Merge Sonrası Ethereum SEC’in Yeni Hedefi Olabilir mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), aktif olarak kripto üzerinde düzenlilik netliği sağlamaya çalışıyor. Bununla birlikte, dünyanın en büyük ikinci kriptosu olan Ethereum, bir Proof of Work (PoW) sisteminden bir Proof of Stake (PoS) sistemine geçecek.

Bu arada, ETH Merge, yükseltmeden sonra tokenin doğası hakkında bir tartışma başlattı.

SEC, Ethereum’u inceleyecek mi?

Raporlara göre, merakla beklenen Ethereum Merge 10 Eylül ile 20 Eylül 2022 arasında herhangi bir zamanda gerçekleşecek. Bu arada, John Deaton, SEC vs Ripple davasında SEC’in Ethereum’u incelemeye alması ile ilgili soruları gündeme getirdi.

Bir paylaşımında Deaton, bu geçişin ademi merkeziyetçiliğe yönelik tehlikeli bir bahis olduğunu vurguladı. Bu, düzenleyicilerin gözlerini kolayca üzerine çekebilir. Deaton, SEC başkanının Ethereum’un peşinden gidebileceğinin göz ardı edilemeyeceğini ima etti.

XRP avukatı, Gary Gensler’in, Hinman’ın “menkul kıymet” hakkındaki yorumlarını resmen tersine çevirmek için Merge’i temel olarak kullanabileceğini öne sürdü. Ancak SEC Başkanı, Bitcoin‘i ETH hariç bir emtia olarak nitelendirdi.

Deaton ayrıca, bir tokenin menkul kıymet olarak başladığını ancak daha sonra menkul kıymet olmayana dönüştüğüne komisyonu ikna etmenin zor olduğunu da belirtti. Bununla birlikte, SEC’in Ethereum‘un peşinden gitmesinin ana nedeni, yaptırım yoluyla kazanmadıkları iddiası olabilir.

Ancak, bir kongre oturumunda SEC icra müdürü, seçici icraya katılmadıklarını ifade etti. Bu arada, XRP avukatı bu ifadeye inanmıyor. Aptalca, yanlış ve gereksiz olduğunu belirtiyor.

SEC’i eleştiren Deaton, düzenleyici kurumların genellikle seçici uygulama ile meşgul olduğunu söyledi. Komisyonun davaları dinlenme üzerinde caydırıcı etkisi olacağını düşünerek seçtiğini de sözlerine ekliyor. Herhangi bir yatırım sözleşmesi satan herkesin peşine düşemezler.

Piyasada 10 binin üzerinde dijital varlık olduğu için. SEC kendilerine uygun olanları seçecektir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Charles Hoskinson: Vitalik Buterin, Ethereum'u Yavaşlatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu