Merkez Bankaları ve BIS, CBDC İle İlgili İlk Analizlerini Yayınladı - BTC MAGAZİN

Merkez Bankaları ve BIS, CBDC İle İlgili İlk Analizlerini Yayınladı

Düzenleyici endişelerin ardından, yedi merkez bankası bir araya geldi ve “halka açık CBDC’lerin, merkez bankalarının kamu politikası hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olması için gerekli temel ilkeleri” tanımlayan bir rapor yayınladı.

Kanada Merkez Bankası, İngiltere Bankası, Japonya Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Federal Rezerv, Sveriges Riksbank, İsviçre Ulusal Banka ve Uluslararası Ödemeler Bankası [BIS] gibi katılımcı bankalar tarafından derlenen “Merkez Bankası dijital para birimleri (CBDC’ler): temel ilkeler ve temel özellikler” başlıklı rapor yayınlandı.

Raporda vurgulanan birkaç ilke arasında, bir CBDC “esnek ve yenilikçi bir ödeme sisteminde” nakit ve diğer para türleriyle bir arada bulunmalıdır. Bir CBDC için diğer ilkeler, parasal ve finansal istikrarı bozmaması, ancak daha geniş politika hedeflerini desteklemesidir. Son olarak, yeniliği ve verimliliği teşvik etmelidir.

Grup ilkeleri belirlerken, gelecekteki herhangi bir CBDC’nin temel özelliklerini aşağıdaki gibi tanımladı:

  • Operasyonel bütünlüğü korumak için esnek ve güvenli olmalı.
  • Kullanışlı ve son kullanıcılar için çok düşük maliyetle veya ücretsiz olarak kullanılabilir olmalı.
  • Rekabeti ve yeniliği teşvik etmenin yanı sıra özel sektör için uygun bir role sahip olmalı.

Dünya çapındaki merkez bankaları, CBDC’nin geliştirilmesi için aktif olarak teknik deneyleri ve pratik politika analizlerini araştırmaktadır. Bu işbirliğine dayalı çaba, yeniliğin hızını hızlandırabilir. Avrupa Merkez Bankası Başkanı ve merkez bankası başkanları grubu lideri olan Christine Lagarde’ye göre;

“…Merkez bankaları, güvenilir ilkeleri belirlemek ve yeniliği teşvik etmek için merkez bankası dijital para birimlerinin araştırılmasına rehberlik etmek için yerel çabalarını yakın işbirliği ile tamamlamalıdır. Mevcut rapor, bu uluslararası işbirliğinin ikna edici bir kanıtıdır.”

Grup, CBDC’ler ve sınır ötesi ödemeler hakkındaki açık soruları araştırmaya devam edecek. Aynı zamanda yurt içinde ve diğer merkez bankaları ile sosyal yardımlara devam edecek.

Bu, CBDC’lerin her ülkeye yayılması için atılan büyük bir temel olabilir.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu