceğini söyledi. Daha sonra, NFT sahipleri için Facebook Grubu üyeliklerine izin vermenin yanı sıra yeni NFT’ler basmak için bir özelliği test edecek. Kaynaklar, Facebook’un gelecekte “ücretler ve/veya reklamlar” yoluyla NFT’lerden para kazanmaya izin verebileceğini söyledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Metaverse Tokenları Bitcoin ve En İyi Kriptoları Geride Bıraktı, Sırada Ne Var?

Bu, Facebook’un sanal para birimleri dünyasına ilk defa girme çabası değil. 2019’da Facebook, Libra kripto para birimini planladı, ancak güçlü düzenleyici tepkilerden sonra projeyi bıraktı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu