Turkcell Blockchain Bazlı Kimlik Yönetimi Hizmeti Başlattı

Turkcell, kimlik yönetimi için blok zinciri bazlı bir hizmet başlattı.

Turkcell’in yeni blok zinciri ürününü 25 Şubat’taki Mobile World Congress (MWC) 2019’da duyurduğu bildirildi. Kimlik Yönetimi çözümü, kullanıcılara kişisel bilgileri üzerinde kontrol ve Genel Veri Koruma Yönetmeliğine uygun olarak gizlilik sağlamak için tasarlandı.

Turkcell Blockchain ürünü ile, gerekli kullanıcı verilerini bir Blockchain üzerinde depolayıp ek kimlik doğrulamasını ortadan kaldıracak.

Turkcell ayrıca, ihtiyaç sahiplerine bağış uygunluğunu doğrulamak için kimlik yönetimi çözümünü içeren blok zinciri temelli bir bağış kullanım platformu da sundu.

Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, “Dijital hizmet ve çözümlerimizi,müşteri deneyimini geliştirmek için blockchain teknolojisinin kullanılması şart. Çabalarımız, Turkcell dijital hizmetlerimizi geliştirmemize ve müşteri deneyimindeki çıtayı yükseltmemize yardımcı olacak”dedi.

1994 yılında kurulan Turkcell, Türkiye ve dokuz ülkede faaliyet gösteren dijital bir operatördür. 2018 yılında, grubun net gelirinin 2 milyar liraya (377 milyon $) ulaştığı ve gelirlerinin yıllık % 21 arttığı bildirildi.

Blockchain, global olarak telekom sektöründe geniş çapta kabul görüyor.

26 Şubat 2019’da,İspanya’nın en büyük çok uluslu telekomünikasyon şirketi Telefonica’nın, dijital inovasyonunu Blockchain ve yapay zeka kullanarak genişletmek için Microsoft ile ortaklık yaptığını bildirdi. İşbirliği, iki şirket tarafından yürütülen önceki çalışmalara dayanarak müşteri odaklı teknolojik gelişmeleri içereceği bildiriliyor.

Yine bu ay, Güney Kore’nin en büyük kablosuz operatörü olan SK Telecom (SKT), erişim gibi uygulamalar için kullanılabilecek ticari, blok zinciri ile çalışan mobil bir kimlik çözümü geliştirmek için dünyanın en büyük beşinci telekom şirketi olan Alman Deutsche Telekom ile işbirliği yaptı..

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dijital Euro Ön Hazırlıkları Başlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu