Mercedes Benz Blockchain Teknolojisine Adım Attı

Blockchain teknolojisine duyulan ilgi çığ gibi büyüyor.

Alman otomobil markası Mercedes-Benz Car, 25 Şubat’ta yayınlanan basın açıklamasına göre, karmaşık tedarik zincirlerinde şeffaflığı ve sürdürülebilirliği artırmak için Blockchain teknolojisini temel alan bir platform geliştirdi.

Alman otomotiv şirketi Daimler AG’nin bir bölümü olan Mercedes-Benz, tedarik zinciri kullanımı için Blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde işbirliği yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım şirketi Icertis ile ortaklık kurdu.

Mercedes-Benz, karmaşık tedarik zincirlerinde dokümantasyon ve sözleşmelerin depolanmasına olanak sağlayan Blockchain teknolojisine dayanan Icertis ile bir prototip geliştirdiklerini ve programladıklarını açıkladı.

Proje, tüm tedarik zinciri boyunca sıralanmış belgelerin şeffaf ve sürdürülebilir bir şekilde haritalanmasına izin veriyor. Partiler şimdi pilot projenin test aşamasına girdi.

Modern tedarik zincirlerinin karmaşıklığının altını çizen Mercedes-Benz’in yönetim kurulu üyesi Wilko Stark, Blockchain teknolojisinin “neredeyse tüm değer zincirini” etkileyebileceğini belirtti.

“Blockchain teknolojisi, tedarik süreçlerimizde kökten devrim yaratabilecek potansiyele sahip. Blockchain prototipimizle, doğrudan tedarikçilerimizin ötesinde şeffaflığı artırmak amacıyla çeşitli olası uygulamalardan birini test ediyoruz.”

Blockchain teknolojisine adım atan ilk Alman üretici Mercedes değil. Bir diğer Alman otomobil üreticisi olan Porsche AG, “trendlere, yeni teknolojilere ve iş modellerine erişmek için” blok zinciri ile ilgili girişimlere yatırım yapma planlarını açıkladı.

Japonya’nın en büyük genel ticaret şirketlerinden biri olan Itochu Corporation, bu ayın başlarında, alıcıların ve satıcıların tedarik zincirleriyle ilgili işlem ayrıntılarını kayıt altına almasını sağlayan bir zincirleme destekli izlenebilirlik sistemi geliştirmeyi amaçlayan akıllı telefon uygulaması başlatıldığını resmen açıkladı.

Daha fazla Blockchain haberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dijital Euro Ön Hazırlıkları Başlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu